خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۸۹, 14th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۱/۲۶ ساعت ۱۴:۰۶:۳۵

    خانه  > سایر گروهها  >  رضا علامه زاده: می خواستند پناهی را در یک فرصت شکار کنند

رضا علامه زاده: می خواستند پناهی را در یک فرصت شکار کنند

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز چهارشنبه به نقل از مسئولان امنیتی و قضایی گفت که موضوع بازداشت جعفر پناهی، “امنیتی” است.

جعفر پناهی، فیلمساز معروف، روز ۱۱ اسفند ماه سال گذشته بازداشت شد و هنوز اتهامی متوجه او نشده است. بازداشت این فیلمساز معروف ایرانی با اعتراض های گسترده داخلی و خارجی مواجه شده است.

آقای پناهی خالق آثاری چون «بادکنک سفید»، «دایره»، و «آفساید» است که تاکنون از جشنواره‌های معتبری چون کن، ونیز و برلین جوایز معتبری دریافت کرده، اما از اکران اغلب فیلم‌هایش در ایران توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جلوگیری شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت که مسئولان قضایی و امنیتی اعلام کرده‌اند که این کارگردان در حال ساخت فیلمی علیه نظام و بحث‌های مربوط به حوادث اخیر بوده است و اینکه این فیلم به مسایل بعد از انتخابات ریاست جمهوری دامن‌ زده است.

در این ارتباط دیدگاه رضا علامه زاده نویسنده و فیلمساز ایرانی مقیم هلند را جویا شده ایم:

این حرف در خودش یک تناقض دارد. برای اینکه فیلمی که در حال ساختن است که نمی تواند تاثیر روی مسائلی که مال گذشته یعنی مال چند ماه پیش است، گذاشته باشد.

 

حرف بی پایه است. دوم اینکه تا آنجا که من می دانم و فکر می کنم همه می دانند، جعفر پناهی در سالهای اخیر دست کم در چهار سال گذشته اجازه فیلم سازی نداشته است. من اتفاقاً اخیراً یک ویدئویی در فیس بوک پخش شده بود، دیدم مصاحبه ای است که چند روز قبل از دستگیری یا چند هفته قبل از دستگیری کسی با ایشان کرده و در آنجا درد دلی می کند از اینکه خانه نشین شده و برای فیلمساز وقتی که کار نمی کند، زندگی مثل زندان است. فرق نمی کند در زندان باشد یا نباشد.

این مربوط است به قبل از زندان شدنش. این فیلمساز مثل بسیاری از فیلمسازان دیگر سالهاست که ممنوع الفیلم است. غیر از اینکه فیلم هایی که ساخته، پخش نشده، برای فیلم جدیدی هم به او اجازه ساخت نداده اند. اما اینکه واقعاً الان که دستگیرش کردند، واقعاً در منزلش در حال فیلمبرداری از چیزی بود یا نبود، این که آدم در منزل فیلمبرداری می کند، در منزل خودش، نیاز به مجوز وزارت ارشاد دارد یا ندارد، این را دقیق نمی دانم…

با احتساب صحبت ها و دلایلی که شما دارید، تصور می کنید که نیت اصلی مسئولان در بازداشت این فیلمساز، جعفر پناهی، چه بوده است؟

آنچه که در آن تردید ندارم، اینست که جعفر پناهی به خاطر عقایدش، به خاطر نگاهش به دموکراسی، نگاهش به مردم، نگاهش به آزادی مدتها تحت نظر بوده و اینها منتظر بودند یک موقعی این انسان شجاع را بگیرند.

من در این قضیه تردید ندارم که برخوردهای جعفر پناهی در مورد مسئله آزادی، در مورد مسئله سانسور و بعد همچنین در مورد مسائل پس از انتخابات که خب همه در آن درگیر شدند، برخوردهایی که او کرد در جاهای مختلف، در فستیوال ها به ویژه توجه زیادی به او جلب شد، از این نظر طعمه ای بود که اینها می خواستند در یک فرصتی شکارش کنند.

به هرحال یک چنین رژیم هایی با چنین دستگیری ها و فشارهایی سعی می کنند دیگران را به وحشت بیاندازند و سعی می کنند کاری کنند که افراد دیگری که عقاید مشابهی دارند از بیان افکارشان بترسند و فکر کنند که عواقب وخیمی دارد. معمولاً تاثیر برعکس می گذارد. معمولاً دیگران بدتر تحریک می شوند و وظایف شان را فراموش نمی کنند.

ولی رژیم های دیکتاتوری این درک را ندارند که اینها در دراز مدت به ضرر خودشان است. روی این حساب به راحتی به همین دلیل ساده که ایجاد وحشت بکنند و ایجاد ترس کنند، دست به چنین کارهایی می زنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید