خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۸۹, 12th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۰۶ ساعت ۱۱:۱۷:۳۸

    خانه  > کارگران  >  سازمان بین المللی کار: یک‌چهارم جوانان خاورمیانه بیکار هستند

سازمان بین المللی کار: یک‌چهارم جوانان خاورمیانه بیکار هستند

خبرگزاری هرانا – سازمان بین‌المللی کار متوسط بیکاری را در جهان ۶.۲ درصد اعلام کرد، که در این میان منطقۀ خاورمیانه یک‌چهارم جوانان آن بیکار گزارش شده اند.

به گزارش ایلنا، طبق اعلام سازمان بین المللی کار (ILO)، با وجود جهش بالا در رشد اقتصادی بسیاری از کشورها، آمار رسمی بیکاران در جهان سال میلادی گذشته به ٢۰۵ میلیون نفر رسید که نسبت به سال ٢۰۰٩ تغییر نکرده بود و ٢٧.۶ میلیون نفر بیشتر از دوران قبل از بحران اقتصادی جهانی در سال ٢۰۰٧ بود.

این سازمان اعلام کرد که میزان متوسط بیکاری در جهان همچنان در حد ۶.۲ درصد باقی مانده است که در مقایسه با سال گذشته به میزان جزئی کاهش پیدا کرده است با وجود این هنوز میزان بیکاری در جهان بسیار بیشتر از رقم ۵.۶ پیش از بحران مالی جهان است.

بنا بر این گزارش، معضل بیکاری بیشتر مربوط به جوانان است. آمارها نشان می‌دهد که بیشتر افزایش بیکاری مربوط به کشورهای توسعه یافته و اتحادیه اروپا است.

بر اساس پژوهش و گزارش فوق، در آفریقا ٢٣ درصد و در خاورمیانه نیز یک‌چهارم جوانان بیکار هستند.

ایران، آمار متناقض مسئولین
چندی پیش معاون سرمایه انسانی و توسعه اشتغال وزیر کار جمهوری اسلامی، جمعیت جوینده کار در ایران در سال گذشته را حدود دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر اعلام کرده و نرخ بیکاری را ۱۱ و ۹ دهم درصد ذکر نموده بود.

به گزارش مهر، محمدحسین فروزان مهر خاطرنشان کرده بود: در سال ۸۸، جمعیت مرد جویای کار در سراسر ایران، ۱۰ و هشت دهم درصد از جمعیت مردان سراسر کشور را شامل شده و جمعیت زنان جویای کار در سراسر ایران ۱۶ و هشت دهم درصد می باشد.

آخرین رقمی که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده، مربوط به نرخ بیکاری در بهار امسال بود که نرخ بیکاری را ۱۴ و شش دهم درصد نشان می‌داد و این آمار گویای این بود که برخلاف ادعای مقام های دولت محمود احمدی نژاد، از جمله رئیس مرکز آمار، نرخ بیکاری روندی صعودی دارد. با این همه، عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار ، این آمار را اشتباه و غیر واقعی دانسته بود .

چند روز پیش حسن روحانی، رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه “یکی از شاخص‌هایی که براساس آن می‌توان در رابطه با وضعیت معیشت مردم قضاوت کرد، بیکاری است”، گفته بود “در حال حاضر بالای ٣۰ درصد از جوانان کشور بیکار هستند. یعنی بیش از ٣۰ درصد از جوانان کشور درآمد صفر دارند.”

گفتنی است آمار دقیق بیکاری در کشور، کماکان با نرخ های متناقضی از سوی مرکز آمار ایران و مراکز رسمی مشابه اعلام می شود و هنوز وزارت کار و مرکز آمار ایران، میزان دقیق بیکاران کشور را اعلام نکرده اند.

اما محمود احمدی نژاد بارها مدعی شده است که نرخ بیکاری تا دو سال دیگر یا تا پایان دوره ریاست جمهوری اش، “به صفر کاهش خواهد یافت.”

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید