خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  انتقاد سازمان دیده بان حقوق بشر از’حملات هماهنگ’ علیه گروه های حقوق بشر ایران

انتقاد سازمان دیده بان حقوق بشر از’حملات هماهنگ’ علیه گروه های حقوق بشر ایران

خبرگزاری هرانا – سازمان دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه دربیانیه ای حکومت ایران را متهم کرد که  به بهانه مقابله با جنگ سایبری سه گروه”مجموعه فعالان حقوق بشر”،”کمیته گزارشگران حقوق بشر” و ” کانون مدافعان حقوق بشر” را توسط نیروهای امنیتی،قوه قضاییه و رسانه های دولتی مورد حملات هماهنگ قرار داده است.به گزارش بی بی سی،این سازمان از سه گروه “مجموعه فعالان حقوق بشر”، “کمیته گزارشگران حقوق بشر”و “کانون مدافعان حقوق بشر”  به عنوان هدف حملات هماهنگ دولت نام می برد و در انتقاد خود به گزارش هایی که این سه گروه در اختیار این سازمان مستقر در نیویورک گذاشته اند، استناد می کند.

سازمان دیده بان حقوق بشر آورده است:” دولت ایران وبسایت های “مجموعه فعالان حقوق بشر” را مسدود کرده و قوه قضاییه از طریق دفتر دادستانی این گروه را متهم به ارتکاب جرائم گوناگون از جمله “هک کردن سایت های دولتی، سازماندهی و حمایت از مخالفین خارجی و گروه های تروریستی مانند مجاهدین خلق، اجرای تجمعات غیرقانونی، انتشار اکاذیب، جنگ روانی و جاسوسی کرده است” اما هیچ مدرکی برای اثبات این ادعاها ارائه نکرده است”.

جو استورک معاون بخش خاورمیانه این سازمان گفت: “حکومت برای توجیه ساکت کردن معدود صداهای منتقد باقی مانده در کشور مجددا از روش قدیمی جاسوسی خارجی و تئوری های توطئه بهره می گیرد. اما کاملا واضح است که این اقدام چیزی بیش از بهانه ای دیگر برای سرکوب فعالان حقوق بشر نیست.”

هویت بازداشتی ها

دیده بان حقوق بشر با اشاره به اعلامیه روز ۲۲ اسفند (۱۳ مارس) قوه قضاییه دایر بر دستگیری ۳۰ نفر از اعضای “شبکه ایران پراکسی” نوشت که هرچند دولت هویت این افراد را فاش نکرده اما گروه های حقوق بشر داخلی نگرانند که شماری از اعضای آنها که اخیرا توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند جزو آنها باشند.

دیده بان حقوق بشر برای تایید این نظر که هدف آن عملیات، گروه های حقوق بشر بوده اند نوشت که بلافاصله پس از بیانیه دادستانی در مورد “جنگ سایبری” منابع خبری دولت مانند خبرگزاری فارس، روزنامه کیهان و سایت گرداب متعلق به سپاه پاسداران، به نقل از دادستانی “کمیته گزارشگران حقوق بشر” را متهم به ایفای نقشی اساسی در طرح ریزی و اجرای پروژه “ایران پراکسی” کردند.

در این بیانیه آمده است :” کمیته گزارشگران حقوق بشر خود را سازمان مستقل و غیرحزبی معرفی می کند که فعالیت های آن معطوف به جمع آوری مدارک و گزارش های مربوط به نقض حقوق بشر در کشور با هدف بهبود زندگی ایرانیان است”.

در این بیانیه آمده است که شیوا نظر آهاری، کوهیار گودرزی و نوید خانجانی سه نفر از ده عضو کمیته مرکزی این گروه هستند که بدون اتهام در بازداشت به سر می برند.

براساس این بیانیه “مجموعه فعالان حقوق بشر” نیز در گزارشی گفته است که نیروهای امنیتی روز دوم مارس طی عملیات گسترده ای قصد بازداشت ۲۹ نفر از اعضا و هواداران این گروه را داشتند که در نهایت ۱۵ نفر از جمله فریده رفیعی خواهر کیوان رفیعی مدیر اجرایی سابق این سازمان دستگیر شدند. این گروه می گوید فریده رفیعی عضو آن نیست.

به نوشته دیده بان حقوق بشر، به علاوه وبسایت “گرداب” متعلق به سپاه پاسداران روز ۱۴ مارس از انهدام “۲۹ سایت متعلق به شبکه جاسوسی… که با پوشش دروغین فعالین حقوق بشر فعالیت می کردند” خبر داد.

دیده بان حقوق بشر همچنین دولت ایران را متهم کرد با استفاده از تلویزیون دولتی اقدام به پخش اسامی، عکس ها و اطلاعات شخصی افرادی که گفته می شود عضو این گروه ها هستند کرده است.

جو استورک گفت: “اگر قرار باشد کسی در ‘جنگ سایبری’ مجرم باشد، این خود حکومت است که حملات تبلیغاتی تمام عیاری علیه گروه های حقوق بشر داخلی به راه انداخته و اظهار نظر در فضای اینترنت را به انحصار خود در آورده است.”

خبرگزاری فارس اخیرا گزارش داد که “نبرد سایبری سپاه پاسداران” شامل کانون مدافعان حقوق بشر به عنوان یکی از گروه هایی که “ماموریت بی ثبات سازی در این کشور” را داشته اند می شود.

اما کانون مدافعان حقوق بشر ایران روز دوشنبه ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) در بیانیه ای موارد مطرح شده از سوی خبرگزاری فارس را اقدامی برای “پرونده سازی علیه فعالان حقوق بشر و نهادهای مدنی” خواند.

گفتنی است،دادستانی تهران اخیرا اعلام کرد که ۳۰ نفر را که در قالب پروژه “ایران پراکسی” مشغول “جنگ سایبری” با دولت ایران بودند دستگیر کرده است، اما دیده بان حقوق بشر می گوید مظنون است که شماری از دستگیر شدگان فعالان حقوق بشر در ایران باشند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید