خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی درایران، بهمن ۸۹

هرانا؛ روز شمار نقض حقوق شهروندان بهایی درایران، بهمن ۸۹

خبرگزاری هرانا – در تدوام سرکوب اقلیت مذهبی بهایی گزارشی ماهانه از سوی واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران منتشر می‌شود که گزارش مذبور نقض حقوق بهائیان در ماه گذشته است.

متن این گزارش به قرار زیر است:

۳ بهمن: «رزیتا واثقی» شهروند بهایی ساکن مشهد که در حال سپری کردن دوره محکومیت ۵ ساله در زندان مشهد می‌باشد بار دیگر به دادگاه انقلاب مشهد آورده شده و به اتهام تبلیغ آئین بهایی محاکمه گردید.

۶ بهمن: «فیض الله روشن» شهروند بهایی ساکن ساری پس از ۱۲ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.

۷ بهمن: «سیامک ایقانی» شهروند بهایی ساکن سمنان که در حال سپری کردن محکومیت سه ساله در زندان شهر مذکور می‌باشد چندین دفعه دچار حمله تنفسی شده که با اکسیژن و قرص زیرزبانی به حالت اول برگشت با اینحال مسئولین زندان از انجام هر نوع اقدامی برای بهبود فرد مذکور خودداری کردند.

۹ بهمن: دو شهروند بهایی ساکن اصفهان به نام‌های «سروش پزشکی» و «احسان الله اشتیاق» دوران محکومیت یک ساله خود را در زندان اصفهان آغاز کردند. همچنین محکومیت حبس تعلیقی یک شهروند بهایی دیگر اصفهان به نام «عنایت الله نعیمی» از ۵ سال به ۷ سال افزایش یافت.

– بیماری «فریبا کمال آبادی» (یکی از مدیران سابق جامعه بهایی ایران) به دلیل عدم توجه و رسیدگی پزشکی مسئولین بند زنان رجایی شهر شدت یافت.

۱۰ بهمن: «فرهود اقدسی» شهروند بهایی ساکن ارومیه پس از احضار به اداره اطلاعات بازداشت گردید.

– «نوید خانجانی» فعال حق تحصیل و دانشجوی محروم از تحصیل بهایی به ۱۲ سال حبس تعزیری محکوم شد.

– ماموران امنیتی شهرستان ساری منزل و محل کسب یک شهروند بهایی به نام «بهزاد ذبیحی» را مورد تفتیش قرار داده و بعضی وسایل شخصی و مذهبی نامبرده را ضبط کردند.

۱۲ بهمن: دو شهروند بهایی ساکن مشهد به نام‌های «ضیائیه اسحاقی» به همراه دامادش به نام «فرهاد امری» توسط ماموران امنیتی در منزلشان بازداشت شدند.

– «چنگیز درگاهی» شهروند بهایی ساکن ارومیه پس از احضار به اداره اطلاعات بازداشت شد.

۱۴ بهمن: «نیما حقار» شهروند بهایی ساکن تهران که در بهمن ماه ۱۳۸۷ دستگیر و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شد طبق حکم دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

۱۶ بهمن: «فرهاد سنایی» شهروند بهایی ساکن قائم شهر پس از تفتیش منزل و محل کسب توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به ساری منتقل گردید.

۲۰ بهمن: چنگیز درگاهی و فرهود اقدسی دو شهروند بهایی ساکن ارومیه پس از چند روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شدند.

– «افشین حیرتیان» فعال حقوق کودکان کار و شهروند بهایی ساکن تهران طبق حکم دادگاه انقلاب به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.

– دادگاه «بشیر احسانی» فعال حق تحصیل و دانشجوی محروم از تحصیل بهایی ساکن تهران به دلیل اعتراض وکیل مبنی بر عدم صلاحیت دادگاه برای بررسی پرونده به وقت دیگری موکول شد.

۲۱ بهمن: سیامک ایقانی به دلیل مشکلات تنفسی از زندان سمنان به بیمارستان منتقل گردید که پس از آن به نامبرده ۱۰ روز مرخصی داده شد.

۲۳ بهمن: محل نگهداری «مهوش ثابت» و «فریبا کمال آبادی» دو نفر از شورای مدیران سابق جامعه بهایی ایران که در حال سپری کردن محکومیت ۱۰ ساله در زندان رجایی شهر می‌باشند تغییر پیدا کرد و نامبردگان به بند ۲۰۰ که محیطی ملتهب و پر تنش دارد منتقل شدند در ضمن از زندانیان خواسته شده که با دو فرد مذکور هیچ صحبت وارتباطی برقرار نکنند.

۲۴ بهمن: دو شهروند بهایی ساکن اصفهان به نام‌های «انیسا مطهر» و «میثاق محمد علیپور» پس از تفتیش منازلشان توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند. در همین روز ماموران به منزل یک شهروند بهایی دیگر اصفهان به نام «فرهود اشتیاق» هم مراجعه کرده که به دلیل عدم حضور وی درب منزل را شکسته و بطور غیرقانونی وارد شدند و به تفتیش پرداختند.

قابل ذکر است در همین روز ماموران امنیتی به منزل «سعید هاشمی» یکی از دوستان خانوادگی دوشهروند بهایی بازداشت شده مراجعه کرده که پس از تفتیش و ضبط بعضی وسایل شخصی، نامبرده را نیز بازداشت می‌کنند.

۲۵ بهمن:
دوران محکومیت ۴ ساله «پیمان کشفی نجف آبادی» شهروند بهایی ساکن تهران پس از احضار ومعرفی خود در زندان اوین آغاز شد نامبرده متهم به عضویت در گروه‌های معاند نظام (منظور آئین بهایی) می‌باشد.

– «آراد اشتیاق» دانش آموز بهایی سال دوم رشته علوم انسانی مدرسه شهید نیلفروش‌زاده اصفهان طبق ابلاغ حراست آموزش و پرورش به دلیل اعتقاد به آئین بهایی از مدرسه اخراج شد.

۲۶ بهمن: ماموران امنیتی ساعت ۲ بامداد به منزل «میثاق افشار» دانشجوی بهایی اخراجی دانشگاه شهید بهشتی هجوم آورده که پس از تفتیش منزل، نامبرده رانیز دستگیر و به نقطه نامعلومی انتقال دادند.

– یک شهروند بهایی ساکن بجنورد به نام «هوشمند سنایی» توسط دادگاه به پرداخت ۳۰۰هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد محل کسب (فروشگاه لوازم آرایشی) نامبرده تاکنون چندین دفعه مورد هجوم ماموران قرار گرفته است.

– «عادل فنائیان» شهروند بهایی ساکن سمنان که در ۷ آذر ماه به قید وثیقه آزاد شده بود طی روزهای اخیر بار دیگر به دادگستری احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

۳۰ بهمن: «سپیده معصومی» شهروند بهایی ساکن ساری پس از سپری کردن ۳ ماه از محکومیت ۶ ماهه آزاد گردید.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید