خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۸۹, 20th of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۱۷ ساعت ۱۴:۴۳:۱۴

    خانه  > اندیشه و بیان  >  دادگاه سه کوهنورد آمریکایی برگزار شد

دادگاه سه کوهنورد آمریکایی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه رسیدگی به اتهامات سه کوهنوردآمریکایی، امروز به‌شکل غیرعلنی و بدون حضور سارا شورد صبح امروز برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به نقل از رادیو زمانه، دادگاه شین بائر، جاش فتال و سارا شورد، سه متهم به جاسوسی و ورود غیر قانونی به خاک ایران، ساعت ۱۰ صبح امروز به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده است.

لیویا لئو اگوستی، سفیر کشور سوئیس که در نبود سفارت آمریکا در ایران حافظ منافع این کشور در جمهوری اسلامی است در این دادگاه شرکت کرد.

سفیر سوئیس به ایرنا گفت: “مرا به دادگاه دعوت نکرده بودند و خودم برای حضور در جلسه رسیدگی به اتهامات سه آمریکایی تصمیم گرفتم که در دادگاه حضور یابم.”

لیویا لئو اگوستی افزود: “تا کنون مسئولان دادگاه اجازه حضور در جلسه رسیدگی به اتهامات سه آمریکایی را نداده‌اند و اکنون منتظر هستم که آیا اجازه ملاقات با سه آمریکایی را می دهند یا خیر.”

بر اساس گزارش‌های منتشر شده سارا شورد، یکی از این متهمان که ۲۳ شهریورماه امسال به قید وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده بود، در این دادگاه شرکت نکرد.

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل ایران و سخنگوی قوه قضائیه روز دوشنبه ۱۱ بهمن ماه جاری اعلام کرده بود سارا شورد به دادگاه انقلاب احضار شده است و محاکمه او ۱۷ بهمن (ششم فوریه) برگزار خواهد شد.

پیش از این، عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران در روز چهارم آبان‌ماه سال جاری گفته بود در صورتی که سارا شورد برای جلسه دادگاه حضور نیابد وثیقه‌ای که سپرده است، ضبط می‌شود.

سفیر سوئیس در رابطه با شرکت نکردن شورد در دادگاه گفت: “این تصمیم شخصی شورد بود و من از علت حاضر نشدن وی در دادگاه اطلاعی ندارم.”

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای هفته گذشته گفته بود سعی بر این است که محاکمه این سه نفر به‌شکل علنی برگزار شود اما تشخیص این امر با قاضی است.

شین بائر، سارا شورد و جاش فاتال، سه کوهنورد آمریکایی هشتم مرداد ماه سال ٨٨ در منطقه مرزی ایران و عراق به اتهام “عبور غیر قانونی از خط مرزی ایران با عراق” بازداشت شدند.

به گفته مقام‌های ایرانی این سه تبعه آمریکا برای “جاسوسی” وارد ایران شده‌اند، این در حالی است که خانواده آن‌ها از “ورود اشتباهی” سخن می‌گویند و یکی از این کوهنوردان، منکر ورود به خاک ایران شده ‌است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید