خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۸۹, 16th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۱۹ ساعت ۱۷:۵۵:۲۲

    خانه  > اندیشه و بیان  >  صدور حبس به اتهام “همکاری” با بنیاد تولد برای آزادی

صدور حبس به اتهام “همکاری” با بنیاد تولد برای آزادی

خبرگزاری هرانا – جابر بانشی، دادستان شیراز از صدور حکم حبس برای چند نفر به اتهام همکاری با بنیاد “تولد برای آزادی” و یا به گفته ی برخی مقامات دولتی “رون آراد” خبر داد.

بانشی امروز در جمع خبرنگاران گفت تعدادی از افرادی که با این بنیاد همکاری کرده‌اند به ۹ ماه تا شش سال حبس محکوم شده و تعدادی پرونده نیز در حال رسیدگی است. وی نام این افراد را اعلام نکرد.

به گزارش رادیو زمانه، بنیاد تولد برای آزادی در وب‌سایت رسمی‌اش اعلام کرده در مقابل دریافت اطلاعات موثق از «رون آراد، زکریا با و ومل، یهودا کاتس، صوی فلدمن، گای خبر، مجدی خلبی و گیلعاد شلیط»، هفت سرباز مفقود شده اسرائیلی، جایزه ۱۰ میلیون دلاری پرداخت می‌کند.

به گزارش ایسنا، دادستان شیراز مدعی ست که بنیاد تولد برای آزادی، با هدف “جذب جاسوس از سوی اسرائیل” تأسیس شده است.

دادستان شیراز گفت مدتی است شبکه‌های ماهواره‌ای، تبلیغاتی را با عنوان بنیاد خیریه تولد برای آزادی برای تعیین وضعیت رون آراد خلبان اسرائیل راه انداخته‌اند.

به گفته وی “این خلبان اسرائیلی در اکتبر ۱۹۸۶ در لبنان سقوط کرده و اسرائیل مدعی است توسط گروه‌های مقاومت لبنانی به ایران انتقال داده شده و به همین منظور این بنیاد پرداخت ۱۰ میلیون دلار به ازای هر خبری در مورد وضعیت آن را در ماهواره‌ها تبلیغ می‌کند.”

رون آراد، خلبان جنگی اسرائیل بود که در ۱۶ اکتبر ۱۹۸۶ در جریان بمباران لبنان هواپیمایش سقوط کرد. گفته می‌شود که وی با چتر نجات خود فرود آمده و زنده است اما از آن زمان تاکنون اطلاعی از وی در دست نیست و از او به‌عنوان گمشده جنگی یاد می‌شود. اسرائیل معتقد بود که آراد در دست نیروهای شیعه امل اسیر است.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان در ژانویه ۲۰۰۶ برای نخستین بار از سرنوشت رون آراد سخن گفت و اعلام کرد که وی کشته شده و احتمالاً بازمانده جسد وی از بین رفته است. حزب‌الله لبنان از نیروهای نزدیک به ایران و سوریه در لبنان است.

بر اساس خبرهای منتشر شده، یک گزارش مخفی ارتش اسرائیل نیز اعلام کرده است که آراد بر اثر بیماری در سال ۱۹۹۵ درگذشته و در البقاع لبنان به خاک سپرده شده است.

دادستان شیراز همچنین افزود هم اکنون تعدادی از شهروندان با هدف “مسائل مالی و جذب جایزه” با این بنیاد تماس گرفته‌اند و در همین زمینه تعدادی پرونده به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای رژیم اشغالگر قدس” تشکیل شده است. با این حال وی گفت تاکنون هیچ‌گونه مبلغی از سوی این بنیاد پرداخت نشده است.

بانشی از کسانی که با شماره‌ تلفن‌های این بنیاد تماس گرفته‌اند، خواست تا پایان سال جاری خود را به اداره اطلاعات شیراز معرفی کنند و از “رأفت اسلامی” برخوردار شوند.

دادستان شیراز هشدار داد تعدادی از شهروندان که با این بنیاد همکاری می‌کنند، «شناسایی» شده‌اند که اگر خود را معرفی نکنند از طریق مراجع قضایی با آن‌ها برخورد خواهد شد.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران نیز ١١ بهمن جاری گفته بود وزارت اطلاعات توانسته است “بخش قابل توجهی” از افرادی که با سایت بنیاد رون آراد مربوط بودند و “فریب این سایت را خورده‌اند” شناسایی و دستگیر کند.

وی نیز مانند دادستان شیراز گفته بود: “افرادی که فریب سایت جاسوسی بنیاد رون آراد را خورده‌اند اگر تا قبل از ۲۲ بهمن‌ماه خود را معرفی کنند و با سیستم اطلاعاتی همکاری داشته باشند به طور یقین تخفیفاتی درباره آن‌ها صورت خواهد گرفت.”

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید