خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  مرگ تالاب هامون حیات روستاییان سیستان را به خطر انداخت

مرگ تالاب هامون حیات روستاییان سیستان را به خطر انداخت

خبرگزاری هرانا – وخامت تالاب هامون در حالی حیات ۷۵ درصد روستاییان منطقه سیستان را به طور مستقیم و غیر مستقیم تهدید می‌کند که سال هاست این تالاب به دلایل متعدد منجمله خشکسالی های متعدد به طور کامل خشک شده و عناصر حیاتی خود را از دست داده است.

به گزارش مهر، مسئولان محیط زیست به این مسئله معترفند که روز به روز شرایط تالاب هامون وخیم‌تر می‌شود که علل اصلی آن تغییرات اقلیمی و روند رو به رشد بیابانزایی در منطقه سیستان و از همه مهم‌تر وارد نشدن آب بعد از ساخت سد کجکی بر سر راه ورود آب رودخانه هیرمند در افغانستان است.

به نظر می‌رسد سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان متولی حفاظت از تالاب‌ها در تلاش است به عنوان یک هماهنگ کننده بسترهای لازم را در راستای رفع مشکلات زیست محیطی منطقه بوجود آورد، اگرچه دائما بر این نکته تاکید می‌کنند که این اقدام نیازمند همدلی و همگرایی مدیریتی در منطقه است.

با این حال فرماندار زابل گفت: “بر اساس بررسی کار‌شناسان هر سال خشکسالی دریاچه هامون ۶۰۰ میلیارد تومان خسارت بر جای می‌گذارد که این امر تلاش مسوولان را در حفظ حیات تالاب دو چندان می‌کند.”

حسین کیخا از ضرورت مدیریت جامع و فراگیر بر فعالیتهای کشاورزی در حوزه بالادست و پایین‌دست هامون به‌عنوان یکی از راهکارهای موثر در تداوم حیات هامون نام برد و افزود: “باید در بحث کشاورزی از ابتدای حوزه آبخیز تا انت‌ها، فعالیت بهره ‌برداران ایرانی و افغان با مدیریت اصولی توأم باشد.”

با این حال به نظر می‌رسد فراهم نشدن تشکیلات و تجهیزات سازمانی کافی و مناسب برای حفاظت از دریاچه هامون از دیگر مشکلات بر سر راه احیای تالاب هامون است. هامونی که نگین آبی خاکس‌تر جنوب شرق ایران بوده و امروز جز توده‌های خاک بر فرسودگی عمیق چیزی از آن باقی نمانده است.

به نظر می‌رسد به گفته مسئولان اگر به ازای هر ۵ هزار هکتار از مساحت پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی هامون یک اکیپ دو نفره نیروی حفاظتی در نظر گرفته شود برای حفاظ از این مجموعه ارزشمند با وسعت حدود ۳۰۰ هزار هکتار یکصد و بیست نفر نیروی حفاظتی به همراه خودرو و تجهیزات نیاز است.

به عقیده فرماندار زابل جذب نیروی مورد نیاز در تشکیلات سازمان حفاظت محیط زیست موجود امکان پذیر نیست و بهترین راه حل را توجهی فرا منطقه‌ای و ملی برای حل مشکل هامون دانسته و تاکید کرده که حق آبه سیستان نیز از دیگر نقاط تاثیر گذار در حفظ حیات هامون است که باید با تقویت روابط دیپلماسی به بهترین شکل مدیرت شود.

حیات هامون از رودخانه هیرمند (مشترک) که از کوه‌های بابا افغانستان سریز می‌شود و به دشت های سیستان سرازیر می‌شد و این رودخانه با گذر حدود یک هزار کیلومتر در خاک افغانستان وارد مرز ایران می‌شود.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید