خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۸۹, 21st of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۱۷ ساعت ۱۹:۴۸:۳۹

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ ایجاد فضای امنیتی و درگیری‌های پراکنده در تهران

هرانا؛ ایجاد فضای امنیتی و درگیری‌های پراکنده در تهران

ضرب و شتم و بازداشت ده‌ها تن از شهروندان

خبرگزاری هرانا – ماموران امنیتی با استقرار در میادین اصلی شهر تهران، مانع از شکل گیری تظاهرات مسالمت آمیز مردم در ۸ مارس (روز جهانی زن) شده و ضمن اعمال خشونت، ده‌ها تن را نیز بازداشت کردند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیروهای گارد ویژه و لباس شخصی از پیش از ظهر امروز، در بسیاری از میادین و خیابان‌های اصلی شهر تهران حضور پر رنگی داشته و مانع از شکل گیری تظاهرات مسالمت آمیز مردم شدند.

گفته می شود حضور نیروهای امنیتی در خیابان ها و میادینی نظیر ولیعصر، هفت تیر، هفت حوض، پروین، تهران پارس، نارمک، مادر، انقلاب، ونک، فاطمی، فردوسی، کاج و .. بسیار محسوس بوده است.

نیروهای امنیتی برای جلوگیری از شکل گیری تجمعات، خیابان های منتهی به میادین مذکور را مسدود و از تردد ایشان جلوگیری به عمل می آوردند. گزارشگر هرانا در یک مورد مشاهده کرده است که نیروهای امنیتی خطاب به مردم می گفتند “امروز مرکز شهر تعطیل است!”

هم چنین در خیابان تخت طاووس تهران، نیروی‌های امنیتی جلوی عابرین را گرفته و ضمن تفتیش بدنی و بازجویی خیابانی در برخی موارد به وارسی موبایل شهروندان نیز پرداختند.

از سویی در خیابان یوسف آباد درگیری بین مردم و نیروهای امنیتی گزارش شده است که در پی آن دستکم ده تن بازداشت شدند. این در حالیست که ضرب و شتم و بازداشت فله‌ای شهروندان در بسیاری از خیابان‌های شهر تهران به وفور مشاهده شده است.

نکتهٔ جالب توجه که طی هفته‌های اخیر کم و بیش به چشم خورده بود، حضور افراد کم سن و سال در بین نیروهای بسیج و زن‌های بسیجی که زیر چادر‌هایشان باتوم حمل می‌کردند، بوده است.

لازم به یادآوری ست طی روزهای اخیر بسیاری از فعالین زنان مقرر کرده بودند که، در روز سه شنبه هفدهم بهمن ماه که مصادف است با ۸ مارس، روز جهانی زن، برای احقاق حقوق برابر خود با مردان به خیابان‌ها خواهند آمد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید