خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف  >  رئیس قوه قضائیه: وکلا مصاحبه نکنند

رئیس قوه قضائیه: وکلا مصاحبه نکنند

خبرگزاری هرانا – آیت‌الله لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران بار دیگر از وکلایی که مصاحبه می‌کنند انتقاد کرد و گفت آن‌ها با این کار خود به نظام خدشه وارد می‌کنند.

به گزارش رادیو زمانه، آیت‌الله صادق لاریجانی در جمع مدیران حفاظت و اطلاعات دادگستری‌ها و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه از عملکرد برخی از وکلا انتقاد کرد و گفت: «متأسفانه برخی وکلا به وظیفه اصلی خود عمل نمی‌کنند در حالی‌ که اگر درست عمل کنند از خیلی مسائل پیشگیری می‌شود.»
وی افزود: «این عده التزامی به آن‌چه در شرایط اخذ پروانه وکالت برایشان تکلیف شده ندارند و به راحتی به نظام اسلامی از طریق مصاحبه‌های خود و عملکرد خود خدشه وارد می‌کنند که امیدواریم این روند اصلاح شود.»

رئیس قوه قضائیه ایران پیش از این نیز از موضوع مصاحبه‌های وکلا انتقاد کرده بود. وی آبان‌ماه گذشته در دیدار با اعضای هیأت مدیره کانون وکلا، مصاحبه وکلا با رسانه‌های خارجی را «موجب وهن جامعه وکلا» دانست.

لاریجانی گفته بود: «متأسفانه اقدامات برخی افراد سودجو و تعدادی از واسطه‌گرها، چهره وکالت را مخدوش کرده است.»

این در حالی است که در ایران قانونی مبنی بر ممنوعیت مصاحبه با رسانه‌های خارجی وجود ندارد.

رئیس قوه قضائیه ایران در بخش دیگری از سخنان خود از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی انتقاد کرد و گفت که این ارگان‌ها در برخی پرونده‌ها «به کمک دستگاه قضایی نمی‌آیند.»

وی افزود: «در چنین مواقعی دستگاه قضایی نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و باید از طریق قانونی به وظایف خود عمل کند.»

آیت‌الله لاریجانی از ایجاد دوباره مرکز حفاظت و اطلاعات در دستگاه قضایی ایران که در دوران ریاست آیت‌الله هاشمی شاهرودی در قوه قضائیه شکل گرفت و سپس کنار گذاشته شد، استقبال کرد.

وی گفت ایجاد چنین مرکزی «در حفظ استقلال دستگاه قضایی و موجب از بین بردن زمینه‌های دخالت احتمالی برخی نهادها و دستگاه‌ها در قوه قضائیه» مؤثر بود.

صادق لاریجانی ایجاد چنین تشکیلاتی را مطابق اصل ۱۵۸ قانون اساسی از وظایف رئیس قوه قضائیه دانست و افزود: تعبیر نادرستی است، اگر بگوییم ایجاد تشکیلات مورد نیاز دستگاه قضایی از سوی رئیس قوه قضائیه باید از طریق ارائه لایحه به دولت و مجلس صورت گیرد.»

رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: «متأسفانه هرگاه که پرونده‌های مهم مطرح می‌شود از طریق بحث‌های سیاسی چنین مسائلی را پیش می‌کشند تا شاید بتوانند دستگاه قضایی را از مسیر قانونی و بر حق خود دور کنند.»

آیت‌الله صادق لاریجانی، ماه گذشته نیز گفته بود که نیروهای امنیتی حق ورود به پرونده‌های قضایی را ندارند.

وی گفته بود: «متأسفانه اعتماد نسبت به دستگاه قضایی کمی کمرنگ شده است که بخشی از آن تبلیغات و بخشی از آن حقیقت است.»

رئیس قوه قضائیه ایران تأکید کرده بود: «مگر دستگاه امنیتی، قاضی است که به تخلفات فرد یا افرادی رسیدگی کند؟ اطلاعات ما را دستگاه امنیتی به ما می‌دهد ولی کار با دستگاه قضایی است.»

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید