خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۸۹, 14th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۰۲ ساعت ۵:۱۲:۳۷

    خانه  > سایر گروهها  >  “بت کلیا ” در مجلس شورای اسلامی نماینده کیست !؟

“بت کلیا ” در مجلس شورای اسلامی نماینده کیست !؟

“یوناتن بت کلیا” کسی که عنوان نماینده اقلیت آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی را یدک میکشد باز هم از رفتار بسیار خوب حکومت جمهوری اسلامی با اقلیت های مذهبی ونبودن فشار بر آنها گفت!

 

بی شک بسیاری فارسی زبانان حکایت “عابر آبرومند و زنگی مست” را شنیده یا خوانده اند . در آن داستان شخصی با آبرو که قصد عبور از گذرگاهی تنگ را دارد با آدمی هیکل درشت و قوی پنجه روبرو میشود که در حال مستی و بی عقلی کامل در حالیکه نیمه لخت است تیغی برّان به دست گرفته و از روی عمد به هرکس که از کنارش رد میشود ناسزا میگوید تا اگر جواب و اعتراضی شنید تیغ را بر پهلویش فروکند . شخص آبرومند هیچ چاره ای ندارد جز اینکه راه خود را کج کند و از مسیری هرچند دورتر ، راهی مقصد شود یا ناسزاها را به جان بخرد و با گذاشتن دندان بر روی جگر با سکوت از کنار آن دیو عبور نماید .

گاهی اوقات حکایت مردم جامعه اقلیت های مذهبی در کشور ما مثل داستان عابر و زنگی مست می ماند ، یا باید توان کج کردن راه و بستن کوله بار سفر را داشته باشند و به آن سوی آب بیندیشند و یا اگر خانه را میخواهند و توان دل کندن از آن به هیچ روی ندارند ، چاره ای برایشان نیست به جز سکوت و گذشتن آرام از کنار قلدران زورمدار بی منطق تیغ در دست که فقط در یک صورت تیغ به پهلویشان نمیرسانند که سرخود بگیرند و حرفی نزنند .

این وضعیت برای همه قابل درک است که چرا اقلیت های مذهبی در یک جامعه دیکتاتوری زده مثل جامعه امروز ایران اینقدر باید دست به عصا راه بروند و در حرکتهای اجتماعی و حتی اظهار نظرهای ساده و معمولی نیز باید جانب احتیاط را بسیار مراعات کنند. در حالیکه سکوت در برابر جباران برای مردم غیر اقلیت یک کشور میتواند خیانت قلمداد شود و نمره منفی به پایشان بنویسند ، سکوت مردم عضو جوامع اقلیت مذهبی نوعی اجبار پذیرفته شده محسوب میشود که چندان هم مذموم نیست .

اما تصور کنید آن عابر داستان ما چندان هم با آبرو نباشد . بیاید و در عربده کشی و تیغ اندازی به زنگی مست بخواهد کمک کند . بطوریکه وقتی آن دیوانه از خود بیخود، میخواهد این و آن را زخمی کند به او با گرفتن و بستن دست و پای عابران بیگناه یاری رساند . یا با سخن چینی و سر و صدا راه انداختن با رجز خوانی های خود به کمک نره غول برود و مانع شنیدن صدای یاری طلبانه عابران مظلوم تیغ در پهلو بشود .

شخصی که به کمک قلدران و زورگویان همت میبندد اگر از اقلیت های مذهبی جامعه باشد نه تنها عذرش موجه نیست بلکه جرمش بیشتر هم هست . چون خود را در مهلکه ای انداخته که برایش ضروری نبوده است . وقتی که فقط لازم بود سکوت کند و از بلا بگذرد تا جان در برد ، اما عمله ظلم شده است و شریک جنایت ، چه جای توجیه پسندیده ای باقی میگذارد . متاسفانه این روی داستان نیز در ایام اخیر در جامعه ما چند بار دیده شده است .

جوامع “اقلیت های مذهبی” ایران که در قانون اساسی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته شده اند هرچند اقلیت مذهبی نامیده میشوند ولی در عمل به عنوان اقلیت های قومی هستند که دارای مذهب متفاوتی میباشند . چنانکه در مورد اقلیت مسیحی دو قوم ارامنه و آشوریان در قانون اساسی با رندی خاصی تنها مسیحیان ایرانی قلمداد شده اند . این اقلیت ها به دلایل مختلف مجبور به سکوت در برابر وقایع جامعه میباشند و بدیهی است وقتی اجازه ندارند ساختمان کلیسا بنا کنند و آئینهای مذهبی خود را آزادانه آنطور که میخواهند برگزار کنند و دین خود را آنگونه که دستور دارند ترویج و بشارت نمایند چگونه بیایند ودر مورد انتخابات آزاد و نظارت استصوابی و و بی عدالتی های سیاسی نظر بدهند . پس سکوت پیشه میکنند و دندان بر دندان میفشارند ؛ این قاعده بیش از سه دهه گذشته است .

اما اخیرا یک استثناء در این قاعده سی ساله پیدا شده که خلاف عمل میکند و نه تنها با ظلم مخالفت ندارد یا در قبال آن سکوت پیشه نمیکند بلکه مهر تائیدی شده است بر پای آن . این جناب که سالهای متمادی است که به داشتن عنوان نماینده جامعه آشوریان ایران در مجلس شورای اسلامی مفتخر میباشد ، در ایام اخیر هم یک پای ثابت همراهان احمدی نژاد در سفرهای پر سر و صدای خارجی رئیس جمهور محبوب و مردمی بود، تا نشانی باشد بر رافت و مهر ورزی دولت اسلامی با اقلیت ها ! و هم عضو هیئت حقوق بشر جمهوری اسلامی در اولین اجلاس سالانه شورای حقوق بشر ملل متحد در ژنو ، تا بگوید در ایران هیچ مشکلی برای اقلیتها ی مذهبی به ویژه مسیحیان وجود ندارد و هرآنچه از نقض حقوق مسیحیان در ایران گفته میشود نادرست است !

آقای “یوناتن بت کلیا” که اکنون چند دوره متوالی است ظاهرن بدون نیاز به رای جامعه آشوری کشور یکه تاز و بی رقیب تبدیل به نماینده ثابت، دائم و غیر قابل تعویض جامعه آشوری ایران در مجلس اسلامی شده است ، در ماههای اخیر که به دنبال نقض گسترده تر از پیش حقوق بشر صدای اعتراض عمومی بر علیه حاکمان بالاتر رفته است ، بطور متوالی هرچند یک بار با بیاناتی درباره رفتار بسیار خوب و بشردوستانه حکومت جمهوری اسلامی با اقلیت های مذهبی ، نشان میدهد که نه نماینده جامعه آشوری در حکومت اسلامی بلکه  بالعکس گویا نماینده جمهوری اسلامی در جامعه آشوریان ایران است.

این نماینده محترم مجلس شورای اسلامی در حالیکه ۴ نماینده دیگر اقلیتها نیز ( ارامنه جنوب و شمال ایران، زرتشتیان و کلیمیان) در همان مجلس راه سکوت برای گذشتن بی سروصدا از کنار زنگی مست تیغ در دست حکایت ما را برگزیده اند ، درروزهای اخیر ناگهان یکه تاز میدان دفاع از وضعیت ناهنجار حقوق بشر در جمهوری اسلامی شده اند تا شاید به این وسیله مانع رسیدن فریاد اسیران در بند زنگی به گوش جهانیان شود . البته آقای ” بت کلیا” با فشار آوردن برای تعطیل کردن کلیساهای آشوری شهر آرای تهران ، ارومیه و کرمانشاه که درهایشان بر روی همه هموطنان باز بود نشان داده است که در بستن دست وپای مظلومان نیز بسیار ماهر و کار آمد میباشد.

ایشان در ایام اخیر در دیدار ی با دو تن دیگر از نمایندگان مجلس اسلامی به مناسبت سال نو آشوری که تقریبا با نوروز همزمان است ، ضمن ابراز خرسندی از وضعیت اقلیتهای مذهبی بخصوص مسیحیان در ایران اظهار داشته اند که بر جامعه مسیحی ایران نه تنها هیچ زور و فشاری نیست بلکه “جامعه مسیحی ایران در کمال آزادی و به دور از هر فشاری از سوی حکومت تقویت هم میشود و به زبانی از جمهوری اسلامی به این خاطر تشکر هم کرده اند” . اما این عزیز روشن نساخته اند که آیا همین بستن کلیسای کرمانشاه و بازداشت ۵۰ روزه کشیش سپید موی آشوری آن که در چند ماه گذشته اتفاق افتاد و همه رسانه های آزاد دنیا راجع به آن مطلب نوشته اند اگر نشانه فشار و زور نیست نشانه چه چیز دیگری است ؟

بجاست است که این نماینده اقلیت محترم مجلس شورای اسلامی حداقل اخبار و یا “گزارشات سالانه جفا بر مسیحیان ایران” را که در دنیا به زبانهای مختلف منتشر می شود را مطالعه نمایند تا بدانند که حتی یک آشوری نیز در این لیست به جرم ایمانش ۵۰ روز بازداشت و سپس با وثیقه بطور موقت آزاد شده است . دیگر مسیحیان غیر آشوری که اکنون در زندان به سر میبرند و هرچند وقت تعدادی از آنها فقط بخاطر اعتقاداتشان به چیزی که  شاید شما هم به آن ایمان داشته باشید (!) مورد بازداشت و بد رفتاری قرار میگیرند پیشکش.

و بی دلیل نمی تواند باشد که بر اساس لیست سالیانه ای که از سوی برخی سازمانهای بزرگ مسیحی در جهان منتشر میشود، حکومت جمهوری اسلامی که شما هم نماینده و سخنگوی آن هستید ، پس از کره شمالی صاحب بد ترین رفتار با مسیحیان شناخته شده است. و در بین ۵۰ کشور در سال گذشته از رتبه سوم با یک درجه ترفیع به مقام دوم جهان از نظر پایمال کردن نقض حقوق انسانی رسیده است.

البته شاید ایشان فقط نشریات و رسانه های وابسته به قدرت حاکم را مطالعه میفرمایند و شاید هم چشم خود را به عمد بر روی حقایق بسته اند تا موقعیت شان ! به خطر نیفتد . و برای همین است در حالیکه دیگر طشت نقض حقوق بشر در ایران از بام افتاده است ایشان نشسته اند و با خوشنامترین رسانه های جمهوری اسلامی از نظر صداقت(!) مصاحبه کرده اند و فرموده اند که حرفهای شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل در اجلاس جهانی حقوق بشر در ژنو مانند پهن کردن رخت چرک در چشم انظار ناصواب و زشت بود .!

باز جای شکرش باقیست که ایشان میدانند رفتار و کردار جمهوری اسلامی در زمینه حقوق بشر مانند رخت چرک ناپاک و بد منظر است و فقط با رو کردن و نشان دادن آن به جهانیان مخالفند. ای کاش آقای “بت کلیا” حداقل همین سایت های خبری وابسته به قدرت ؛ فارس نیوز و جوان و آتی نیوز را که تازگی به تمجید گویی از ایشان شده اند به دقت مطاله می کردند تا ملاحظه میکردند آنها بدون پرده پوشی چه چیزهائی بر علیه اقلیت های مذهبی به خصوص مسیحیان ایران نوشته اند و مینویسند! .

در اینجا جای یک سوال از جامعه محترم آشوری کشور وجود دارد .؟

– بسیاری از مسیحیان ایران و خانواده های زندانیان در بند مسیحی از هموطنان هم کیش آشوری خود این سوال را می پرسند که آیا میدانند و به این موضوع توجه دارند که آقای “بت کلیا” که خود را نماینده آنها معرفی میکند چه میگوید و چه اندیشه ای در سر دارد که بخاطر آن تلاش میکند تا حقایق کشور و جامعه مسیحیان را وارونه جلوه دهد؟

– آیا آنان به این نکته عنایت دارند که حرفهای این جناب ممکن است نه به نام کوچک او که فراموش میشود بلکه به نام قوم بزرگ آشور در حافظه تاریخی ملت ایران ثبت شود ؟

قوم آشوری یکی از قدیمی ترین اقوام متمدن تاریخ جهان است و در حال حاضر شاید بتوان آنها را قدیمی ترین اقوام ساکنان فلات ایران دانست . این قوم بزرگ همواره در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود نمایانگر یک تمدن شگرف و بسیار غنی از نظرفرهنگ بوده و هست . این چندان اهمیتی ندارد که امروز به علت فشار زورمداران که آقای” بت کلیا” منکر آن است تعداد بسیاری از آنان مجبور به کوچ اجباری شده اند و چندین ده هزار نفر آنها بیشتر در سرزمین اصلیشان باقی نمانده اند . این مهم است که نام قوم سرافراز آشور همچنان در سرزمین باستانی نیاکانشان زنده و مورد احترام است .  از سوی دیگر مسیحی بودن و پرستش عیسی مسیح  بعنوان  یگانه راه نجات که این اعتبار و آبرو را در بین سایر ایرانیان دو چندان کرده است و میکند مزید بر علت است تا همه آزادیخواهان ایران زمین از جمله مسیحیان بشارتی انتظار بیشتری از جامعه آشوری کشور برای همراهی و همدلی داشته باشند.

شبکه خبر مسیحیان فارسی زبان

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید