خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۶ اسفند ۱۳۸۹, 19th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۰۶ ساعت ۱۹:۲۵:۲۲

    خانه  > اصناف  >  چهل هزار معلم تازه ‌وارد حقوق ندارند

چهل هزار معلم تازه ‌وارد حقوق ندارند

خبرگزاری هرانا – شواهد حاکی از آن است که بودجهٔ سال آیندهٔ آموزش و پرورش به اندازه‌ای نیست که بودجهٔ مورد نیاز برای حقوق و مزایای معلمان و پرسنل تازه استخدام شده در آموزش و پرورش را تامین کند.

این در حالیست که وزیر آموزش و پرورش و معاونانش می‌گویند در این زمینه نگرانی‌ای وجود ندارد.

به گزارش خبر، اما مجلس شورای اسلامی عقیده دارد بودجه پیشنهادی دولت برای آموزش و پرورش، چنگی به دل نمی‌زند و باعث کسری بودجه و درجا زدن آموزش و پرورش می‌شود.

این نگرانی و کمبود بودجه به معلمان تازه وارد و گسترش فعالیت‌های پرورشی اختصاص دارد. مجلس معتقد است افزایش حدود ۸ درصدی بودجه آموزش و پرورش، نمی‌تواند بودجه مورد نیاز برای حقوق و مزایای معلمان و پرسنل تازه استخدام آموزش و پرورش را تامین کند. پیش از این مجلس پیشنهاد کرده بود بودجه آموزش و پرورش به ۱۳ هزار میلیارد تومان برسد.

به گفته علی عباسپور تهرانی، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، باوجود اینکه بودجه پیشنهادی دولت برای هزینه‌های جاری آموزش و پرورش حدود هشت درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است، اما هنوز هم برای آموزش و پرورش کم است: “۱۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد تومان بودجه هزینه‌ای برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است. در سال ۱۳۸۹ کل پرسنل رسمی آموزش و پرورش حدود ۸۵۵ هزار نفر بود، در سال ۱۳۹۰ با توجه به تکالیفی که در ارتباط با استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت‌ سوادآموزی به عهده آموزش و پرورش گذاشته شده و ۴۰ هزار نیرویی که به استخدام وزارت آموزش و پروش درآمده‌اند، نیروهای آموزش و پرورش به ۹۲۲ هزار نفر می‌رسید، بنابراین بیش از ۷۰ هزار نفر در سال ۹۰ به پرسنل رسمی حقوق‌بگیر آموزش و پرورش افزوده می‌شوند.”

از سوی دیگر اسدالله عباسی، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس می‌گوید با بودجه ۱۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد تومانی آموزشی و پرورش، تازه استخدام‌های این وزارت خانه، حقوق ندارند: “در سال‌جاری اعتبارات هزینه‌ای وزارت آموزش و پرورش در لایحه بودجه معادل ۱۱ هزار و ۴۲۱ میلیارد تومان بوده است که امسال در لایحه بودجه ۱۳۹۰، این اعتبار با رشد ۸/۷ درصد معادل ۱۲ هزار و ۳۱۳ میلیارد تومان رسیده است. مشکلی که در بودجه سال ۱۳۹۰ آموزش و پرورش وجود دارد، عدم تخصیص اعتبار برای ۷۰ هزار نیروی جدیدی است که آموزش و پرورش استخدام کرده است البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیگیر این مشکل است. دولت باید این موضوع را مدنظر قرار داده و آن را به صورت پیوست به مجلس ارائه کند.”

گفته می‌شود ۹۶ درصد اعتبارات جاری وزارتخانه آموزش و پرورش صرف حقوق و مزایای کارکنان می‌شود و و درصد بسیار کمی برای هزینه‌‌های غیر پرسنلی آموزش و پرروش که باییستی صرف مسایل پرورشی و ورزشی و فعالیت‌های فوق‌برنامه شود، اختصاص می‌یابد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید