خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۷ اسفند ۱۳۸۹, 21st of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۰۷ ساعت ۲۰:۲۷:۵۳

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  دستور وزارت اطلاعات به قاضی مقیسه برای فشار بیشتر به ۳ فعال دانشجویی

دستور وزارت اطلاعات به قاضی مقیسه برای فشار بیشتر به ۳ فعال دانشجویی

خبرگزاری هرانا – در پی افزایش فشار بر فعالان دانشجویی قاضی مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران، بهاره هدایت، مهدیه گلرو و مجید توکلی را به صدور مجدد احکام طولانی مدت حبس و تبعید به نقاط دوردست تهدید نموده است.

بهاره هدایت، عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، پیش از این توسط همین شعبه به ۹ سال و نیم حبس محکوم شده بود.

مهدیه گلرو، نائب دبیر انجمن اسلامی دانشگاه علامه و عضو شورای دفاع از حق تحصیل، نیز به ۲ سال و چهار ماه حبس و مجید توکلی، عضو سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر، توسط شعبه ۱۵ دادگاه به ۸ سال حبس محکوم شده‌اند. چندی پیش این دانشجویان پیام‌هایی به مناسبت روز دانشجو از داخل زندان منتشر کردند. در پی این مسئله و ناکامی وزارت اطلاعات در تغییر مواضع فعالان دانشجویی تحت فشار، پرونده جدیدی برای این سه نفر در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تشکیل شد.

به گزارش دانشجونیوز، در پی برگزاری جلسه دادگاه در تاریخ شنبه ۱۲ بهمن ماه، قاضی مقیسه از هدایت، گلرو و توکلی خواسته بود که با تکذیب بیانیه‌های منتشر شده و نوشته‌ها و مقالات صادر شده توسط ایشان از سایت‌ها و عاملان انتشار این مطالب نیز اعلام شکایت کنند. وی اعلام کرده بود که در صورت پذیرش خواست مسئولان امنیتی، تمامی اتهامات جاری این دانشجویان پایان یافته و این پرونده مختومه خواهد شد. این جلسه که بدون طی کردن مراحل قانونی و بدون حضور وکیل دانشجویان برگزار شده بود، این سه نفر ضمن رد درخواست قاضی، با غیرقانونی خواندن جلسه دادگاه خواهان حضور وکلای مدافع در جلسه دادگاه شده بودند.

تهدید دانشجویان به صدور مجدد احکام بلند مدت حبس و تبعید به نقاط دورافتاده در حالی صورت می‌گیرد، که مجید توکلی هم اکنون دوران حبس خود را در تبعید و در زندان رجایی شهر کرج طی می‌کند و کلیه تماس‌های تلفنی وی نیز قطع شده است. همچنین بهاره هدایت به همراه مهدیه گلرو چندین ماه است که از حق ملاقات محروم شده‌اند و تمامی تماس‌های تلفنی آن‌ها نیز قطع شده است. آن‌ها به همراه سایر زندانیان سیاسی زن در بند متادون که فاقد هر گونه امکانات بند عمومی است به سر می‌برند.

به نظر می‌‏رسد افزایش فشار بر دانشجویان از سوی عوامل قضائی وابسته به نیروهای امنیتی، در راستای ترس حاکمیت از تاثیرگذاری این فعالان دانشجویی بر فضای دانشگاه‌ها است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید