خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  والدین معتاد در صدر کودک آزاران

والدین معتاد در صدر کودک آزاران

خبرگزاری هرانا – عدم آگاهی از شیوه‌های فرزند پروری بیشترین مساله مطرح شده در زمینه مسایل خانوادگی است، براساس گزارش دی ماه صدای یارا در سال جاری، تعداد کل تماس گیرندگان با صدای یارا در دی ماه سال جاری ۲۶۰ مورد بوده است که از این میزان ۷۶/۹۵ درصد تماس گیرندگان مادر، ۱درصد پدر، ۲ درصد کودکان و ۲۴/۱ درصد سایرین بوده است.

براساس اطلاعات به دست آمده از این سامانه، ۷۰/۵۲ درصد موارد مطرح شده در مورد مسائل پسران و ۳۰/۴۷ درصد در ارتباط با مسائل دختران بوده است.

نحوه آشنایی با صدای یارا نیز به ترتیب فراوانی ۷۰ درصد از طریق دوستان؛ ۸۴/۱۸ درصد از طریق اقوام و ۹۰/۱۱ درصد از طریق افرادی که قبلا تماس داشته‌اند بوده است.
همچنین بیشترین مسائل مطرح شده؛ مربوط به گروه سنی ۷ـ۴ سال با ۵۳/۴۱ درصد از کل و بعد از آن گروه سنی ۱۱ـ۸ (مقطع دبستان) ۹۲/۳۶ درصد قرار گرفته است.
بیشترین مسائل مطرح شده نیز مربوط به اختلالات رفتاری با ۷۶/۳۰ درصد از کل؛ و از این گروه؛ اختلال رفتاری پرخاشگری و پس آن لجبازی بیشترین موضوع مطرح شده بوده است.
در رده بعدی نیز، مسایل خانوادگی با ۳۰/۲۷ درصد از کل قرار گرفته و عدم آگاهی از شیوه‌های فرزند پروری بیشترین مساله مطرح شده در زمینه مسایل خانوادگی بوده است.
براساس این گزارش ۵۳/۲۶ درصد این کودکان تنبیه روانی (شامل تحقیر، دادزدن و سرزنش و محروم ساختن) و ۸۴/۴۳ درصد تنبیه بدنی شده‌اند. ۶۱/۲۹ درصد اصلا تنبیه نشده‌اند.
تحصیلات تماس گیرندگان نیز به ترتیب دیپلم (۳۰/۴۲درصد)، بالاتر از دیپلم (۰۷/۳۸ درصد) و (۶۹/۷ درصد) زیر دیپلم بوده‌اندو ۱۵/۹۱ درصد تماس‌ها از طرف خانواده‌های هسته‌ای و ۵ درصد مربوط به خانواده گسسته (عدم حضور یکی از والدین به دلیل جدایی یا متارکه) بوده است؛ بیشترین تماس‌ها نیزبه ترتیب از مناطق ۵،۴،۱۴،۸،۷،۶ بوده است.

والدین معتاد و کودک آزاری

به گزارش ایلنا،مطابق با گزارش ماهیانه فعالیت واحد مددکاری انجمن حمایت از حقوق کودک در دی ماه سال جاری، تعداد کل موارد ارجاع شده: ۴ مورد بوده که از این میان ۲مورد کودک آزاری عاطفی، ۲ مورد غفلت در اعمال خشونت و نیز یک مورد خشونت جنسی و آموزشی (همپوشانی خشونت) منتشر شده است.
آزاررسان‌ها به ترتیب پدر ۲ مورد،مادر،۱ مورد و پدر مادر همزمان با هم ۳ مورد اعمال خشونت داشته‌اند.
همچنین یکی از والدین دچار بیماری روحی و روانی بوده و ۳ مورد از خانواده‌ها درگیر مواد مخدر بوده‌اند؛ دریکی از موارد نیز پدر زندانی و مادر معتاد بوده است.
واحد مددکاری مددکاری انجمن حمایت از حقوق کودک نیز در ۴ مورد پیگیری حضوری، ۳۰ مورد پیگیری تلفنی، ۳ مورد هماهنگی حقوقی، یک مورد بازدید از منزل در ۴ مورد پیگیری حضوری و ۳۰ مورد پیگیری تلفنی داشته است.
کمک هزینه تحصیلی،تماس با سازمان‌ها و نهادها و مداخله از طریق مشاوره نیز از جمله پیگیری های این واحد مدد کاری بوده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید