خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  بیانیه عفو بین الملل در رابطه با اعدام حسین خضری

بیانیه عفو بین الملل در رابطه با اعدام حسین خضری

حسین خضری، یکی ازاعضای اقلیت کرد ایران ، بیم آن میرود که او را در روز ۱۵ ژانویه ۲۰۱۱ در شمال غربی ایران به جرم محاربه با خدا و عضویت در حزب آزاد کردستان، پژاک ، اعدام کرده باشند. دولتمردان گفته است که یکی ازاعضای پژاک در تاریخ ۱۵ ژانویه اعدام شده است.

اعضای خانواده خضری اورا در زندان مرکزی ارومیه درتاریخ ۵ ژانویه ملاقات کردند. او به آنها گفته است که مقامات اورا تحت فشار برای اعتراف و رفتن به جلوی دوربین قرار داده اند که اعتراف کند که د ر فعالیتهای مسلح علیه دولت شرکت داشته و چندین نفر رانیز کشته است اما ازاین کار سر باز زده است و تاکید کرده است که کسی را نکشته است.

روز ۱۳ ژانویه، مقامات سپاه پاسداران ارومیه به برادر حسین اطلاع دادند که حکم اعدام حسین توسط دادستانی ابلاغ شده است وقتی خانواده خواهان ملاقات با وی شدند دیگر آنها موفق نشدند وبه آنها گفته شد که روز ۱۵ ژانویه برگردند. وقتی درهمین روز این خانواده به زندان مراجعه کردند به آنها گفته شد که امکان ملاقات با حسین راندارند و بعداً نیزاز طرف دادگاه به اطلاع رسانده شد که یکی ازاعضای پژاک اعدام شده است. بیم آن می رود که این نفر حسین خضری باشد، اگر چنین باشد، اعدام او نه رسماً اعلام شده است ونه جسد او تحویل داده شده است.

حسین خضری در سال ۲۰۰۸ در کرمانشاه، به جرم فعالیتهای سیاسی دستگیر شد ولی او بارها تاکید کرده بود که در هیچ عمل خشونت آمیزی شرکت نداشته است. حکم اعدام او توسط دادگاه ارومیه صادر شده و در اوت ۲۰۰۹ به او ابلاغ شد. در مارس ۲۰۱۰ درخواست او برای کیفرخواست وتحقیق رد شد و تحت شکنجه قرار گرفت.

زینب جلالیان ، ۲۸ ساله یکی دیگر از  اقلیتهای کرد ایران است که تهدید اعدام او وجود دارد، اتهامات او مانند حسین خضری میباشد. در اثر شکنجه ها وضعیت جسمانی او خوب نیست و دچار بیماریهای جسمی متعدد شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید