خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  شورای حقوق بشر سازمان ملل باید گزارشگر ویژه برای ایران منصوب نماید

شورای حقوق بشر سازمان ملل باید گزارشگر ویژه برای ایران منصوب نماید

خبرگزاری هرانا – فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در محکومیت خشونت دولتی در روز اول اسفند با صدور بیانیه ای از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند گزارشگر ویژۀ حقوق بشر برای ایران منصوب نماید.

متن بیانیه مشترک مطبوعاتی بدین شرح است:

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر (FIDH) و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) به شدت استفاده گسترده نیروهای امنیتی از خشونت علیه تظاهرکنندگان روز اول اسفند ۱۳۸۹ را محکوم می نمایند. حامد نورمحمدی، دانشجوی زیست شناسی دانشگاه شیراز، پس از این که نیروهای امنیتی او را از بالای پل روگذر در شیراز به پایین پرتاب کردند کشته شد. دولتمردان ایران در باره این گزارش سکوت کرده اند. صدها نفر از مردم معترض مجروح و صدها نفر نیز در سراسر ایران دستگیر شده اند.

در روز اول اسفند ۱۳۸۹، هزاران نفر در شهرهای مختلف ایران به یاد دو جوانی که در روز ۲۵ بهمن به دست نیروهای امنیتی کشته شدند و با خواست آزادی و پایان یافتن دیکتاتوری دین سالار در جمهوری اسلامی در خیابان ها حضور یافتند. تهران و شهرهای بزرگ مثل شیراز، مشهد، اصفهان، رشت و شهرهای دیگر در شمال، سنندج و تبریز صحنه تظاهرات پراکنده مردم در مقیاس وسیع بود. در بسیاری از شهرهای کردنشین در غرب ایران، مردم اغلب دست به اعتصاب عمومی زدند.

در حالی که نیروهای انتظامی و امنیتی و ماموران لباس شخصی کوشیده اند تظاهرکنندگان را با استفاده از باتوم، حمله موتورسواران مسلح و گاز اشک آور سرکوب کنند، گزارش های موثق حاکی است که عده ای از شرکت کنندگان تظاهرات ۲۵ دی که در معرض گاز اشک آور قرار گرفته اند، احتمالا به علت افزوده هایی در گاز، دچار استفراغ خونی، فلج موضعی و قطع کامل صدا شده اند.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، گفت: «دولتمردان جمهوری اسلامی به سرکوب خشونت بار معترضان خواهان حقوق مشروع خود ادامه می دهند. جامعه بین المللی باید اکنون آرمان های آزادی و دمکراسی را برای تمام ملت ها دنبال کند و از تمام امکانات موجود برای پشتیبانی از مردم ایران استفاده نماید، به ویژه از طریق:

• حمایت از قطعنامه ای در شورای حقوق بشر سازمان ملل در محکومیت وخیم تر شدن اوضاع حقوق بشر و تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران؛

• درخواست موکد از شرکت های خصوصی مخابراتی و موسسه های رسانه ای برای ممکن ساختن ارتباطات آزاد تلفنی، تلویزیونی، مخابراتی، و ماهواره ای در داخل ایران، به ایران و از ایران به خارج؛ بر اساس آزادی بیان؛

• مسدود ساختن دارایی های مسؤولان بلندپایه و ناقضان اصلی حقوق بشر و منع صدور ویزا برای آنها.

• در خواست از تمام دولت ها برای این که از تایید سرکوب مردم پرهیز کنند و از وزیر خارجه آلمان آقای وستروله پیروی نکنند که در روز اول اسفند و درست زمانی که مردم به خاطر حقوق دمکراتیک خود در خیابان ها مورد ضرب و شتم و اصابت گلوله قرار داشتند، به تهران سفر و با احمدی نژاد دیدار کرد.»

سوم اسفند ماه ۱۳۸۹

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید