خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۸۹, 20th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۱/۲۱ ساعت ۴:۳۳:۱۲

    خانه  > زندانیان  >  وکیل سه آمریکایی در جواب وزیر اطلاعات: موکلانم جاسوس نیستند

وکیل سه آمریکایی در جواب وزیر اطلاعات: موکلانم جاسوس نیستند

خبرگزاری هرانا – مسعودشفیعی، وکیل سه کوهنورد آمریکایی دستگیر شده درایران گفت:” برخلاف اظهارات وزیر اطلاعات درپرونده موکلانش هیچ اتهامی جز ورودغیرمجاز به خاک ایران وجود ندارد.”

وی افزود:” آن چیزی که در پرونده موکلانش وجود دارد، تنها عبور غیرقانونی از مرز است و اتهام هایی مانند جاسوسی هیچ مبنایی ندارد.”

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، شفیعی با اشاره به صحبت های قاضی گفت:” اتهامی که در پرونده هست مشخصا بحث عبور غیر مجاز است. برای عبور غیرمجاز ما قانون جدیدی نداریم و بر روال قانونی قدیمی رفتار می شود و آن هم جریمه نقدی دارد.”

شفیعی همچنان گفت که خیلی به ندرت پیش می آید که یک نفر به خاطر ورودغیرقانونی حد حبس بگیرد. او افزود: مگر آن که این موضوع در حاشیه یک اتهام دیگر قرار بگیرد که حد حبس بگیردو اصولا این مساله با جریمه های نقدی پاسخ داده می شوند. اما بحث اساسی این است که در مورد این موضوع دارند از اتهام جاسوسی استفاده ناصحیح می کنند وگرنه عبور غیرمجاز می تواند جریمه نقدی داشته باشد.

وکیل سه کوهنورد آمریکایی با اشاره به اظهارات پیشینی محموداحمدی نژاد مبنی بر تبادل سه زندانی با سه زندانی ایران در آمریکا گفت: «‌ اتهامی که مشخصا مطرح کرده اند اتهام عبور غیرمجاز و ورود غیرمجاز به ایران از مرز است. اما برخی  مقامات اجرایی به این افراد عنوان جاسوس را می دهند و حتا یک بار آقای احمدی نژاد عنوان مبادله را مطرح کرد. در پاسخ به این اتهام گفتم که وقتی بحث مبادله می شود معنی آن این است که طرفین معادله باید هم سنگ باشند. یعنی اعلام می شود که نفراتی که دست ما هستند جاسوس هستند یعنی این که ما می خواهیم این مبادله را در مقابله سه جاسوس انجام دهیم. این معنای خوشی ندارد و تلقی آن درک گروگانگیری را القا می کند.»

گفتنی است، شان باویر، ساراشورد و جان فاتال ۳۱ ژانویه زمانی که درحالی کوهنوردی در کردستان عراق بودند از مرز ایران گذشتند. از زمان دستگیری این سه تن، خانواده آنها نتوانسته اند حتی یک تماس تلفنی با آنها داشته باشند. وکیل آنها مسعود شفیعی که از دادستان تهران اجازه کتبی برای ملاقات موکلانش گرفته نیز طی هفته های گذشته با درهای بسته اتاق مسوولان پرونده آنها مواجه شده و هیچ توفیقی در این زمینه نداشته است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید