خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۸۹, 23rd of July 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۲۷ ساعت ۲:۱۹:۱۷

    خانه  > سایر گروهها  >  بیش از هشت ماه است همسرم در بازداشت موقت و بلاتکلیفی بسر می برد

بیش از هشت ماه است همسرم در بازداشت موقت و بلاتکلیفی بسر می برد

خبرگزاری هرانا – آیت مهرعلی بیگلو از زندانیان سیاسی آذربایجان که از هشت ماه پیش در بازداشت به سر می برد، در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف خود، شرایط نامناسب نگهداری و محروم بودن از کلیه حقوق یک زندانی، از یازدهم دی ماه بهمراه دکتر لطیف حسنی دست به اعتصاب غذا زده اما مسئولان زندان نه تنها به خواسته های آنها اعتنایی ننموده اند بلکه چند روز پیش به دکتر حسنی و آیت مهرعلی بیگلو اعلام شده است در صورت ادامه اعتصاب غذا برخوردهای شدیدی نیز با آنها صورت خواهد گرفت.

خانم فرجزاده همسر آیت مهر علی بیگلو می گوید : “ما به نگهداری همسرم در بند ویژه و نگهداشتن ایشان در بلاتکلیفی اعتراض داریم و ما تمام تلاشمان را می کنیم که بالاخره آقای بازپرس و دادستان پاسخی دهند … من و همسرم و تمام زندانیان سیاسی و خانواده هایشان خواستار آن هستیم که حق و حقوقی که بعنوان یک شهروند داریم، رعایت شود.”

گفتنی است، آیت مهر علی بیگلو یکبار بر مزار پروفسور زهتابی بازداشت و به حبس تعلیقی محکوم شد و بار دیگر در قلعه بابک بازداشت و به یکسال حبس محکوم شده بود که این یکسال به چهارماه کاهش یافته و او بعد از تحمل حبس، آزاد شده بود. وی بار دیگر در بیستم اردیبهشت ماه بازداشت شد که از آن زمان در بلاتکلیفی بسر می برد و تاکنون دادگاهی برای وی تشکیل نشده است.

به همین مناسبت “جرس” با سونا فرجزاده همسر آیت مهر علی بیگلو در خصوص آخرین وضعیت همسرش به گفتگو پرداخته که متن آن در پی می آید:

خانم فرجزاده الان هشت ماه است که همسرتان در زندان در حالت بلاتکلیفی بسر می برد، لطفا از پیگیری هایتان در خصوص وضعیت پرونده ایشان صحبت بفرمایید.

همسرم هنوز در بلاتکلیفی بسر می برد و هنوز حتی تعیین شعبه برای بررسی پرونده اشان صورت نگرفته است. الان حدود یکماه هم هست که همسرم بهمراه دکتر حسنی ازبازداشتگاه اطلاعات تبریز به بند ویژه منتقل شده اند و با سه فرد دیگر که اتهام قتل دارند هم سلول هستند. تفهیم اتهامی هم که به ایشان کرده اند تبلیغ علیه نظام، تبانی علیه امنیت ملی، عضویت درگروه های غیرقانونی و جاسوسی برای بیگانگان است که هیچ سند و مدرکی برای این اتهامات وجود ندارد همسرم هم به هیچ وجه این اتهامات را قبول نکردند اما تا الان که بیشتر ازهشت ماه می گذرد بدون محاکمه و بدون برگزاری دادگاه در بلاتکلیفی بسر می برند.

می توانید در خصوص بند ویژه بیشتر توضیح بفرمایید که اساسا این بند چه شرایطی دارد؟

بند ویژه جایی است که وقتی زندانیان تخلف می کنند به آنجا منتقل می شوند. امکانات بهداشتی ندارد و محدودیت های زیادی دارد از نظر سیستم گرمایشی بسیار نامناسب است و الان که همسرم حدود یکماه است که آنجاست آنهم با سرمای شدید شهر تبریز، تازه با پیگیری های فراوان ما سه روز است که شوفاژها را روشن کرده اند. همسرم حدود دوهفته است که سرما خورده و سخت مریض است.

علت انتقال همسرتان به بند ویژه چه بوده است؟

جوابی که بازپرس به پرسش ما در این خصوص داد این بود که ایشان زندانی امنیتی است و نباید جایش راحت باشد وجایش در همین بند ویژه است.

آخرین باری که همسرتان را ملاقات کردید چه زمانی بوده و وضعیت جسمی و روحی ایشان چطور بود؟

در هفت ماه اول که ملاقاتی نداشتیم اما تقریبا از یکماه پیش ملاقات داده اند که البته این ملاقات ها آزاد نیست و با دستور کتبی آقای بازپرس می باشد. آخرین ملاقاتی هم که با همسرم داشتم سه شنبه هفته پیش بود که وضعیت جسمی مناسبی نداشتند. علاوه بر اینکه در این مدت بسیار لاغر و ضعیف شده بودند در بند ویژه هم به علت سرمای شدید درسلول سرما خورده و حال مساعدی نداشتند. الحمدالله از نظر روحی خیلی خوب هستند اما نگرانی ما بخاطر وضعیت نامساعد جسمی ایشان است.

خانم فرج زاده یکبار هم خود شما را بازداشت کردند می توانید در این خصوص برایمان صحبت بفرمایید؟

حدود چهار ماه من در بازداشت بودم واتهامی هم که به من تفهیم کردند همان تبلیغ علیه نظام بود. اما  در دوره بازداشتم، مدرکی به من ارائه دهند که چنین جرمی را مرتکب شده ام وجود نداشت و بخاطر این اتهامات واهی این چهار ماه در بازداشت بودم. که بعد با قرار وثیقه آزاد شدم.

خانم فرج زاده با توجه به اینکه همسرتان حدود هشت ماه است که در بلاتکلیفی در زندان هستند وضعیت خودتان و فرزندتان چطور است؟

پسرم سه سالش است که متاسفانه بیشتر از هشت ماه است که پدرش را ندیده است و خیلی بهانه پدرش را می گیرد. من و خانواده تلاش می کنیم که سرش را گرم کنیم تا این روزها بگذرد و من هر روز بهش وعده می دهم که همین روزها پدرت می آید…

در پایان هر صحبتی دارید بفرمایید.

ما به نگهداری همسرم در بند ویژه و نگهداشتن ایشان در بلاتکلیفی اعتراض داریم و ما تمام تلاشمان را می کنیم که بالاخره آقای بازپرس و دادستان پاسخی دهند . من و همسرم و تمام زندانیان سیاسی و خانواده هایشان خواستار آن هستیم که حق و حقوقی که بعنوان یک شهروند داریم رعایت شود. وضعیت همسرم مشخص شود و اگر اتهامی است برای ایشان دادگاه تشکیل شود تا ایشان بتوانند از خودشان در مقابل این اتهامات دفاع کند. در هر حال ما می خواهیم مراحل قانونی طی شود و بعنوان یک شهروند حقوقمان رعایت شود اما متاسفانه الان بیشتر از هشت ماه است که همسرم در بازداشت موقت هستند و در بلاتکلیفی بسر می برند و هیچ توجهی به خواسته ما نمی شود.

با تشکر از فرصتی که در اختیارمان گذاشتید.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید