خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  چگونه ایران صدای رسانه‌های خارجی را خفه می‌کند

چگونه ایران صدای رسانه‌های خارجی را خفه می‌کند

خبرگزاری هرانا – شبکه خبری ای بی سی می نویسد که هات برد ۸ بزرگترین و نیرومندترین امواج ماهواره‌ای در اروپاست اما حکومت ایران توانسته است ارسال آن را مختل کند. تحت تاثیر این اقدام برنامه‌های تلویزیون فارسی و بین‌المللی بی بی سی و همینطور تلویزیون صدای آمریکا به کلی قطع شده است.

به گزارش رادیو فردا، حکومت ایران برای جلوگیری از رسیدن اخبار انتقادی رسانه‌های خارجی این کار را می‌کند با وجودیکه سازمان ملل متحد این اقدام را محکوم کرده، جامعه بین المللی در این مورد ناتوان است. تحت تاثیر ارسال پارازیت از سوی ایران برنامه‌های دیگر رسانه‌های بین المللی نیز دچار اختلال شده است. از جمله آنها تلویزیون عربی دویچه وله سرویس خارجی رسانه دولتی آلمان است.
سخنگوی دویچه وله در مصاحبه‌ای با مجله اشپیگل گفت که این اقدامات حکومت ایران با هدف مشخص مسدود کردن پوشش اخبار و حوادث حساس صورت می‌گیرد. کما اینکه در روزهای سالگرد انقلاب در ماه فوریه امسال ما شاهد تشدید این اقدامات از سوی دولت ایران بوده‌ایم.

یوتل ست ماهواره فرانسوی مخابره کننده هات برد ۸ معتقد است که قطع و مسدود کردن امواج ماهواره‌ای تصادفی نیست . سخنگوی این شرکت می‌گوید تازه‌ترین اقدامات برای مختل کردن این امواج حوالی بیستم مارس صورت گرفته است.

بی بی سی و صدای آمریکا را این نکته را تایید می‌کند. ای بی سی می‌افزاید که به نظر می‌رسد قطع امواج ماهواره‌ای نظیر هات برد ۸ که در ۳۵ هزار کیلومتری زمین در حال گردش است برای ایران کار ساده‌ای است . کافی است ایران امواجی با فرکانس مشابه با ایستگاه‌های مخابره کننده رسانه‌های خارجی به سمت این ماهواره ارسال کند.

کارشناسان امور مخابرات می‌گویند که ماهواره قادر به تشخیص این نکته نیست که کدام یک از امواجی را که دریافت می‌کند باید تقویت و مخابره کند بنابراین اگر امواجی که ایران به سمت ماهواره یو تل ست می‌فرستد از امواج رسانه‌های خارجی قوی‌تر باشد ماهواره نیز همان را برگزیده و مخابره می‌کند.

به گزارش ای بی سی کارشناسان فنی یو تل ست امواج ارسالی از سوی ایران را رد یابی کرده و روی رادارهای خود می‌بینند، ولی نمی‌توانند در این مورد کاری انجام دهند؛ یو تل ست این موضوع را ماه‌ها پیش به آژانس نظارت بر کار رسانه‌ها در فرانسه گزارش کرده است و این نهاد نیز یک فکس چهار صفحه‌ای برای مقامات ایران فرستاده است. یک نسخه از این شکایت به اتحادیه بین‌المللی رسانه‌ها که نهادی وابسته به سازمان ملل متحد است ارسال شد.

اتحادیه بین‌المللی رسانه‌ها که مقر آن در ژنو است در گذشته نیز از ارسال عمدی پارازیت از سوی ایران با خبر شده بود که موج آن در ماه‌های تابستان سال ۲۰۰۹ بود. اما این نهاد تخصصی سازمان ملل متحد در نشست اخیر خود با لحنی صریح‌تر برخورد کرد و هفته گذشته در بیانیه‌ای از دولت ایران خواست که «منبع ارسال پارازیت روی امواج یو تل ست را شناسایی کرده و در اسرع وقت آن را قطع کنند.»

در موارد قبلی مقامات ایران همواره از ارسال این پارازیت‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرده و در پاسخ به اتحادیه بین‌المللی رسانه‌ها تضمین داده بودند که این موضوع را به سرعت بررسی کنند.

به گزارش ای بی سی به احتمال زیاد موضوع ارسال پارازیت از سوی ایران در جلسه بعدی اتحادیه بین‌المللی رسانه‌ها مطرح خواهد شد. اما این نهاد در این زمینه کار چندانی نمی‌تواند انجام دهد . سخنگوی این اتحادیه در مصاحبه‌ای با مجله اشپیگل گفت: «در یک چنین مواردی ما راهی نداریم جز اتکا به حسن نیت و همکاری کشورهای عضو اما هیچ تضمینی نیست که ایران در این مورد همکاری کند.»

با توجه به اینکه اتحادیه اروپا نیز از اختیارات و قدرت سیاسی لازم برای قطع برنامه های تلویزیون ایران برخوردار نیست بعید است راه حل صریحی برای این مشکل پیدا شود. مسئولان یو تل ست می‌گویند این مشکلات معمولا زمان می‌برد و آنها نیز شکیبایی لازم برای این دوره انتظار را دارند.

در همین حال شرکت یو تل ست نحوه پخش برخی از امواج خود را تغییر داده است. شبکه‌هایی که تاکنون تحت تاثیر ارسال پارازیت قرار داشته‌اند اکنون برای تمامی منطقه خلیج فارس مخابره می‌شوند اما به شکلی که تحت تاثیر پارازیت‌های ایران قرار نگیرند.

در پایان این گزارش ای بی سی می نویسد تمام کانال‌های شبکه هات برد ۸ تحت تاثیر پارازیت های ایران قرار نگرفته است. به عنوان مثال پرس تی وی که شبکه برون مرزی تلویزیون جمهوری اسلامی است روی امواج هات برد ۸ پخش می‌شود ولی تاکنون به خاطر پارازیت یا دلیل دیگری پخش برنامه های آن دچار اختلال نشده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید