خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  سخن گوی وزارت امور خارجه فرانسه خواستار آزادی فوری جعفر پناهی شد

سخن گوی وزارت امور خارجه فرانسه خواستار آزادی فوری جعفر پناهی شد

خبرگزاری هرانا – سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، “برنار والرو” روز جمعه ۲۷ فروردین ماه گفت: “تهران باید بی درنگ جعفر پناهی، سینماگر ایرانی را که از روز اول مارس در تهران زندانی شده، آزاد کند تا او بتواند به عنوان عضو هیأت داوران فستیوال کن، در این جشنواره شرکت کند.”

به گزارش رادیو فرانسه، سخنگوی وزارت امور خارجه افزود که پاریس همواره “دستگیری و زندانی کردن یکی از چهره های مهم سینمای امروز ایران را محکوم کرده است به ویژه این که او میهمان فستیوال کن است که از روز ۱۲ تا ۲۳ مه برگزار می شود و او می بایست فرصت لازم را برای گرفتن ویزا داشته باشد.

گفتنی است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جعفر پناهی را متهم به ساختن فیلمی علیه رژیم نموده است. به گفته این وزیر، جعفر پناهی در فیلم خود رویدادهای پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در ایران را به تصویر کشیده است.

ناگفته نماند که جعفر پناهی یکی از کارگردانان افتخار آور برای سینمای ایران در فستیوال های مهم بوده است. او در سال ۱۹۹۵، جایزه دوربین طلائی را برای ” بادکنک سفید”؛ جایزه “یوزپلنگ طلائی” فستیوال لوکارنو را در سال ۱۹۹۷؛ جایزه شیر طلائی ونیز را برای “دایره” در سال ۲۰۰۰؛ جایزه هیأت داوران بخش نوعی نگا ه فستیوال کن را برای طلای سرخ در سال ۲۰۰۳ و خرس نقره ای برلن را برای “آفساید” در سال ۲۰۰۶ ربوده است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید