خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۸۹, 19th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۱/۱۹ ساعت ۱۵:۴۸:۰۳

    خانه  > سایر گروهها  >  نامه مهرداد نصرتی در خصوص عدم صدور مجوز برای کتاب خورشید سبز

نامه مهرداد نصرتی در خصوص عدم صدور مجوز برای کتاب خورشید سبز

خبرگزاری هرانا – مهرداد نصرتی شاعر ایرانی در پی عدم صدور مجوز به کتاب اخیر خود به نام ” خورشید سبز” نامه ای را در این خصوص منتشر نموده است.

متن نامه بدین شرح است:

اگر کسی بگوید : “خدا یزیدیان را بکشد” و کسی از این جمله به خشم آمده و در حد توان با وی برخورد کند و بگوید منظور تو من هستم شما در باره وی چگونه می اندیشید؟
کتاب اخیر بنده با نام ” خورشید سبز” که برای دریافت مجوزات لازم جهت انتشار تحویل اداره کل ارشاد اسلامی کرمان شده بود توسط هیات ممیزی “غیرقابل چاپ” اعلام شده است.
این رای بررسان در هرجا  و نزد هرکس مطرح شد تعجب برانگیز بود.

علت چنین رای تندی را که جویا شدیم مسئول دفتر نظارت بر انتشار گفت که توضیحی در ذیل رای بررسان نیامده و فقط گزینه غیر قابل چاپ انتخاب شده است. وی افزودعلت را که پرسیدیم  سیاسی بودن اشعار، علت این رای شگفت انگیز ذکر شد.
از آنجا که اساتید و شاعران عزیز به بنده کمال لطف را داشته اند و با بیش از بیست سال فعالیت بنده در حوزه شعر و همراهی از سالیان دور با دفتر شعر جوان (در کنار مرحوم استاد امین پور و سید حسن حسینی وجناب عبدالملکیان و… ) ،انجمن شاعران ایران ( استاد ساعد باقری , استاد مشفق , استاد راکعی و …) , انجمن پر قدمت شعر خواجو( استاد مظهری و….) آشنا هستند چندین نفر از ایشان با آن اداره کل محترم تماس گرفته و خواستار رفع توقیف انتشار این مجموعه شعر شدند ولی کماکان توفیقی حاصل نشده است.
در صحبتی که بنده در حضور یکی از شاعران عزیز با معاونت محترم فرهنگی آن اداره کل داشتم ایشان متاسفانه جوابی قانع کننده به بنده نداده و کار را به جلسه آتی هیات بررسی موکول نمودند و ظاهرا برای رفع تکلیف پیشنهاد کردند که کتاب را برای بررسی مجدد به تهران ارسال نمایند  و در هنگام خداحافظی نیز در کمال خیرخواهی پیشنهادی مبنی بر خود سانسوری پیش از تشکیل جلسه اتی به بنده دادند و از فردوسی و خود سانسوری وی درسی برایم گفتند.
از آنجا که در مصوبه انقلاب فرهنگی در موضوع فوق هیچ چیز مبنی بر آنکه چنانچه کتابی به صرف اینکه  دارای محتوایی سیاسی یا قابلیت تعبیر به سیاسی باشد می تواند عامل “غیرقابل چاپ” اعلام شدن کتاب باشد نیامده است و موارد آن کاملا مشخص است و حتی صرف تعبیرات شخصی و عدم صراحت در توهین ، افترا  و… نیز نمی تواند مانع انتشار آن باشد برای بنده و سایر اهالی ادبیات معاصر این رای هیات بررسی غیرقابل قبول و صرفا سلیقه ای است و مسلما در این مجموعه به هیچ عنوان حتی یک مورد از مواردی که منع انتشار را عامل و شامل می شود وجود ندارد.
واقعا باید از آقایان پرسید آزادی بیانی که مدعی آن هستند اینگونه به ظهور میرسد و عملیاتی می شود؟!
لازم به ذکر است که کتاب قبلی بنده با نام ” تیه ” نیز که ناشر مولف بوده و با تیراژ سه هزار نسخه منتشر گردیده است توسط همین اداره کل مجوز دریافت نمود.
مهرداد نصرتی ( مهرشاعر)

انتشار از خبرگزاری هرانا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید