خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  همسر مهدیه گلرو: فشارها هیچ تاثیری بر دیدگاه ها و مواضع زندانیان ندارد

همسر مهدیه گلرو: فشارها هیچ تاثیری بر دیدگاه ها و مواضع زندانیان ندارد

خبرگزاری هرانا – مهدیه گلرو ماه هاست که به همراه پانزده زندانی سیاسی دیگر در شرایط قرنطینه ، بدون حق استفاده از تماس تلفنی و مرخصی، نگهداری می شود و این در حالیست که همچنان ممنوع الملاقات می باشد. سه روز پیش خانواده های بهاره هدایت و مهدیه گلرو برای ملاقات آنان به زندان مراجعه کردند اما از ملاقات این دو فعال دانشجویی جلوگیری بعمل آمده و به گفته امین احمدیان همسر بهاره هدایت مسئولین زندان گفته اند ملاقات هفته ی گذشته بر اثر ناهماهنگی مسئولان زندان انجام شده و این دو همچنان  به دستور مقامات دادستانی اجازه ملاقات ندارند.

وحید لعلی پور همسر مهدیه گلرو در این خصوص می گوید: ” ما متاسفانه اصلا نمی دانیم مرجع رسیدگی کننده چه کسی است؟ نمی دانیم چه کسی دستور ممنوع الملاقاتی و ممنوع التلفنی و انتقالشان به بند متادون را داده است؟ مشکل این است که مشخص نیست پشت این قضایا چه کسانی هستند؟ و ما اساسا نمی دانیم برای پیگیری باید با چه کسی صحبت کنیم؟”

گفتنی است بهاره هدایت و مهدیه گلرو در بدترین شرایط در بند متادوان نگهداری می شوند و طی هفته های گذشته مجددا تفهیم اتهام شده اند.

مهدیه گلرو فعال دانشجویی و از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل در نامه ای بمناسبت ۲۲ خرداد از اوین چنین نوشته بود: “ما تلاش کردیم، هر چند به دانشگاه بازنگشتیم اما اوین را دانشگاه کردیم؛ شما نیز تلاش کنید؛ که انسان تنها به تلاش و امید زنده است.”

به همین مناسبت “جرس” با وحید لعلی پور همسر مهدیه گلرو در خصوص آخرین وضعیت همسرش به گفتگو پرداخته که متن آن در پی می آید:

آقای لعلی پور آخرین باری که با همسرتان ملاقات داشتید چه زمانی بوده است؟

بعد از سه هفته ممنوع الملاقات بودن نهایتا هفته پیش ایشان را ملاقات کردم که گویا این ملاقات هم با ناهماهنگی مسئولین زندان با دادستان بوده است چون آنگونه که ما متوجه شدیم اصلا قرار نبوده ملاقاتی داده شود.

این ملاقات کابینی بود یا حضوری؟

کابینی بود، ما از آغاز سال ۱۳۸۹ تاکنون دو بار بیشتر ملاقات حضوری نداشتیم و ملاقات های هفتگی هم کابینی بوده است. الان وضعیت را چنان کرده اند که همین ملاقات کابینی را هم بدهند ممنون می شویم.

آیا همچنان ممنوع التلفن هستند؟

در حقیقت کلیه زندانیان زن سیاسی در اوین ممنوع التلفن هستند و در بند متادون نگهداری می شوند که یک بند سی متری است که نه حق هواخوری دارند نه حق تلفن و به نوعی کاملا ایزوله شده اند.

علت اینکه این هفته موفق به ملاقات هفتگی همسرتان نشدید چه بوده است؟

ایشان همچنان ممنوع الملاقات هستند و هفته پیش هم ما فکر می کردیم مسئله حل شده اما وقتی که برای ملاقات مراجعه کردیم و منتظر ملاقات بودیم که مهدیه و دو زندانی دیگر رابیاورند، آنها را نیاوردند.

علت آن را توضیح ندادند؟

گفتند نامه از طرف دادستانی آمده که مهدیه و بهاره هدایت ممنوع الملاقات هستند. و حتی رئیس بند زندان گفت اینها مانعی برای ملاقات ندارند اما چون نامه از طرف دادستانی آمده این دو نفر نمی توانند ملاقات داشته باشند. البته این نامه را به ما نشان ندادند و هیچکسی هم به سوالات ما جوابی نداد.

ما متاسفانه اصلا نمی دانیم مرجع رسیدگی کننده چه کسی است؟ نمی دانیم چه کسی دستور ممنوع الملاقاتی و ممنوع التلفنی و انتقالشان به بند متادون را داده است؟ مشکل این است که مشخص نیست پشت این قضایا چه کسانی هستند؟ ما اساسا نمی دانیم برای پیگیری باید با چه کسی صحبت کنیم؟

در ملاقات هفته پیش وضعیت جسمی و روحی مهدیه چطور بود؟

از نظر روحی که بسیار خوب هستند اما از نظر جسمی شرایط مناسبی ندارد. الان یکسال است که مشکل عفونت روده را دارد و یک ناراحتی دیگر هم جدیدا پیدا کرده و آن غلظت بالای خون است که چندین بار هم به بهداری اوین مراجعه کرده و دکتر گفته است که غلظت خونش بالاست. خوب همانطور که می دانید دکترهای بهداری اوین در حدی نیستند که بتوانند بیماری هایی که نیاز به متخصص دارد را درمان کنند. معمولا برای اینگونه بیماری ها به زندانی مرخصی داده می شود تا در بیرون از زندان تحت درمان متخصص قرار گیرد.

شما تاکنون موفق به ملاقات دادستان شده اید؟

ما چندین بار به دادستانی مراجعه کردیم هرچند ایشان اجازه ملاقات ندادند اما در درخواست هایمان برای ایشان توضیح دادیم که برای مداوا حداقل یکهفته مرخصی را که می توانند داشته باشند اما متاسفانه هیچگونه همکاری نکردند. دو هفته پیش هم که من مجددا مراجعه کردم شخص جدیدی بعنوان نماینده دادستان آنجا بود که البته رفتار مناسبی داشت اما از هیچ چیزی اطلاع نداشت. الان حدود چهار صد روز است که مهدیه بدون مرخصی در زندان هست در صورتی که طبق قانون زندان حق استفاده از مرخصی را باید داشته باشد و حتی شامل استفاده از آزادی مشروط هم هست اما خوب همکاری نمی شود.

روز هفتم دی ماه هم گویا خانم مهدیه گلرو تفهیم اتهام مجدد شدند می توانید در این خصوص توضیح بفرمایید؟

بازپرسی دادسرای اوین پرونده جدیدی را برای ایشان باز کردند که این پرونده در ارتباط با نامه هایی است که مهدیه و چند نفر دیگر از ابتدای بازداشتشان به بیرون از زندان داده بودند. که با عنوان تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام و تبانی تفهیم اتهام شده اند که این جای سوال است که این تفهیم اتهام آیا وجه قانونی دارد؟ چطور یک زندانی که در بند است می تواند تبانی داشته باشد؟ نسبت به چه چیزی می خواهد تبانی کند؟ و وقتی در جمع عموم حضور ندارد چطور می تواند تشویش اذهان عمومی کند؟

البته به نظر می رسد این ممنوع الملاقاتی ها هم مربوط به همین تفهیم اتهامات جدید باشد. می خواهند از این طریق به این زندانیان و خانواده هایشان فشار وارد کنند و آنها را از نظر عاطفی تحت فشار قرار دهند.

به نظر شما با این فشارها زندانیان سیاسی از مواضع خود دست برخواهند داشت؟

اینها از طریق این فشارهای ناجوانمردانه به زندانیان سیاسی و خانواده هایشان می خواهند زندانیان را وادار به تکذیب بیانیه ها و نامه ها یشان کنند که اثری نخواهد داشت. من نمی دانم چه کسانی پشت این قضیه هستند که فکر می کنند با تکذیب این نامه ها می توانند سودی ببرند، در حالی که به شدت در اشتباه هستند چون زندانیان سیاسی نظرات و تفکراتی دارند که این فشارها هیچ تاثیری بر دیدگاه ها و مواضع آنها ندارد. امیدوارم یک تغییر رویه ای صورت گیرد چون این فشارها باعث خبرسازی می شود و فضا را ملتهب می کند و تنها کسانی هم که ضرر می کنند خود مسببان این مسائل خواهند بود.

در پایان هر صحبتی دارید بفرمایید؟

فقط می خواهم به مسئولین قضایی بگویم که این رویه ای را که در پیش گرفته اید اشتباه است و هیچ فایده ای ندارد. این گونه برخوردها و تصمیمات نه عادلانه و نه جوانمردانه و نه انسانی است زیرا یک زندانی حتی اگر قتل هم کرده باشد خانواده اش را تنبیه نمی کنند و حتی یک اعدامی تا هفته آخر اعدامش هم حق استفاده از ملاقات را دارد. اما متاسفانه برخوردی که با زندانیان سیاسی ما صورت می گیرد طبق قوانین زندان قابل قبول نیست و گویا از نظر آقایان اینها جرمشان از یک قاتل هم بالاتر است که اینطور با آنها رفتار می شود.

جرس

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید