خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  سرنوشت نامعلوم پروندهٔ قضائی سعید مرتضوی

سرنوشت نامعلوم پروندهٔ قضائی سعید مرتضوی

خبرگزاری هرانا – خانواده‌های کشته شدگان حوادث بازداشتگاه کهریزک خواستار برخورد با سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به عنوان “متهم اصلی” این حادثه هستند؛ اما سخنگوی قوه قضائیه می‌گوید برای مرتضوی کیفرخواستی صادر نشده است.

محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران در مورد پرونده سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران گفت: ‌”پرونده این فرد در دادسرای ویژه کارکنان دولت در حال رسیدگی است و هنوز منتهی به صدور کیفرخواست نشده است.”

به گزارش دویچه وله، سعید مرتضوی در ماجرای “بازداشتگاه کهریزک” یکی از متهمان محسوب می‌گردد. در ۱۸ تیرماه ۱۳۸۸ شماری از شرکت‌کنندگان در اعتراض‌های خیابانی دستگیر و به بازداشتگاه کهریزک منتقل شدند. حوادث این بازداشتگاه زمانی به طور وسیع در افکار عمومی بازتاب یافت که چند تن از بازداشت‌شدگان جان خود را از دست دادند.

امیر جوادی‌فر، محمد کامرانی و محسن‌روح‌الامینی، از زندانیانی بودند که جان خود را بر اثر شدت ضرب و شتم از دست دادند.

به دنبال آن کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی ایران برای رسیدگی به حوادث پس از انتخابات در گزارشی تاکید کرد که انتقال بازداشت‌شدگان ۱۸ تیر ۸۸ به کهریزک با “دستور و اصرار” سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران صورت گرفته و دستگاه قضایی باید در این مورد پاسخگو باشد.

سرانجام حکم تعلیق مرتضوی، حسن دهنوی، معاون امنیتی سابق دادسرای انقلاب (معروف به قاضی حداد) و علی‌اکبر حیدری‌فرد، دادیار وقت شعبه اول دادسرای امنیت دادگاه انقلاب، در تاریخ ۲۴ مردادماه ۱۳۸۹ صادر شد.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران پس از تعلیق سعید مرتضوی وی را «شاخص‌ترین فرد» پرونده کهریزک نامید. مرتضوی اگرچه از مقام قضایی خود معلق شد اما پس از آن با حکم محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسلامی، ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بر عهده گرفت و به کار خود ادامه داد.

در پی برگزاری دادگاه حوادث کهریزک چند تن از ماموران انتظامی مرتبط با حوادث کهریزک محاکمه و دو تن از آن‌ها به اعدام محکوم شدند.

خانواده‌های سه کشته‌شدهٔ این بازداشتگاه از خون این دو مأمور گذشتند. اما درخواست اصلی آن‌ها که برخورد جدی با مقام‌های قضایی مرتبط با این پرونده است.

عبدالحسین روح الامینی اخیرا گفته بود که باید دادگاه “متهم اصلی” این پرونده برگزار شود. آقای محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران می‌گوید: “ابتدا باید متهم اصلی را تعریف کنیم که در تاریخ حقوقی مباشر، شریک، مسبط، معاون و عامل جرم تعریف شده ولی واژه متهم اصلی نداریم.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید