خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۶ بهمن ۱۳۸۹, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۰۶ ساعت ۶:۱۱:۰۸

    خانه  > کارگران  >  هفده کارگر ایران خودرو کشته و مجروح شدند

هفده کارگر ایران خودرو کشته و مجروح شدند

خبرگزاری هرانا – بی‌احتیاطی‌ یک راننده کمپرسی حامل بار در ایران خودرو موجب کشته و زخمی شدن هفده تن از کارگران شد.

به گزارش ایکوپرس، در ساعت ۲۳:۳۰ مورخ ۸۹/۱۱/۵ یک دستگاه کمپرسی بنز حامل بار یکی از پیمانکاران در حال ورود از درب شماره ۹ ایران خودرو بود که بر اثر بی‌احتیاطی با تعدادی از کارکنان این شرکت برخورد می کند.

مسئولین ایران خودرو البته می‌گویند که تاکنون ۴ نفر در این حادثه کشته شده‌اند و آماری غیر از این کذب است اما منابع خبری کشته شدن ۸ نفر را تایید می‌کنند.

در پی این حادثه مدیرعامل و کلیه مسؤلین این شرکت به سرعت در محل حادثه حضور یافته و نیروهای امدادی نیز مجروحین را به مراکز درمانی انتقال دادند.
متعاقب آن پرسنل و مدیران ایران خودرو از این حادثه اظهار تاسف نموده و خواستار رسیدگی و برخورد با عاملان حادثه شده‌اند.

گفتنی است به دستور مهندس نجم‌الدین مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تیم ویژه‌ای جهت پیگیری این حادثه تشکیل شده است.

هم چنین گفته می شود، از ساعت ۱۲ دیشب تا ۵ صبح امروز بین کارگران ایران خودرو و حراست کارخانه درگیری بوده است.

بر اساس گزارش کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری، مسئولان یکی از کارگران شرکتی شیفت شب را، که در قسمت حمل و نقل داخل کارخانه کار می‌کند، با وجود بیماری مجبور به کار می‌کنند. این کارگر پس از اینکه با حال ناخوش خود چند سرویس کار می‌کند حدود ساعت ۱۱ و نیم دیشب با خودرو خود به کارگرانی، که برای زدن کارت ساعت در محل کارت ساعت جمع شده بودند، برخود می کند.

پس از این حادثه، مسئولان کارخانه بلافاصله جنازه‌ها را با آمبولانس از محل حادثه جمع می‌کنند. اما کارگران جنازه یکی از کارگران را که سر از تن‌اش جدا شده بود از دست آنان می‌گیرند و با روی دست گرفتن آن در داخل کارخانه با شعار «مرگ بر نجم الدین» (مدیر عامل ایران خودرو) تظاهرات می‌کنند.

در پی این حرکت، بین کارگران و نیروهای حراست درگیری ایجاد می‌شود. حراستی‌ها ابتدا کارگران را از کارخانه بیرون می‌کنند اما بعد که می‌بینند که کارگران در بیرون کارخانه تظاهرات می‌کنند در‌ها را می‌بندند و مانع پیوستن کارگران داخل به کارگران بیرون کارخانه می‌شوند. کارگران چند تن از مدیران را کتک می‌زنند. تجمع و تظاهرات کارگران هم در داخل و هم در بیرون کارخانه توسط نیروهای ضدشورش، که بلافاصله از تهران و کرج و جاهای دیگر به محل کارخانه آورده شده بودند، سرکوب می‌شود.

گفتنی است به سرویس‌هایی که کارگران شیفت صبح را به کارخانه می‌آورده‌اند گفته شده است که آن‌ها را به خانه‌هایشان برگردانند زیرا کارخانه تعطیل است و عزای عمومی اعلام شده است. امروز صبح هیچ کارگری را به داخل کارخانه راه نداده‌اند و برخی از کارگرانی نیز که از دیشب در کارخانه محبوس شده‌اند هنوز نتوانسته‌اند بیرون بیایند.

ایلنا گزارش داده است که این حادثه با برخورد کامیون هووو به کارگران رخ داده است و این کامیون مشکل داری است که رانندگان آن بار‌ها نسبت به کیفیت آن اعتراض داشته‌اند. این کامیون چینی است و توسط شرکت ایران خودرو دیزل مونتاژ می‌شود.

اسامی چهار تن از کشته شدگان این حادثه از این قرار است: ولی الله رحمانی فرزند رمضان؛ مصطفی خضری فرزند حسین؛ سعید شفیع خانی فرزند عزیز؛ می‌رمحسن حسینی فرزند می‌ریعقوب.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید