خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۲ بهمن ۱۳۸۹, 7th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۱/۰۲ ساعت ۱۴:۰۸:۲۷

    خانه  > اندیشه و بیان  >  حکم یک سال حبس تعزیری احسان محرابی به اجرا گذاشته شد

حکم یک سال حبس تعزیری احسان محرابی به اجرا گذاشته شد

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، شنبه دوم بهمن ماه، احسان مهرابی، روزنامه نگار ۳۵ ساله در پی دریافت احضاریه کتبی، به دادسرای اوین فراخوانده شد و پس از مراجعه به این دادسرا، برای سپری کردن یک سال حبس تعزیری خود به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش کمیته گزارشگران حقوق بشر، مهرابی، خبرنگار پارلمانی روزنامه های اعتماد ملی و فرهیختگان، که سابقه همکاری با بسیاری از رسانه های اصلاح طلب را در کارنامه ی خود دارد، بهمن سال گذشته بازداشت و پس از گذراندن سه ماه حبس در بندهای امنیتی ۲۰۹ و ۲۴۰ با سپردن وثیقه ۵۰ میلیون تومانی به شکل موقت آزاد شد. وی که بخش زیادی از دوران بازداشت خود را در سلول انفرادی به سر می برد، پس از آزادی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق گفت و گو با بی بی سی فارسی و رادیو فردا» در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست مقیسه محاکمه و به یک سال «حبس تعزیری» محکوم شد.

این حکم، چندی پیش در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر به ریاست زرگر عینا تایید شد. در فرآیندی کم نظیر، ابتدا دادگاه تجدید نظر حکم او را به فوریت تایید کرد و تنها چند هفته پس از تایید حکم، شعبه اجرای احکام اوین، مستقر در دادسرای این زندان، احسان مهرابی را برای اجرای حکم فرا خواند.

مهرابی براساس احضاریه خود، امروز شنبه به این دادسرا مراجعه کرد که از همان جا به زندان منتقل شد تا یک سال را پشت میله های زندان در انتظار آزادی به سر برد.

هم اکنون احمد زیدآبادی، عیسی سحرخیز، مسعود باستانی، بهمن احمدی امویی، کیوان صمیمی، علی ملیحی، مهدی محمودیان از جمله روزنامه نگارانی هستند که به همراه تعدادی دیگر از روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان زندانی دوران محکومیت خود را می گذرانند. همچنین برخی از روزنامه نگاران دیگر نیز در بازداشت موقت به سر می برند و برخی دیگر نیز با سپردن وثیقه های سنگین، دوران آزادی موقت خود را در انتظار اجرای حکم می گذرانند.

براساس اعلام گزارشگران بدون مرز در آخرین رده بندی ازادی مطبوعات، ایران جایگاه خود را در پایین‌ترین رده جدول حفظ کرده است. سرکوبی که در پی اعتراضات مردمی به اعلام انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری ایران در انتخابات مورد مناقشه خرداد ١٣٨٨، بر سر روزنامه‌نگاران و شهروند وب‌نگاران آوار شد، همچنان ادامه دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید