خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  عمل جراحی ترمیم بکارت؛ مد روز در ایران/ رویا کریمی

عمل جراحی ترمیم بکارت؛ مد روز در ایران/ رویا کریمی

می گویند مد شده است. همان طور که جراحی زیبایی بینی و صورت مد شده. می گویند حتی گاهی زنان جوان درمورد تعداد عمل جراحی ترمیم بکارت خود سخن می گویند، دوبار، سه بار و گاهی حتی تا شش بار…

اما قطعا همه دختران جوان با شادمانی از تن دادن به این عمل جراحی دردناک گاهی بسیار گران سخن نمی گویند.

یک پزشک متخصص زنان در ایران درباره مراجعانش برای ترمیم پرده بکارت این طور می گوید: الان از همه قشری با همه سنی برای این عمل به ما مراجعه می کنند. از ۱۶ ساله تا ۲۷ و ۲۸ ساله و یا حتی سی و چند ساله.

مراجعانی با سن های مختلف، شکل های مختلف و شخصیت های مختلف مراجعه می کنند. از چادری تا غیر چادری، تحصیل کرده تا غیرتحصیل کرده، کسانی که با برادرشان یا پدرشان این کار را کرده اند. کمند. خیلی کمند. اما هستند.

موردهایی که من را خیلی ناراحت می کند مراجعه دخترانی است که کم سن و سال هستند. یک دختر ۲۷ یا ۲۸ ساله دیگر بچه نیست. اما یک دختر بچه ۱۴ یا ۱۶ ساله از نظر من هنوز هم بچه است که متاسفانه مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

قشنگ مشخص است که این افراد گول خورده است. بازیچه قرار گرفته و آگاهانه این کار را نکرده است. مثلا می گوید که دوست پسرم که ۱۸ ساله است به من گفته که اگر با من رابطه جنسی برقرار نکنی می روم با فرد دیگری.»

مشاهدات و شنیده های خبرنگار سایت تابناک هم پرده از بخشی از ماجرای ترمیم بکارت در تهران برمی دارد.

«در کلینیک های مجهز و مدرن در این شهر، پرده بکارت در مدت یکساعت توسط تیم پزشکی ترمیم می شود. هزینه آن هم چیزی بالغ بر ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است.

آن گونه که این گزارشگر گزارش داده است امکان تشخیص ترمیمی بودن پرده بکارت، صد در صد غیر ممکن است حتی با معاینات پزشکی قانونی.»

اما آیا این ممکن است که پزشکی قانونی امکان تشخیص پرده بکارت ترمیم شده را نداشته باشد؟

«من به بیمارانم می گویم ۵۰ درصد امکان دارد جای ترمیم پرده بکارت باقی بماند. ۵۰ درصد هم ممکن است که نماند. این بستگی به وضعیت فیزیکی بدن خودشان دارد که آثار بخیه ممکن است باقی بماند، مثل هر جراجی دیگری. باقی نماندن آثار بخیه ۵۰ درصد به ظرایف کار جراحی بستگی دارد و ۵۰ درصد هم به وضعیت فیزیکی بدن بیمار.»

با این همه گویا پزشکی قانونی هم سماجت لازم را در کشف حقیقت ندارد.

«قبلا خیلی سخت می گرفتند تا همین چند سال پیش. ولی الان خود دولت به پزشکی قانونی بخشنامه داده است که سخت نگیرند. اگر دختر خانمی به پزشکی قانونی مراجعه کرد و یک سائیدگی داشت، بگویند که سالم است. حتی اگر پرده بکارتش ترمیم شده بود بگویند که سالم است.

این بخشنامه خود دولت است. موارد خاصی وجود دارد که بگویند پرده بکارت ناسالم است. به خاطر اینکه این مسائل، مشکلات زیادی را در جامعه ما ایجاد می کند.»

آن گونه که شادی صدر – حقوقدان ساکن لندن- هم می گوید، اساسا ترمیم پرده بکارت در قوانین جزایی ایران جرم محسوب نمی شود.

شادی صدر: ترمیم پرده بکارت به موجب قوانین جزایی ایران، جرم شناخته نمی شود بنابر این طبیعتا واجد عنوان مجرمانه و مجازات نخواهد بود.»

حکایت سقط جنین اما، حکایتی دیگر است. بر خلاف ترمیم پرده بکارت که عملی سطحی محسوب می شود، سقط جنین اما، عملی عمیق است که می تواند عوارض ثانویه زیادی داشته باشد.

دکتر ژانت مهجوری، متخصص زنان و زایمان، به سایت تابناک گفت است که بارداری در میان گروه سنی ۱۸ تا ۱۹ سال در کشور افزایش یافته است.

این متخصص زنان و زایمان گفته است که اغلب دختران و زنانی با طیف ۳۰ تا ۵۰ سال به دلیل بارداری ناخواسته و ترس از آبرو، اقدام به سقط جنین می کنند.

به گفته دکتر مهجوری، متقاضیان سقط جنین اغلب دختران یا زنانی هستند که به دلیل فقر مالی و از روی ناچاری به ازدواج موقت یا صیغه تن داده اند.

این افراد به دلیل بارداری ناخواسته، فقر فرهنگی و عدم آگاهی از راه های جلوگیری از بارداری و ترس از آبروی خود حاضر به انجام این کار می شوند.

تا کنون هیچ آمار دقیقی از تعداد زنان یا دخترانی که به عمل سقط جنین یا ترمیم پرده بکارت تن داده اند، منتشر نشده است.

 

رویا کریمی

منبع: رادیو فردا

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید