خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  روزانه ۲۰۰ سقط غیرقانونی در کشور صورت می گیرد

روزانه ۲۰۰ سقط غیرقانونی در کشور صورت می گیرد

خبرگزاری هرانا – آمار ها حاکی از آنست که در سال ۱۳۸۸؛ ۳هزار و ۳۱۶ مورد سقط جنین قانونی در کشور گرفته و نیز ۱۰۶۱ مجوز سقط جنین در بهار سال ۱۳۸۹صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری زنان و به نقل از جهان، همچنین آمار پزشکی قانونی در ایران نشان می دهد که بیش از یک هزار سقط جنین قانونی در سه ماهه اول امسال در ایران انجام شده، و در کل سال گذشته، آمار سقط جنین قانونی در مراکز درمانی تنها بیش از” سه هزار ” مورد بوده است. این در حالی است که براساس آمار منابع وابسته به وزارت بهداشت و درمان “آمار سقط غیر قانونی ۸۰ هزار مورد در ایران است یعنی روزی ۲۰۰ سقط غیر قانونی.”

البته این آمار و ارقام در حالی بیان می شود که مطابق با گزارش جام جم، طبق قوانین مجازات اسلامی هرکس عالما و عامدا به واسطه ضرب یا اذیت و آزار زن حامله، موجب سقط جنین وی شود، علاوه بر پرداخت دیه یا قصاص حسب مورد به حبس از یک تا ۳ سال محکوم خواهد شد.

همچنین هرکس به واسطه دادن ادویه یا وسایل دیگری موجب سقط جنین زن گردد به ۶ ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود و اگر عالما و عامدا زن حامله را دلالت به استعمال ادویه یا وسایل دیگری کند که جنین وی سقط شود به حبس از ۳ تا ۶ ماه محکوم خواهد شد مگر این که ثابت شود این اقدام برای حفظ حیات مادر باشد و در هر مورد حکم به پرداخت دیه مطابق مقررات مربوط داده خواهد شد.

اگر پزشک یا ماما یا داروفروش وسایل سقط جنین را فراهم سازند یا مباشرت به سقط جنین کنند، به حبس از ۲ تا ۵ سال محکوم خواهند شد و حکم به پرداخت دیه مطابق مقررات مربوط صورت خواهد گرفت.

آنچه که لازم است بدانید این که سقط جنین جزو جرایمی است که جنبه عمومی دارد، در نتیجه رضایت زن باردار و همسرش در سقط، مانع پیگیری قانونی نخواهد شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید