خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  بیانیه‌ی هیئت مدیره خانه‌ی تئاتر پیرامون حوادث اخیر

بیانیه‌ی هیئت مدیره خانه‌ی تئاتر پیرامون حوادث اخیر

هیات مدیره خانه تئاتر در بیانیه ای دیدگاه خود را پیرامون حوادث اخیر اعلام کرد.
به گزارش روابط عمومی خانه تئاتر، متن بیانیه به این شرح است:

به نام خدا
بیانیه‌ی هیئت مدیره خانه‌ی تئاتر پیرامون حوادث اخیر
سال‌ها است هنرمندان تئاتر بر طبق مقررات مصوب و ابلاغ‌شده‌ی نهادهای قانون‍‌گذار فرهنگی به فعالیت هنری خود می‌پردازند. در طول این سال‌ها با وجود اعمال سلیقه‌ و تاویل شخصی برخی مدیران از این مقررات، هنرمندان تئاتر با منطق و متانت بر اجرای درست موازین و عدم‌تضییع حقوق خود تاکید داشته و ایستادگی کرده‌اند. نهاد صنفی خانه‌ی تئاتر پس از تاسیس در سال ۱۳۷۸ رسیدگی، پیگیری و استیفای حقوق اعضای خود و خانواده‌ی تئاتر را در رئوس وظایف قانونی خود قرار داده و در این زمینه از ابزارهای رایزنی و حقوقی خود بهره برده است. تئاتر هنر گفت‌وگو است و گفت‌وگو نخستین و بهترین راه حل مشکلات و مناقشات بشری است. ما به گشودن گره‌ها نه با دندان که با دست می‌اندیشیم و به آموزه‌های اخلاقی بزرگان سرزمین‌مان باور داریم، باوری که وامی‌داردمان تا از مسئولان امر بپرسیم چرا در این برهه‌ی حساس فرهنگی اجرای یک نمایش با وجود داشتن مجوز رسمی از اداره‌ی شورای نظارت و ارزشیابی به طور غیرمسئولانه و بدون طرح شکایت و خارج از چارچوب‌های قانونی، با اراده‌‌ای بیرون از اراده‌ی شورای نظارت توقیف و تعطیل می‌شود.
این اتفاق مبناها و مقررات اجرای نمایش‌ها را زیر سوال می‌برد و این نگرانی را در ذهن ایجاد می‌کند که این نیروی بیرون از اراده‌ی شورای نظارت زین پس می‌تواند دخالت و تهاجم خود را به تئاتر و هنرمندان آن گسترش دهد و زمینه‌ی فرهنگی سترگی را که هنرمندان تئاتر بنا نهاده‌اند ویران کند.
توقیف غیرمسئولانه‌ی نمایش هدا گابلر و جنجال‌سازی در برخی وب‌سایت‌ها و نشریات، تعمیم دادن نقدهای غیرکارشناسی و غیرمنصفانه به کل پیکره‌ی تئاتر، متزلزل ساختن امنیت شغلی و روحی هنرمندان تئاتر و در نهایت تضییع حقوق شهروندی همه از مصادیق روش‌های فرهنگ‌ستیز و دور از تدبیر و درایتی است که میدان را برای هوچی‌گری غوغاسالاران باز می‌کند و حاصلی جز تحمیل هزینه‌های جبران‌ناپذیر به نهادهای قانونی، درگیری مسئولان نهادها با یک‌دیگر، آسیب دیدن پیکره‌ی فرهنگ و هنر و فرسایش نیروهای انسانی ندارد.
هیئت مدیره‌ی خانه‌ی تئاتر اعتقاد دارد اگر از همان آغاز مشکل نمایش هدا گابلر توسط مسئولان مربوطه از مجرای قانونی و با روش‌هایی عقلانی تذکر داده و برطرف می‌شد، بدون تردید این همه هزینه جبران‌ناپذیر به بار نمی‌آورد.
هنوز هم معتقدیم گرهی را که به آسانی با دست گشوده می‌شود با دندان کور نکنیم و با تدبیری که شایسته خرد ایرانی است به رفع مشکل پرداخته، آرامش را به فضای تئاتر بازگردانیم.
ما به عنوان تنها نهاد صنفی تئاتر برای اعاده‌ی حیثیت و استیفای حقوق اعضای خود از رایزنی و استفاده از همه‌ی ظرفیت‌های قانونی دریغ نخواهیم ورزید و با حمایت از حقوق مادی و معنوی گروه‌های نمایشی دارای مجوز از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید