خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۸۹, 22nd of May 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۱۲ ساعت ۵:۵۵:۳۴

    خانه  > سایر گروهها  >  سال ۲۰۱۰ بدترین سال برای جامعه‌شناسی در ایران بود

سال ۲۰۱۰ بدترین سال برای جامعه‌شناسی در ایران بود

انجمن جامعه شناسان بدون مرز با صدور بیانیه ای سال ۲۰۱۰ را بدترین سال برای جامعه شناسان و جامعه شناسی درایران دانسته است.

براساس این بیانیه، درپی رخدادهای پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری درایران درسال ۲۰۰۹، سیل اعتراضات بگونه ای شد که پس از طی چند ماه موج سرکوب ها و بازداشت های گسترده، شکنجه و تهدید، اخراج و محرومیت های اجتماعی و تحصیلی بسیاری بویژه از سال ۲۰۱۰ آغاز شد و در پی آن نظریه های جامعه شناسی و جامعه شناسانی نظیر هابرماس، محیط های علمی و پژوهشی علوم اجتماعی و دانش آموختگان این حوزه معرفتی مورد تهاجم و هدف اصلی اتهامات و توطئه آفرینی ها قرار گرفتند.

به گزارش وبسایت تغییر برای برابری، این انجمن گزارش می دهد که برخورد با جامعه شناسان به اشکال نیز گوناگون صورت گرفت: “در طول سال ۲۰۱۰ بیش از ۳۰ نفر دانشجوی جامعه شناسی و علوم اجتماعی در دانشگاه های مختلف ایران بازداشت شده و برخی پس از چندین ماه ازاد و برخی هنوز در بازداشت بسر می برند.

دوم. محرومیت تحصیلی. درطول سال گذشته میلادی بیش از ۲۲ نفر دانشجوی رشته های علوم اجتماعی و جامعه شناسی از یک ترم تا کل دوره تحصیلی و توسط حکم دولتی به محرومیت تحصیلی محکوم شدند.

سوم. اخراج اساتید. علاوه براین بسیاری از مدرسان و اساتید رشته جامعه شناسی و علوم اجتماعی نیز از فضاهای آموزشی محروم شده و به بازنشستگی های اجباری و زود هنگام و حتی اخراج و عدم تمدید قرارداد استخدامی آنان وادار شدند. برخی از چهره های برجسته دانشگاهی نیز ناگزیر از ترک وطن شدند.”

این انجمن ضمن اعلام وضعیت خطر ویژه برای این رشته دانشگاهی و صنف جامعه شناسان ایرانی، براین باور است که جامعه شناسی و جامعه شناسان در ایران درسال گذشته شاهد بیشترین میزان فشار و تهدید و تحدید حکومتی بوده اند.

این انجمن با رد هرگونه برخوردهای تهدید و تحدید آمیز علیه جامعه شناسان و درخواست برای آزادی و بازگرداندن دانشجویان محروم از تحصیل به دانشگاهها، خواهان آزادی علمی و دانشگاهی برای همه رشته های اصلی و فرعی علوم انسانی درایران شده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید