خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  احضار بهبود قلیزاده به دادگاه انقلاب مهاباد

احضار بهبود قلیزاده به دادگاه انقلاب مهاباد

خبرگزاری هرانا – بهبود قلیزاده مدیر گروه کوهنوردی یاشیل آذربایجان در میاندوآب به دادگاه انقلاب مهاباد احضار شد.

به گزارش ساوالان سسی، بر اساس احضاریه ای که روز یکشنبه ۱۵ فروردین ۸۹ به قلیزاده ابلاغ شده این فعال مدنی آذربایجانی باید ۱۴ اردیبهشت ۸۹ در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد حضور پیدا کند و به اتهامات وارده مبنی بر تبلیغ علیه نطام پاسخ دهد.
قلیزاده چندی پیش در ۲۶ دی ۸۸ به شعبه ۲ بازپرسی دادگستری میاندوآب احضار و با استناد به تشکیل و اداره گروه کوهنوردی یاشیل آذربایجان و استفاده از رنگها و نمادهای آذربایجانی در تابلو تبلیغاتی و کارت ویزیت آتلیه عکاسی خود به تبلیغ علیه نظام از طریق اشاعه قوم گرایی و پان ترکیسم متهم شده بود.

گروه کوهنوردی یاشیل آذربایجان که قلیزاده مدیریت آن را بر عهده دارد سازمانی غیر دولتی فرهنگی و ورزشی است که از سال ۷۹ با مجوز اداره تربیت بدنی آذربایجان غربی وفدراسیون کوهنوردی کشور در شهر میاندوآب(قوشاچای) تشکیل شده بود و در زمینه های کوهنوردی، زیست محیطی و آشنایی جوانان با فرهنگ آذربایجان در شهر میاندوآب(قوشاچای) فعالیت داشت. اداره تربیت بدنی میاندوآب ۱۵ آبان ۸۸ با استناد به دستور شورای تامین شهرستان میاندوآب مجوز این سازمان غیر دولتی را لغو نمود.

فشار بر فعالین سازمانهای غیردولتی(NGO) در آذربایجان افزایش یافته و حکومت ایران همواره دیدی امنیتی نسبت به فعالیت اجتماعی آذربایجانیها دارد.مقامات ایران از به کار بردن رنگ و سمبلهای آذربایجانی در تابلوهای تبلیغاتی، آرم شرکتها و مراسمات مختلف ممانعت کرده و استفاده کنندگان از این رنگها و نمادها را محاکمه و زندانی می کنند.


مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید