خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۸۹, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۲/۰۲ ساعت ۱۶:۱۹:۱۹

    خانه  > اندیشه و بیان  >  تجمع مردم بابل و کرمانشاه در روز یکم اسفند ماه

تجمع مردم بابل و کرمانشاه در روز یکم اسفند ماه

خبرگزاری هرانا – به رغم فضای امنیتی شهرهای بابل و کرمانشاه، مردم با برگزاری تجمعاتی یاد صانع ژاله و محمد مختاری را گرامی داشتند.

به گزارش شاهدان عینی در بابل، چندین دستگاه خودرو زرهی یگان وی‍ژه در جلوی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل و چند نقطه دیگر این شهر از جمله خیابان امیرکبیر، میدان باغ فردوس، چهارراه شهربانی و خیابان شهاب نیا مستقر بوده است.

به نوشته ی جرس، گزارش‌ها حاکی از تجمع گروهی از مردم در خیابان امیرکبیربوده است. این تجمع با دخالت سربازان یگان ویژه و نیروهای لباس شخصی موسوم به انصار منجر به خشونت گردیده است.

این درگیری‌ها تا ساعت ۹ شب ادامه یافته و منجر به شلیک تیر هوائی و گاز اشک آور از سوی مامورین امنیتی شده است. همچنین از طرفی چند تن از حامیان و جوانان جنبش سبز بابل دستگیر شده که هنوز از مشخصات افراد بازداشت شده خبری در دست نمی‌باشد.

در درگیری‌های ۲۵ بهمن در بابل بیش از ۱۵ تن از معترضین دستگیر شده بودند. اکثر افراد بازداشتی در هفته گذشته بابل آزاد شده‌اند. این افراد پس از آزادی خاطرنشان کردند که در اداره اطلاعات شهرستان بابل تحت فشار برای اقرار علیه فعالین و شخصیت‌های سیاسی و دانشجویی قرار گرفته‌اند.

هم چنین در شب‌های گذشته مامورین اداره اطلاعات شهرستان بابل به منزل دکتر علی اکبر سروش عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت مازندران یورش برده و قصد دستگیری این فعال سیاسی را داشتند. گفتنی است دکتر علی اکبر سروش که از حامیان مهندس میر حسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بوده در هنگام یورش نیروهای امنیتی در منزل نبوده است. رئیس سابق اداره آموزش و پرورش در اسفند سال گذشته توسط نهادهای امنیتی بازداشت و مدت ۳۳ روز در زندان اداره اطلاعات ساری و متی کلا بابل تحت فشار و بازجوئی قرار گرفت.

همچنین در ادامه این خبر از بابل گزارش‌ها حاکی از شکنجه و تحت فشار قرار گرفتن فعالین دانشجویی زندانی است. گفتنی است در بعد از ظهر روز گذشته ایمان صدیقی دبیر سیاسی سابق دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل پس از دستگیری تحت فشار برای گفتن مکان‌های سکونت چند تن از دانشجویان قرار گرفت. به گزارش منابع یاد شده ایمان صدیقی پس از دستگیری تحت فشار برای زنگ زدن به چند تن از فعالین دانشجویی قرار گرفت.

گفتنی است ایمان صدیقی برخلاف خواسته مقام‌های امنیتی، پس از تماس با چند تن از فعالین دانشجویی با صدای بغض آلود از فعالین دانشجویی بابل خواست که تا اطلاع ثانوی در معرض دید عموم قرار نگیرند. ایمان صدیقی عضو شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت و عضو فعال ستاد مهدی کروبی در انتخابات سال گذشته بوده که برای سومین بار متوالی پس از انتخابات از سوی نهادهای امنیتی دستگیر شد.

از سویی دیگر نیز در روز یکم اسفندماه مناطق نوبهار و مصدق در شهر کرمانشاه مملو از جوانانی بود که بدون سر دادن شعار در خیابان حضور داشتند.

به گزارش خبرنامه کرمانشاه، در چهار راه نوبهار و میدان مصدق فضای امنیتی حاکم بود، به طوری که یگان ویژه در آنجا مستقر بود.

بر اساس این گزارش، در حوالی ساعت ۵ بعدازظهر مأموران انتظامی حاضر در میدان مصدق قصد داشتند دو جوان را بازداشت کنند که آن دو توسط مردم و با اعتراض جوانان آزاد شدند.

در ساعت شش عصر نیز مناطق یادشده مملو از حضور خیابانی همراه با سکوت مردم و حضور همزمان مأموران انتظامی وامنیتی بود.

بنابر گزارش یادشده، مأموران حتی ماشین‌های راهنمایی و رانندگی را به کار گرفته بودند و درون آن‌ها دیده می‌شدند. دو دستگاه ماشین آتش نشانی نیز مرتب در مناطق یادشده عبور می‌کرد.

این گزارش حاکی است، از ظهر روز یکشنبه خطوط موبایل در کرمانشاه دچار اختلال جدی شد و سرعت اینترنت هم به شدت کاهش یافت.

همچنین گفته می‌شود که در حوادث ۲۵ بهمن ماه نیز چند جوان هم بازداشت شده‌اند.

 

 

عکس مربوط به تجمعات یکم اسفند در اصفهان است

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید