خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۸۹, 25th of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۱۶ ساعت ۱۷:۲۷:۵۱

    خانه  > اقلیت های ملی  >  کشته شدن یکی از کولبران مرزی در مریوان

کشته شدن یکی از کولبران مرزی در مریوان

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه پانزدهم اسفندماه بر اثر تیراندازی نیروهای انتظامی در مناطق مرزی شهر مریوان یکی از کولبران مرزی جان خود را از دست داد.

به گزارش زمانه، فایق محمودی، شهروند کرد در منطقه مرزی “دوله‌بی” مریوان بر اثر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی کشته شد.

در این رویداد شماری از حیوانات بارکش نیز کشته شدند.

“کول‌بر” اصطلاحی محلی است و در واقع به کسانی گفته می‌شود که حمل و نقل کالا از مرزها را با استفاده از “کول” خود و بدون هرگونه وسیله‌ای انجام می‌دهند.

عبدالرضا محمودی، فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا مستقر در آذربایجان غربی سال گذشته طی آماری از کشته شدن ۳۸ نفر و زخمی شدن ۷۱ نفر در این استان خبر داده بود.

کارشناسان مسائل کردستان، بی‌کاری، فقر و نبود برنامه توسعه اقتصادی در مناطق کردستان را از عوامل اصلی روی آوردن شهروندان به کارهای مرزی می‌دانند.

همچنین در سال‌های اخیر مسئله‌ تبعیض اقتصادی و عملکرد ناموفق دولت در زمینه اشتغال پایدار و سرمایه‌گذاری همواره به عنوان معضلات کردستان به مجلس شورای اسلامی کشیده شده است.

شایان ذکر است که روز پنج شنبه، سیزدهم اسفندماه چهار محیط بان در منطقه “کانی بوچکان” از توابع شهر سنندج توسط نیروهای ناشناس کشته شدند و نیروهای امنیتی این مهم را به یکی از احزاب کردی نسبت دادند. این در حالیست که حزب مذکور با انتشار بیانیه ای هرگونه دخالت در کشته شدن محیط بانان توسط نیروهای خودش را تکذیب نموده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید