خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۸۹, 9th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۱۰ ساعت ۷:۲۷:۴۸

    خانه  > سایر گروهها  >  آخرین وضعیت حجت عربی، دانشجوی زندانی در گفتگو با صادق شجاعی

آخرین وضعیت حجت عربی، دانشجوی زندانی در گفتگو با صادق شجاعی

خبرگزاری هرانا – حجت عربی فعال دانشجویی،که از روز پنج شنبه ٢٣ دی ماه ٨٩، ناپدید شده بود و صبح همان روز مامورین امنیتی به محل سکونت وی حمله کرده و پس از تجسس منزل، کامپیوتر و لپ تاپ وی را با خود بردند.

پس از ۷ روز بی‌خبری از وضعیت وی، اول بهمن ما مشخص گردید که به بازداشتگاه اطلاعات آبادان منتقل شده و در تماس کوتاهی با خانواده اش از بازداشت و نگهداری اش در بازداشتگاه اطلاعات آبادان خبر داده است

بنا به این گزارش آقای عربی به حکم رئیس دانشگاه صنعت نفت از خوابگاه اخراج شده و حق ورود به دانشگاه را نیز نداشته است. همچنین کمیته انضباطی بدوی دانشگاه به بهانه بی اهمیتی همچون فعالیت در “facebook” و بحث در کلاس انقلاب، سنگین ترین و غیر عادلانه ترین حکم ممکن را یعنی “اخراج از دانشگاه و ممنوعیت از تحصیل به مدت سه سال” برای ایشان صادر کرده بود، که هم اکنون این حکم برای تأیید نهایی به وزارت علوم فرستاده شده است.

در بیانیه ای که شورای دفاع از حق تحصیل در اعتراض به بازداشت این دانشجوی ستاره دار منتشر کرده، آمده بود که “به نظر میرسد بازداشت غیرقانونی ، خودسرانه و غیراخلاقی این دانشجوی محروم از تحصیل و ستاره دار همزمان با برگزاری امتحانات پایان ترم دانشجویان ، اقدامی در جهت اجرای محکومیت غیرقانونی کمیته انضباطی دانشگاه آبادان است که حتی با معیار‌ آئین نامهٔ فعلی کمیته های انضباطی نیز، غیرقانونی‌ میباشد.”

 

صادق شجاعی، از فعالین و اعضای شورای دفاع از حق تحصیل، طی گفتگویی با سامانه خبری- تحلیلی تحول سبز ، پیرامون وضعیت حجت عربی و همچنین چرایی و چگونگی فضای پلیسی – پادگانی حاکم بر محیط های آموزشی کشور به سوالاتی پاسخ داده است:

 

آخرین خبری که ازوضعیت آقای حجت عربی دارید چیست ؟

بعد از چند روز بی اطلاعی مطلق که از وضعیت این دانشجو وجود داشت ، طی تماس کوتاهی با خانواده اطلاع داده در بازداشتگاه آبادان به سر می برد .

 

سوابق فعالیتهای این دانشجو در چه زمینه ایی بوده است ؟

به طور کلی دانشگاه بوشهر دانشجویان فعالی دارد . این دانشجویان به فعالیتهای دانشجویی مشغول هستند و بیشتر فعالیتشان بر محور دفاع از آزادی آکادمیک بوده است و چند دانشجوی دیگر غیر از حجت هم مورد برخورد دانشگاه قرار گرفتند . آنچه که در جلسه کمیته انضباطی جهت سرکوب کردن این دانشجویان استفاده شده بود اتهاماتی همچون فعالیت در فیس بوک ، شرکت در بحث کلاسی در کلاس انقلاب اسلامی ایران و از این دست بوده است و طی این روند حجت عربی از حق استفاده از امکانات دانشگاهی را از دست داد و از خوابگاه دانشگاه اخراج شد . ایشان هیچگونه سابقه فعالیتهای سیاسی نداشته اند و ما هم طی بیانیه ایی که اخیرا صادر کردیم اعتراضمان به این روند را اعلام کردیم.

 

آیا واقعا طی آیین نامه ها و قوانین دانشگاهی فعالیت یک دانشجو در فضای مجازی که ارتباطی هم به محیط دانشگاه ندارد یا بحث کردن در کلاس درس می تواند یک دانشجو را به کمیته انضباطی ،محرومیت استفاده از امکانات دانشگاهی و در نهایت بازداشتگاه بکشاند ؟

دقیقا نکته مهم همین است . طبق آنچه که در آیین نامه کمیته انضباطی موجود است به هیچ وجه همچین مواردی وجود ندارد . اما متاسفانه در چند سال اخیر کمیته های انضباطی به این شیوه عمل کردند و نه تنها کمیته های انضباطی که گاهی حتی دادگاههای ما هم با استناد به این موارد تصمیم گرفتند . دانشجوی دیگری را می شناسم که وقتی به دیوان عالی عدالت جهت بررسی ممنوعیت از تحصیلش شکایت کرده بود ، دادگاه با استناد به پرینت وبلاگ دانشجو که توسط دنشگاه به دادگاه ارائه شده بود دانشجو را محکوم کرد اما باز هم تاکید می کنم که فعالیت مجازی دانشجویان ویا بحث بر سر کلاسهای درسی در آیین نامه دانشگاه گنجانده نشده است و اینگونه عملکرد دانشگاه توجیه ناپذیر است .

 

آیا خانواده حجت عربی طی این چند روز اقدام قانونی را در جهت رسیدگی به وضعیت حجت انجام داده اند ؟

خانواده که تا چندین روز در بی خبری مطلق به سر می برد و تاکنون هم به نتیجه خاصی نرسیده اند . طی تماسی کوتاهی هم که حجت با منزل داشته در مورد اتهاماتش صحبتی نکرده است . . از آنجایی هم که حجت الان در بازداشت موقت قرار دارد طبق قانون خانواده منتظرند که هر چه زودتر وضعیت حجت مشخص شود و بازپرس پرونده تصمیم بگیرد.

 

آقای شجاعی علت فشاربه دانشجویان ودادگاهی کردن آنها و صدور احکام قضایی چیست ؟

علت این امر دقیقا مربوط به دانشگاه است و تقریبا هیچ کدام از دانشجویان تحت فشار از جمله حجت عربی فعالیتی خارج از اصول و قوانین دانشگاه نداشته اند منتها چون مسولین نمیتوانند به صراحت اعلام کنند با فعالیتهای مسالمت آمیز آنها در فضای دانشگاه مشکل دارند به بهانه هایی مثل فعالیت در فیس بوک یا بحث سر کلاس درس متوسل می شوند . اما اینکه دلیل این برخوردها چیست، اصولا دو هدف اصلی در روند جاری در سرکوب دانشجویان وجود دارد .

یکی اینکه کلیه دانشجویان فعال را سرکوب کنند و محیط دانشگاهها را منفعل کنند . در واقع دور باطلی آغاز شده . مسولین با محدود کردن آزادی های آکادمیک دانشجویان را تحت فشار قرار می دهند . دانشجو دست به اعتراض می زند و با اعتراضش دانشگاه دست به سر کوب، تهدید و محرومیت دانشجو می زند و عمدتا آنها را از تحصیل محروم می کنند . وقتی دانشجو به محرومیت از تحصیلش اعتراض می کند بازداشت می شود و به دادگاه برده می شود . دومین دلیل اینگونه فضارها و محدودیتها هم اینست که اصولا در دراز مدت مدیران و افراد تاثیر گذار برامور کشوراز دانشگاه وارد جامعه می شوند . حکومت با محدود کردن و جدا سازی اینگونه دانشجویان معترض سعی دارد امکانات وفضا را به نیروهای هم فکر خودش بسپارد .

دانشجو نیوز

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید