خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۱ دی ۱۳۸۹, 21st of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۱۰/۱۱ ساعت ۱۰:۰۲:۵۳

    خانه  > سایر گروهها  >  شصت هکتار از جنگل‌های سوزنی برگ گلستان سوخت

شصت هکتار از جنگل‌های سوزنی برگ گلستان سوخت

خبرگزاری هرانا – درحالی‌که مسئولان گلستان همواره مدعی بودند که در جریان آتش‌سوزی‌های جنگل گلستان، درخت‌‌سوزی نداریم، مدیرکل منابع طبیعی گلستان اعلام کرد: ۶۰ هکتار از جنگل‌های سوزنی برگ استان در آتش‌سوزی‌های اخیر دچار حریق شد. 

حمید سلامتی در این زمینه افزود: در مجموع وسعت آتش‌سوزی‌های جنگل استان دو هزار و ۷۰۰ هکتار بود که ۹۹ درصد آنها در عرصه‌های جنگل‌های طبیعی و پهن برگ رخ داده است.

وی افزود: در جنگل‌های پهن برگی که دچار حریق شدند، درختان سالم و نهال‌ها باقی هستند و هیچ صدمه‌ای ندیده‌اند و این آتش‌سوزی‌ها در حد ۱۲ درصد از برگهای سطح جنگل، درختان خشک، آفت زده، ریشه کن و افتاده در بر گرفته و دود و آتش حاصل از عرصه‌ها ناشی از آتش‌سوزی برگ‌های سطحی بوده است.

سلامتی گفت: جنگل‌های پهن برگ قابلیت احیا دارند و نیاز به تجدید کشت و جنگل‌کاری در آنها نیست و در جنگل‌های سوزنی برگ که ۶۰ هکتار آنها دچار حریق شد باید دوباره نهال کاشت.

وی گفت: عمده آتش‌سوزی‌ها در شهرستان علی آبادکتول، مینودشت، بخشی در کلاله و بندرت در شهرستان‌های دیگر استان و در حد نیم هکتار رخ داده است.

وی افزود: برنامه است که در زمستان امسال در این جنگل‌ها، درختانی از نوع پهن برگ که بومی منطقه هستند، کشت شود.

سلامتی ادامه داد: به‌طور متوسط سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ مورد حریق در جنگل‌های استان اتفاق می‌افتد که بیش از ۹۵ درصد آنها توسط نیروهای منابع طبیعی بدون اطلاع فردی مهار و خاموش می‌شوند.

وی گفت: ساخت جاده در عرصه‌های جنگلی فقط در جهت اجرای طرح‌های جنگل‌داری که مصوب شورای عالی جنگل است امکان‌پذیر است و تاکید منابع طبیعی بر این است که ساخت جاده در داخل طرح نیز، ضرورتی ندارد و فقط در برخی جنگل‌ها نیاز به مرمت دارند.

مدیرکل منابع طبیعی گلستان افزود: بیش از ۵۰ درصد عرصه‌های منابع طبیعی استان تحت پوشش طرح‌های جنگل‌داری قرار دارند و در همان مجموعه برنامه‌های حفظ، احیاء و بهره برداری انجام می‌شود.

سلامتی گفت: در این عرصه‌ها نیز باید درختان خشک و افتاده بهره‌برداری شوند و حتی در همان طرح‌های جنگل‌داری نیز، بخش‌هایی حفاظتی و در شیب‌های ۶۰ درصد هستند که برنامه بهر‌ه‌برداری برای آنها وجود ندارد.

جنگل‌های گلستان ۴۵۰ هزار هکتار وسعت دارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید