خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۹, 18th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۲۴ ساعت ۱۶:۴۷:۰۰

    خانه  > سایر گروهها  >  انتقاد آمریکا از ممنوعیت برگزاری تظاهرات در ایران

انتقاد آمریکا از ممنوعیت برگزاری تظاهرات در ایران

خبرگزاری هرانا – یکی از مقامات کاخ سفید آمریکا در واشنگتن از ممنوعیت برگزاری تظاهرات در ایران در حمایت از جنبش‌های اعتراضی در جهان عرب انتقاد کرد.

تام دانیلون، مشاور امنیت ملی رییس جمهور آمریکا، در روز شنبه (۱۲ فوریه / ۲۳ بهمن) طی بیانیه‌ای خواستار آن شد که مردم ایران از حق جهان‌شمول برگزاری تجمع و تظاهرات صلح‌آمیز برخوردار باشند.

به گزارش دویچه وله، وی گفت: “دولت ایران اعلام کرده است که اجازه تظاهرات به مخالفان نمی‌دهد. اما بدین ترتیب این دولت چیزی را که در نزد مصری‌ها نیکو می‌داند، برای ایرانیان ممنوع می‌کند.”

در روز شنبه وزارت کشور ایران درخواست مشترک مهدی کروبی و میرحسین موسوی را برای انجام راهپیمایی در حمایت از جنبش مردم مصر و تونس رد کرد. درخواست این دو سیاستمدار که از آنان به عنوان “رهبران جنبش سبز” یاد می‌شود، این است که چنین تظاهراتی در روز ۲۵ بهمن برگزار شود. در نامه‌ای که موسوی و کروبی به وزارت کشور نوشته‌اند، به اصل ۲۷ قانون اساسی ایران اشاره شده که طبق آن تشکیل تجمع و برگزاری راهپیمایی “بدون حمل سلاح به شرط آنکه مخل مبانی اسلام نباشد” آزاد است.

اما دولت ایران تصریح کرده که این تجمع را تلاشی از سوی مخالفان می‌بیند تا بتوانند دست به تظاهراتی ضددولتی بزنند، شبیه آنچه در سال ۱۳۸۸ در اعتراض به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری به نفع محمود احمدی‌نژاد برپا کردند. مهدی علیخانی صدر، معاون مدیرکل سیاسی وزارت کشور جمهوری اسلامی، در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت که هدف از درخواست برگزاری راهپیمایی در حمایت از مردم مصر و تونس را “خوش‌خدمتی به بیگانگان” می‌داند.

یک روز پیش از رد این درخواست، محمود احمدی‌نژاد تنها چند ساعت پیش از کناره‌گیری حسنی مبارک از مقام ریاست جمهوری مصر، گفته بود، این حق مصری‌هاست که علیه مبارک که رئیس‌جمهور است و متحد آمریکا دست به تظاهرات بزنند.

همچنین پس از کناره‌گیری حسنی مبارک از قدرت، کاخ سفید خطاب به ایران گفت، رهبران ایران باید‌‌ همان حقی را که برای مردم مصر قائل هستند، برای مردم خود قائل شوند. رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید، با اشاره به اینکه اعتراض‌های مصر “می‌تواند به ایران گسترش یابد” افزود، رهبران ایران از اراده مردم خود می‌ترسند.

اخبار و گزارش‌ها حاکی از آن‌اند که از یک سو بسیجی برای شرکت در تظاهرات روز دوشنبه ۲۵ بهمن بخصوص از طریق شبکه‌های اجتماعی اینترنتی در جریان است، و از سوی دیگر دولت ایران بر دامنه دستگیری چهره‌های شناخته شده منتقدان به دولت افزوده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید