خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۸۹, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۲۷ ساعت ۱۶:۳۶:۲۸

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محسنی اژه‌ای: سران فتنه قطعاً محاکمه می‌شوند

محسنی اژه‌ای: سران فتنه قطعاً محاکمه می‌شوند

خبرگزاری هرانا – غلام‌حسین محسنی اژه‌ای گفت اقدامات اخیر “سران فتنه” قابل گذشت نیست و قطعأ آن‌ها محاکمه می‌شوند.

محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه ایران، راه‌پیمایی مخالفان دولت در روز ۲۵ بهمن‌ماه جاری را “فتنه آمریکا و رژیم صهیونیستی” خواند و آن را ادامه “جریان فتنه” در طول سال گذشته و امسال دانست.

به گزارش رادیو زمانه به نقل از خبرگزاری های دولتی، وی گفت افرادی که در این روز شرکت کردند و “به‌خصوص مسببین اصلی این حادثه مطمئناً باید به کیفر برسند زیرا مردم را برای آشوب مجدد و ناامنی و به آتش کشیدن اموال عمومی به خیابان‌ها دعوت کردند.”

مخالفان دولت ایران، روز ۲۵ بهمن‌ در پی فراخوان میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو تن از رهبران مخالفان دولت، برای راه‌پیمایی در پشتیبانی از قیام مردم مصر و تونس به خیابان‌ها آمده بودند. با این حال این راه‌پیمایی با حمله مأموران امنیتی به تظاهرات ضددولتی تبدیل شد.

محسنی اژه‌ای در مورد موسوی و کروبی گفت: “آن‌ها بعد از نصیحت تمام دل‌سوزان و هشدار خواص همچنان بر اقدامات مجرمانه و غیرقانونی خود پافشاری کردند و باید منتظر کیفر باشند.”

وی درخواست از دستگاه قضائی برای محاکمه موسوی و کروبی را “به حق” دانست.

در پی راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ که منجر به کشته شدن صانع ژاله و محمد مختاری دو جوان معترض، کشته شدن دستکم یک تن دیگر، زخمی شدن ده‌ها نفر و بازداشت ۱۵۰۰ نفر شد؛ حمله‌های مقامات دولتی و طرفداران دولت به میرحسین موسوی و مهدی کروبی افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است.

افزون بر بیانیه تند نمایندگان مجلس و برنامه‌های متعدد رادیو و تلویزیون دولتی و همچنین مطبوعات رسمی ایران علیه آن‌ها، شب گذشته تجمعی نیز در میدان ارک و در مقابل دفتر دادستانی برگزار گردید که در آن شعارهایی علیه موسوی و کروبی داده شد. طرفداران دولت سپس در مقابل منزل مهدی کروبی تجمع کرده و علیه وی شعار دادند.

موسوی و کروبی اما با انتشار بیانیه‌های جداگانه‌ای از “راه‌پیمایی شکوهمند ۲۵ بهمن‌” دفاع کرده و اعلام نمودند که همچنان بر سر خواسته‌های خود ایستاده‌اند.

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود در مورد آمار بازداشت‌شدگان حوادث ۲۵ بهمن اظهار داشت: “در این چنین حوادث معمولاً ‌ممکن است افرادی دستگیر شوند. بلافاصله با بررسی‌های ابتدایی برخی آزاد شوند زیرا در درگیری‌های خیابانی افرادی کم‌گناه و بی‌گناه در معرض اتهام قرار می‌گیرند. لذا هر عددی که گفته شود عدد کاملی نیست.”

این در حالی است که روز گذشته سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران از دستگیری ۱۵۰ نفر خبر داد و مقامات قضائی به خانواده‌های بازداشت‌شدگان فهرست اسامی ۱۵۰۰ نفر که در حوادث ۲۵ بهمن دستگیر شده‌اند را نشان داده‌اند.

اژه‌ای گفت: “بسیاری از دستگیرشدگان حوادث ۲۵ بهمن در همان مرحله اول آزاد شدند ولی مجرمان همچنان در بازداشت هستند.”

سخنگوی قوه قضائیه ایران همچنین افزود “عده‌ای آشوبگر مسلح” در جریان این روز حضور داشتند. وی همچون دیگر مقامات حکومتی مسئول کشته شدن صانع ژاله، دانشجوی دانشگاه هنر تهران را “جریان‌های ضدانقلاب” دانست.

اما مخالفان دولت گفته‌اند صانع ژاله در چندین تظاهرات ضددولتی شرکت داشته و تصاویری از وی را به هنگام دیدار با آیت‌الله منتظری، از مراجع دینی مخالف دولت، منتشر کردند.

محسنی اژه‌ای در مورد دستگیری قاتلین ژاله و این‌که کسی در این‌باره اعتراف کرده گفت: “خبری ندارم.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید