خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  با هر تجمعی قطعا برخورد می‌کنیم

با هر تجمعی قطعا برخورد می‌کنیم

خبرگزاری هرانا – در حالى که مخالفان دولت ایران براى تجمع در روز یکشنبه اول اسفند آماده مى شوند، مصطفى محمد نجار وزیر کشور ایران مى گوید که “قطعا با آنها برخورد مى شود.”

آقاى نجار گفته که “سران فتنه که ایادى نظام سلطه هستند، کم آورده اند.”

به گزارش بی بی سی به نقل از ایسنا، شوراى هماهنگى راه سبز امید، تشکل نزدیک به میرحسین موسوى و مهدى کروبى، از رهبران مخالفان دولت در ایران، اعلام کرده که مراسم سراسرى “بزرگداشت” کشته شدگان ۲۵ بهمن در تهران، در روز اول اسفند برگزار مى شود. برخى احزاب و گروههاى سیاسى در خارج از ایران نیز برنامه هایى را براى برگزارى راهپیمایى اعلام کرده اند.

زمان و مکان برگزارى راهپیمایى در ایران مشخص نشده اما در اطلاعیه فراخوان از مردم خواسته شده “تا در تجمعات بزرگداشت هفتمین روز شهادت این عزیزان که روز یکشنبه اول اسفندماه ۸۹، ساعت ۳ عصر در تهران و شهرستان هاى سراسر کشور برگزار مى‌شود، حضور به هم رسانند.”

در تظاهرات ۲۵ بهمن، که با فراخوان میرحسین موسوى و مهدى کروبى و براى “ابراز همبستگى با مردم مصر و تونس” انجام شد، مخالفان دولت ایران به سر دادن شعار علیه آیت الله على خامنه‌اى، رهبر ایران پرداختند و در جریان مقابله خشونت آمیز نیروهاى امنیتى با معترضان، ده‌ها نفر زخمى و دو نفر کشته شدند.

یکى از کشته شدگان روز ۲۵ بهمن صانع ژاله دانشجوى کرد اهل سنت بود که حامیان حکومت او را یک بسیجى معرفى کردند و مخالفان دولت مى گویند او عضو جنبش سبز بوده است.

اکنون وزیر کشور، سران مخالفان دولت را متهم کرده که آنها به دنبال “کشته سازى و موج سوارى” بودند و “با ترور از پیش تعیین شده و قتل شهید ژاله که از هموطنان اهل سنت کرد بود، مى خواستند به اختلافات طایفه اى دامن بزنند.”

محدودیت هاى تازه

بعد از راهپیمایى مخالفان در پایتخت، ارتباط آقایان موسوى و کروبى محدود شده و هر دو در حصر خانگى قرار گرفته اند.

سایت کلمه که خبرها و دیدگاه های مربوط به آقای موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران را منعکس می کند، از قول کارکنان نهاد ریاست جمهوری که در نزدیکی خانه آقای موسوی است، گزارش داده که “ماموران در حال ایجاد یک دیوار بزرگ آهنی در معبر ورودی خانه اقای موسوی هستند و می خواهند این خانه را به زندانی با دیوارهای بلند آهنی برای آنها تبدیل کنند.”

پیش از این، این دو نفر نظرات خود را از طریق سایت هایى نظیر کلمه و سحام نیوز منتشر مى کردند اما در چند روز گذشته، گزارشهاى این سایت ها نشان مى دهد که دسترسى به آنها امکانپذیر نیست.

آقاى نجار تاکید کرده که “قطعا در مورد صدور بیانیه ها و جلوگیرى از اطلاع رسانى این سایت ها، دستگاههاى امنیتى و اطلاعاتى مرتبط اقدامهاى لازم را انجام مى دهند.”

ناآرامى‌هاى روز ۲۵ بهمن واکنش تند مقام هاى ایرانى را به دنبال داشت، و برخى از طرفداران تندرو حکومت ایران، خواهان دستگیرى و حتى اعدام آقاى موسوى و کروبى شده اند.

احمد جنتى دبیر شوراى نگهبان و امام جمعه موقت تهران به کسانى که خواهان اعدام میرحسین موسوى و مهدى کروبى شده اند، گفت: “باید اعلام کنم که اینها معدوم شده‌اند و در جامعه سقوط کرده و آبرویشان رفته است.”

آقاى جنتى به قوه قضائیه پیشنهاد کرده که”ارتباط اینها را به کلى از مردم قطع کند. در خانه آنها باید بسته شود، رفت و آمدهایشان محدود شود، نتوانند پیام بدهند و پیام بگیرند و تلفن و اینترنت آنها باید قطع شود و در خانه خود باید زندانى شوند.”

رئیس قوه قضائیه نیز پیش این در پاسخ به خواست حامیان حکومت گفته بود که اگر آقایان مهدى کروبى و میرحسین موسوى دستگیر و زندانى نشده اند، تنها به خاطر “مصالح نظام” و به دستور شخص آیت الله خامنه اى بوده است.

به گفته آقاى لاریجانى “اگر با سران فتنه برخورد مى‌شد آنها امامزاده شده بودند.”

رهبر ایران تاکنون درباره دستگیرى آقایان موسوى و کروبى و نا‌آرامى‌هایى که در روز ۲۵ بهمن در تهران و برخى شهرهاى بزرگ ایران روى داد اظهار نظر نکرده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید