خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  ادامه اعتراضات کارگری و تعطیل شدن ایران خودرو

ادامه اعتراضات کارگری و تعطیل شدن ایران خودرو

خبرگزاری هرانا – به دنبال حادثه کارخانه ایران‌خودرو که طبق آمارها منجر به کشته شدن چهار-هشت نفر و زخمی شدن ۱۳ تن شد، اعتراض‌ها نسبت به این واقعه ادامه دارد.

در پی حادثه سه‌شنبه، پنجم بهمن‌ماه کارخانه ایران‌خودرو، جواد نجم‌الدین، مدیرعامل گروه صنعتی این شرکت دستور تعطیلی این کارخانه در روز جمعه را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، این تصمیم بر اساس قانون کار گرفته شده و فعالیت این شرکت از این پس در روزهای جمعه متوقف خواهد شد.

کارگران ایران‌خوردو گفته‌اند دائمی یا غیر دائمی بودن این تعطیلی هنوز مشخص نیست اما مجموعه خودروسازی، امروز (جمعه هشتم بهمن ماه) در تمامی سه شیفت کاری تعطیل است.

مطابق قانون کار ایران در روزهای جمعه و سایر تعطیلات رسمی این کشور، تمامی کارگاه‌های مشمول قانون کار تعطیل هستند اما به گفته فعالان کارگری در سال‌های اخیر، ایران‌خودرو تنها در روزهای تعطیلی عید نوروز، کشته شدن حضرت علی، امام اول شیعیان و عاشورا و تاسوعا تعطیل بوده است.

در همین حال گزارش‌های دیگر از ایران خودرو حاکی از آن است که کارگران معترض ایران‌خودرو در تحصن به‌سر می‌برند.

بنا بر گزارش رادیو زمانه، از سوی دیگر تشکل‌های کارگری با انتشار بیانیه‌هایی واقعه پنجم بهمن‌ماه در ایران‌خودرو را محکوم کردند و با قربانیان اظهار همدردی نمودند.

جمعی از کارگران ایران خودرو بیانیه‌ای منتشر کردند و در آن مسئولان این واقعه را مدیریت و روابط عمومی منابع انسانی و حراست کارخانه ایران‌خودرو دانستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه خواهان تشکیل گروهی برای تحقیق از این واقعه شد و «عدم ایمنی کار و حذف بازرسی کار» را از جمله دلایل این حادثه دانست.

سندیکای کارگران فلزکار و مکانیک جان‌باختن عده‌ای از کارگران شیفت شب ایران‌خودرو را پس از اضافه‌کاری اجباری، تسلیت گفت.

اتحادیه جامعه پیشکسوتان کارگری نیز وقوع این حادثه را محکوم و با خانواده‌های کارگران قربانی ابراز همدردی کرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز با محکوم نمودن این حادثه خواهان اتحاد کارگران در ایران برای جلوگیری از این‌گونه وقایع شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو اعلام کرد تیم ویژه‌ای جهت پی‌گیری این حادثه تشکیل شده است.

شرکت ایران‌خودرو بزرگ‌ترین کارخانه خودروسازی ایران است که در سال ۱۳۴۱ تأسیس شد. این شرکت از زمان تأسیس آن همچنان در زمینه طراحی و تولید خودروهای سواری، اتوبوس و مینی‌بوس فعالیت می‌کند.

ایران خودرو با بیش از ۵/۵۸۷ میلیون دلار صادرات در سال ۸۶ به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده مجموعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران شناخنه شد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید