خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  موج اعتراضات کارگری در خوزستان

موج اعتراضات کارگری در خوزستان

خبرگزاری هرانا – پس از کارگران شهرداری آبادان، نوشابه خرمنوش و تخلیه و بارگیری خرمشهر در استان خوزستان ،کارگران اتوبوسرانی و لوله سازی اهواز هم دست به تجمع اعتراض آمیز زدند و به موج وسیع اعتراضات کارگری در ایران پیوستند.

به گزارش دویچه وله، تجمع این کارگران در اعتراض به حقوق عقب‌افتاده و خطر بیکاری یا تعدیل نیرو انجام گرفته است.

 

بر اساس این گزارش، شرکت لوله‌سازی اهواز نیز در تعطیلات نوروزی، اقدام به اخراج ۵۰ کارگر قراردادی به بهانه تعدیل نیرو و کمبود بودجه کرده است. مدیران این واحد تولیدی در شب عید سال گذشته هم صدها کارگر را با بهانه‌ای مشابه جواب کرده بودند.

کارخانه نوشابه‌‌‌‌سازی خرمشهر بر اثر سوءمدیریت و بدهی هنگفت به بانک‌های ملی و صادرات، ورشکسته شده و دست به اخراج کارگران خود زده است. این کارخانه در حالی تعطیل می‌شود که آب‌میوه‌ها و نوشابه‌های تولید عربستان، کویت و امارات، بازار جنوب ایران را اشباع کرده‌اند.

به گفته منابع محلی، قرار بوده با وام صد میلیون تومانی بانک ملی، خط تولید جدیدی به این کارخانه افزوده شود، اما تعلل در ترخیص ماشین‌آلات خریداری شده از آلمان، موجب خوابیدن کار، تراکم بهره وام بانکی و در نهایت سقوط مالی کارخانه شده است

فعالان کارگری همچنین از تجمع اعتراضی کارگران ۲۳ شرکت تخلیه و بارگیری فعال در بارانداز شلمچه نیز خبر می‌دهند. واگذاری امور این بارانداز به یک شرکت خصوصی، خطر اخراج و تعدیل نیروی دست‌کم ۴۰۰ کارگر بارانداز، راننده اتوبوس و خانواده‌های آنان را در پی خواهد داشت.

شایان ذکر است که از بعد از تعطیلات نوروز به این سو اعتراضات کارگری در ایران شتاب فزاینده ای به خود گرفته است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید