خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۸۹, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۳۰ ساعت ۱۸:۴۴:۵۳

    خانه  > سایر گروهها  >  هشدار نسبت به تکرار فاجعه کهریزک

هشدار نسبت به تکرار فاجعه کهریزک

در پی دستگیری‌های گسترده و بازداشت‌های خودسرانه در جریان اعتراضات مردمی روز ۲۵ بهمن، ظاهراً مقامات اطلاعاتی و امنیتی با کمبود شدید بازداشتگاه مواجه شده‌اند، به نحوی که طبق گفته‌ی‌ برخی منابع حتی اقدام به بازگشایی بازداشتگاه یا به عبارت بهتر جنایتگاه مخوف «کهریزک» نموده‌اند. بازداشتگاهی که به عنوان لکه ننگی بر دامان مسئولین جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل ثبت شد و بازگشایی آن نمک بر زخم‌هایی می‌پاشد که هیچگاه التیام نخواهد یافت.
بازداشتگاه در مفهوم حقوقی مکانی برای نگهداری موقت از متهمین است که ایجاد و استفاده از آن نیازمند فراهم آوردن و رعایت فهرست بلندی از شرایط و امکانات می‌باشد. «مجمع عمومی سازمان ملل متحد» به منظور یکسسان سازی این استاندارد‌ها و با مبنا قرار دادن موازین بین‌المللی حقوق بشر در سال ۱۹۸۸ طی قطعنامه‌ای مجموعه اصولی را برای حمایت از افراد تحت بازداشت تعیین نموده و رعایت آن را از سوی تمامی کشورهای عضو خواستار شده است.

مطابق این اصول، با تمام بازداشت شدگان باید رفتار انسانی صورت گیرد و حیثیت آن‌ها محترم شمرده شود. در جریان بازداشت علاوه بر رعایت قوانین مرتبط با بازداشت از جمله نظارت و دستور مقام قضایی، هیچگونه تخطی از حقوق انسانی افراد پذیرفته نخواهد بود. آنچنان که این اصول نیز تصریح کرده‌اند، شخص بازداشت شده حق دارد بلافاصله بازداشت خود را به اطلاع خانواده خود برساند و از خدمات وکیل مدافع برخوردار شود. لازم به ذکر است که حق برخورداری از وکیل، خود تضمینی بر جلوگیری از نقض حقوق بازداشت شدگان است. به علاوه اینگونه اماکن باید به طور منظم مورد بازدید و نظارت قرار گیرند و با هرگونه نقض حقوق افراد برخورد قانونی شود.

متاسفانه در سراسر ایران، هیچگونه بازداشتگاهی که مطابق استاندارهای بین‌المللی باشد وجود ندارد و در مواردی که اعضای این کمیته به عنوان وکیل بازداشت‌شدگان در جریان شرایط بازداشتگاه‌ها قرار گرفته‌اند، با کمال تاسف در برخی موارد شرایط حتی برای نگهداری حیوانات نیز مناسب نیست! در عین حال؛ گرچه شرایط و امکانات مادی و فیزیکی مانند فضای کافی، تهویه و امکانات بهداشتی مناسب، ضروری است ولی آنچه اغلب شکایت بازداشت‌شدگان را به دنبال دارد اعمال شکنجه و اقدامات تحقیرآمیز و بعضا غیرانسانی مسئولین بازداشتگاه‌ها است که گوشه‌ای از این نوع اقدامات در جریان محاکمه عوامل سطح پایین جنایات کهریزک علنی شد. در شرایطی که مسئولین جمهوری اسلامی با ادعای تقید به موازین اسلامی می‌بایست رعایت کرامت انسانی تمام شهروندان را در هر شرایطی تضمین کنند، جنایتگاه کهریزک بار دیگر توخالی بودن این ادعا‌ها را آشکار ساخت.

اکنون نیز که موج سرکوب و خفقان دولتی دوباره تعدادی از هموطنان را طعمه خود ساخته و آنان را روانهٔ بازداشتگاه‌ها و سوله‌ها و انبارهای بی‌نام و نشان ساخته، بیم تکرار فاجعه‌ای مشابه می‌رود. این بیم و هراس سابقه‌ای طولانی دارد و ظاهراً در این حکومت خاتمه نخواهد یافت.

«کمیته بین المللی وکلای مدافع حقوق بشر» به مسئولین امنیتی، انتظامی و قضایی جمهوری اسلامی در خصوص تکرار جنایات کهریزک هشدار می‌دهد و مسئولیت سلامت جسمی و روحی تمام بازداشت شدگان را بر عهده تمام مسئولین جمهوری اسلامی از جمله و در درجه اول رهبر جمهوری اسلامی و رئیس قوه قضاییه می‌داند. این کمیته همچنین از سازمان‌ها و مراجع بین‌المللی از جمله «کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل» تقاضا می‌کند با تماس با مقامات جمهوری اسلامی ضرورت رعایت مجموعه اصول حمایت از تمامی اشخاص تحت هرگونه بازداشت یا حبس و تضمین حقوق انسانی بازداشت شدگان را به آنان یادآور شوند.

کمیته بین المللی وکلای مدافع حقوق بشر
۳۰ بهمن ۱۳۸۹
۱۹ فوریه ۲۰۱۱

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید