خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  نگرانی نسبت به افزایش بیکاری کارگران در قزوین

نگرانی نسبت به افزایش بیکاری کارگران در قزوین

خبرگزاری هرانا – به گفته دبیر اجرایی خانه کارگر استان قزوین بیشتر واحدهای تولیدی این استان تا پایان فروردین ماه تعطیل هستند و کارفرمایان از کارگران خود خواسته اند که به کارخانه نیایند.

یک فعال کارگری در استان قزوین گفت: با وجود آنکه یک هفته از پایان تعطیلات نوروزی می‌گذرد اما کارفرمایان کارخانه‌هایی چون پوشینه بافت، روکش چوبی، فرنخ‌ومه‌نخ، چینی البرز و کیسه مصنوعات از کارگران رسمی خواسته‌اند تا پیش از پایان فروردین ماه به کارخانه بازنگردند.
عید‌علی کریمی درگفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، افزود: تاخیر در بازگشایی کارخانه‌ها و تمدید مرخصی کارگران رسمی در حالی است که کارفرمایان همین واحدها از قبل شروع سال ۸۹ با تمامی کارگران قراردادی تسویه حساب کرده و به آنها گفته بودند که از آغاز سال جدید در سرکار خود حاضر نشوند.
دبیراجرایی خانه کارگر قزوین مدعی شد که در برخی از کارخانه‌ها، کارگران هنوز معادل ۶ تا ۱۰ ماه حقوق پرداخت نشده از کارفرمایان خود طلبکار هستند.
این فعال کارگری گفت: درحالی که تعطیلی برخی از کارخانه‌ها به دلیل نبود مواد خام و نقدینگی و سفارش است؛ کارفرمایان برخی دیگر از کارخانه‌ها به منظور اعلام ورشسکستگی یا انحلال از بازگشایی کارخانه خود داری می‌کنند.
کریمی ادامه داد: سرگردانی کارگران درحالی ادامه دارد که برخی مدعی‌هستند با افزایش ۱۵ درصدی دستمزدها در سال جدید اشتغال کارگران تضمین خواهد شد.

این فعال کارگری با یادآوری اینکه دولت در این شرایط هنوز بر ضرورت اصلاح قانون کار تاکید دارد؛ گفت: معلوم نیست با اصلاح قانون کار چگونه بحران مالی کارخانه‌ها مرتفع خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید