خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  ۱۷ سال زندان برای فرح واضحان، از معترضان به نتایج انتخابات

۱۷ سال زندان برای فرح واضحان، از معترضان به نتایج انتخابات

خبرگزاری هرانا – فرح واضحان، پس از لغو حکم اعدامش از سوی دادگاه به ۱۷ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان رجایی‌شهر کرج محکوم شد.

به گزارش رادیو زمانه، فرح واضحان، ۴۹ ساله، ۸ دی‌ماه ۱۳۸۸، دو روز پس از رویدادهای روز عاشورای تهران، در منزل خود همراه با همسرش علی معماری و دو فرزندش، یسنا و مهدی معماری بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین و سلول‌ انفرادی منتقل شد.

خانواده فرح واضحان پس از یک ماه از زندان آزاد شدند اما وی بیش از ۴۰ روز در سلول‌های انفرادی ماند و سپس به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

فرح واضحان که از بیماری رنج می‌برد، در ۱۸ شهریورماه امسال به دلیل ناراحتی قلبی به بیرون از زندان اوین و بیمارستان مدرس تهران منتقل گردید. او از ۱۶ آبان‌ماه امسال به همراه زنان زندانی سیاسی دیگر در زندان اوین به بند متادون این زندان انتقال یافت.

بند متادون محل نگهداری مجرمان خطرناک و معتادان به مواد مخدر است و زندانیان در طول روز کم‌تر از یک ساعت می‌توانند از هوای آزاد استفاده کنند.

استفاده از کتاب و کتاب‌خانه و حق استفاده از تلفن برای همه زندانیان این بند امکان‌پذیر نیست و آن‌ها تنها اجازه دارند به صورت کابینی خانواده خود را ملاقات کنند.

فرح واضحان ۱۳ مردادماه امسال در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب توسط قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد.

اتهامات وی شرکت در اعتراض‌های خیابانی و «محاربه از طریق همکاری با سازمان مجاهدین خلق» اعلام شد که وی در دادگاه این اتهامات را رد کرد.

حکم اعدام وی در دادگاه تجدید نظر تأیید و سپس در دی‌ماه ۱۳۸۹ در دیوان عالی کشور لغو و به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب فرستاده شد.

در رویدادهای پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران برخی از بازداشت‌شدگان که اعضای خانواده‌های آنان عضو سازمان مجاهدین خلق بودند به همکاری با این سازمان متهم شدند.

علی صارمی، جعفر کاظمی و محمدعلی حاج‌آقایی، سه زندانی سیاسی در ایران بودند که در سه ماه اخیر به جرم همکاری با سازمان مجاهدین خلق، اعدام شدند. اعضای خانواده آن‌ها نیز با مجاهدین خلق در ارتباط بودند.

حمیرا واضحان، خواهر فرح واضحان نیز از اعضای سازمان مجاهدین خلق است که در خارج از ایران زندگی می‌کند و به گفته خانواده او به همین خاطر این زندانی سیاسی به همکاری با این سازمان متهم شده است.

فرح واضحان سال‌ها در خارج از ایران زندگی می‌کرد و به خاطر بیماری سرطان غدد لنفاوی فرزندش یسنا معماری به این کشور بازگشته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید