خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۸۹, 22nd of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۱۶ ساعت ۱۹:۲۶:۳۲

    خانه  > زنان  >  سه مرجع تقلید، اعزام ورزشکاران زن به خارج را “حرام” اعلام کردند

سه مرجع تقلید، اعزام ورزشکاران زن به خارج را “حرام” اعلام کردند

خبرگزاری هرانا – آیت‌ الله صافی گلپایگانی، علوی ‌گرگانی و حسینی زنجانی، از مراجع تقلید ایران،در پاسخ به استفتاء یک خبرگزاری دولتی، اعزام ورزشکاران زن ایرانی به رقابت‌های برون مرزی را “مخالف عفاف” و حرام اعلام کردند.

پیش از این نیز جمعی از روحانیون تندرو در جمهوری اسلامی ایران از جمله حجت الاسلام علم الهدی امام جمعه مشهد و سیداحمد خاتمی امام جمعه تهران، در تریبون های نماز جمعه شدیداً نسبت به اعزام ورزشکاران زن ایرانی به رقابت های برون مرزی اعتراض کرده بودند.

به گزارش رادیو فردا، وقتی هما حسینی قایقران ایرانی به عنوان پرچمدار کاروان ورزش ایران در المپیک ۲۰۰۸ پکن برگزیده شد، علم الهدی در نماز جمعه مشهد این انتخاب مسئولین ورزش ایران را “جنگ با ارزش ها” دانست و از آن به عنوان “آماده سازی مردم برای فرج امام زمان” یاد کرد.

سید احمد خاتمی تا آنجا پیش رفت که حتی تماشای ورزش کشتی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی را برای زنان ایرانی حرام اعلام کرد.

در همین راستا، حجت‌الاسلام سیدمحمد غروی، عضو شورای مرکزی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز با انتقاد از صدا و سیما به خاطر پخش تصاویر مربوط به ورزش بانوان در رقابت های گوانجو گفته بود: “از مسئولان می ‌خواهم که در مورد حضور بانوان در مسابقات جهانی تجدیدنظر کنند. باید توجه داشت که مسابقات به خصوص جهانی آمیخته با یکسری لوازم و ملزومات است که با ارزش‌های اسلامی ما سازگار نیست. از این رو به صورت جدی از مسئولان ورزشی خواسته می شود که در مورد این حضور یعنی حضور بانوان در مسابقات جهانی تجدیدنظر کنند.”

دامنه انتقادات غروی، از سازمان تربیت بدنی تا سازمان صداوسیما را در بر گرفت.

او تاکید کرد: “مسئولان باید بدانند، پیامد راهی که در پیش گرفته ‌اند قابل کنترل نیست. شاهد آن نیز برخی از کارهایی است که در مسابقات صورت گرفت و در تلویزیون نیز مردم آن را مشاهده کردند و این اقدامات با اندیشه اسلامی سازگار نبود و از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران این انتظار نبود که برخی از تصاویر را نشان دهد و باعث خدشه‌دار شدن قلوب دین‌داران شود.”

اما واکنش اخیر مراجع تقلید درباره اعزام ورزشکاران زن به رقابت های بین المللی که صریح و قاطع بوده است، در پاسخ به استفتای خبرگزاری ایسنا منتشر شده است.

آیت الله گلپایگانی نه تنها اعزام ها را “حرام” دانسته بلکه خواستار محاکمه مسئولینی شده است که هزینه های این مسافرت ها را پرداخته اند.

حسینی زنجانی نیز تاکید کرده است که “انجام ورزش بانوان در محیط سربسته و مختص بانوان ایرادی ندارد.”

این خبرگزاری در سوال مشترک ارسالی به مراجع فوق، جویای دیدگاه ایشان درباره اعزام بانوان ورزشکار به رقابت‌های ورزشی برون‌مرزی شده بود. پاسخ مراجع تقلید نیز به تفکیک، در زیر آمده است.

آیت‌ الله صافی‌گلپایگانی: “تشویق و اعزام زنان مسلمان به میادین مسابقات خارجی با وضع لباس و پوشش ورزشکاران و حضور نامحرمان و اختلاط زن و مرد در مراحل مختلف، بر خلاف موازین شرعی و حرام است و کسانی که مخارج آن را از بیت‌المال مسلمین می‌پردازند ضامن‌اند و قاضی واجد شرایط باید حقوق بیت‌المال را از آنان پس بگیرد.”

آیت‌ الله علوی ‌گرگانی: “اعزام زنان ورزشکار به رقابت‌های بین‌المللی را مخالف عفاف زن می‌دانیم و لذا جایز نمی‌دانیم.”

آیت ‌الله حسینی زنجانی: “انجام ورزش به وسیله بانوان در محیط مختص بانوان اشکالی ندارد ولی اعزام بانوان به مجامع مختلط و انجام ورزش در معرض دید اجانب، در شان زن مسلمان نبوده و جایز نیست.”

پیش از این، آیت الله ناصر مکارم شیرازی از دیگر مراجع تقلید در ایران، در پاسخ به این پرسش گفته بود: “در صورتی که شرایط شرعیه از جمله مسائل مربوط به حجاب و عفاف کاملاً رعایت شود و این کار پیامد منفی نداشته باشد، جایز است.”

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید