خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  حداقل دستمزد کارگران متناسب با خط فقر تعیین شود

حداقل دستمزد کارگران متناسب با خط فقر تعیین شود

خبرگزاری هرانا – عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: براساس مطالعاتی که انجام داده‌ام خط فقر حاکم بر جامعه حدود ۶۰۰ تومان است و بنابراین حداقل دستمزد نیز باید ۵۰۰ الی ۶۰۰ تومان تعیین شود تا بتواند حداقل نیازهای معیشتی خانوارها را تامین کند.

داریوش قنبری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در رابطه با تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۰ گفت: تعیین دستمزد کارگران باید نسبت خاصی با خط فقر حاکم بر کشور داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه در کلان‌شهرهایی مانند تهران حداقل دستمزد بسیار پایین‌تر از خط فقر برای یک خانواده ۴ نفره است، باید تجدیدنظر اساسی در تعیین معیشت کارگران و حقوق‌بگیران کشور صورت گیرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: حداقل دستمزدی که از سوی شورای سه‌جانبه کارگر، کارفرما و دولت تعیین می‌شود به‌هیچ وجه عادلانه نیست و فشار مضاعفی را بر خانوار‌های ضعیف جامعه وارد می‌کند.

وی با بیان این مطلب که در استانی چون تهران حداقل دستمزد یک سوم خط فقر است، گفت: تعیین منطقه‌ای خط فقر و یا ارائه یک قانون مصوب برای حداقل دستمزد حقوق‌بگیران کشور صحیح نیست، اما باید سعی کنیم با تعیین یک دستمزد عادلانه از متضرر شدن قشر ضعیف جامعه جلوگیری کرده باشیم.

به گفته قنبری برای تعیین حداقل دستمزد یا باید میانگین خط فقر را در نظر بگیریم و یا حقوق تعیین شده باید تنها ۱۰ درصد کمتر از خط فقر باشد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید