خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۹ فروردین ۱۳۸۹, 24th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۱/۰۹ ساعت ۱۲:۳۹:۲۴

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی – اسفند ۸۸

هرانا؛ روزشمار نقض حقوق شهروندان بهایی – اسفند ۸۸

خبرگزاری هرانا،گزارش نقض حقوق شهروندان بهایی در ایران، در محدوده زمانی اسفندماه سال ۱۳۸۸ در پی می آید..

به گزارش هرانا، در این گزارش آمار بازداشت،محاکمه،آزادی و تبعیدشدگان آیین بهاییت ارایه شده است.

این گزارش به شرح زیر است:

 

۱ اسفند؛ نقطه نظر،ولوله در شهر ، ( آشنایی با) بهاء الله ، دستخطهای بیت العدل و معرفی سایتهای بهایی، پنج وب سایت جامعه بهایی بطور همزمان فیلتر شدند.

۳ اسفند، سومین جلسه دادگاه گروه ۷ نفره موسوم به یاران ایران ( مسئولین سابق اداره کننده جامعه بهایی ایران ) که نزدیک به دو سال است در بازداشت می باشند ۲۱ فروردین اعلام شد .

۳ اسفند؛ دو دانشجوی بهایی  به نامهای سونا قلی نژاد و نعیم کمالی از دانشگاه ساری اخراج شدند.

اسفند؛ دادگاه دو شهروند بهایی ساکن تهران به نامهای ترانه و نغمه قانونی برگزار شد.

۴ اسفند؛ دادگاه انقلاب حکم برائت دو خواهر قانونی را صادر کرد.این دو نفر، دو روز پس از صدور حکم  آزاد شدند.

۷ اسفند؛پس از گذشت یک هفته از فوت ” لیلی نبیلی ” بهایی اهل سمنان و عدم صدورجواز دفن برای ایشان ، بالاخره مسولان اجازه دفن را به شرط حداقل تعداد شرکت کننده در تشییع جنازه صادر کردند.

۸ اسفند؛ منیژه منزویان، شهروند بهایی ساکن سمنان که طبق حکم دادگاه تجدید نظر به ۳ سال زندان محکوم شده بود برای گذراندن دوره محکومیت توسط نیروهای امنیتی  به زندان تحویل داده شد .

۹ اسفند؛ افشین ایقانی، شهروند بهایی ساکن سمنان که در ۱۵ دی ماه بازداشت شده بود با وثیقه ۱۵۰ میلیون تومان آزاد شد .

۱۰اسفند؛ حکم ۵ شهروند بهایی شیراز که در ۲۶ دی ماه به اتهام تبلیغ علیه نظام محاکمه شده بودند اعلام شد. طبق این حکم نامبردگان هاله هوشمندی ، افشین احسنیان ، وحدت دانا ، فرهام معصومی و کیوان کرمی هر کدام به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شدند .

۱۰ اسفند؛ماموران امنیتی به منازل طیبه فلاح ، نوذر فلاح ، فرحناز آشنایی ، جهان بخش بذر افکن و حسن بذر افکن،۵ شهروند بهایی در مرودشت فارس هجوم آورده و پس از تفتیش و وسایل شخصی این فرد از جمله، کتب مذهبی و کامپیوتر افراد اشخاص نامبرده را با خود بردند البته این پنج نفر پس از دو ساعت بازجویی آزاد شدند.)

۱۰ اسفند؛ ماموران امنیتی به منزل گودرز بیدقی شهرون،  بهایی ساکن سنگسر سمنان هجوم آورده و پس از تفتیش منزل نامبرده را  بازداشت و به زندان سمنان منتقل کردند .

۱۰ اسفند؛ دو شهروند بهایی به نامهای لواء خانجانی ( بازداشت شده ۱۳ دی ماه ) و مونا میثاقی ( بازداشت شده ۲۱ دی ماه ) به قید وثیقه آزاد شدند .

۱۱اسفند؛ بهفر خانجانی شهروند بهایی ساکن سمنان پس از ۵۷ روز بازداشت به قید وثیقه ۳۰۰ میلیون تومان آزاد شدند.

۱۱ اسفند؛نوید خانجانی، فعال حقوق بشر و دانشجوی محروم از تحصیل بهایی در منزل شخصی در اصفهان بازداشت شد .

۱۱ اسفند؛ ایقان شهیدی ( ۲۱ ساله ) دانشجوی محروم از تحصیل بهایی توسط ماموران امنیتی در منزل شخصی اش در کرمانشاه بازداشت شد .

۱۱ اسفند؛ماموران امنیتی به منزل درسا سبحانی دانشجوی محروم از تحصیل و فعال حقوق زنان در ساری هجوم آورده که چون نامبرده مسافرت بوده از خانواده اش خواسته شد فردا وی را تحویل اداره اطلاعات بدهند.

۱۱ اسفند؛نهاد نمایندگی رهبری در دانشکده پزشکی بابل همایشی تحت عنوان ” بهائیت ” را در سالن شهید شجاعیان برگزار کرد .- توسط موسسه احرار اندیشه سی دی تحت عنوان ” بهاء بی بهاء ” تولید شد که در آن مطالبی بر علیه آئین بهایی چاپ شده است . پخش اینگونه سی دی ها در حالی صورت می گیرد که به بهاییان هیچگونه اجازه برای پاسخ گویی به اتهامات وارده داده نمی شود .

۱۲ اسفند؛ ماموران امنیتی به منازل حسام میثاقی و سپهر عاطفی دو دانشجوی محروم ازتحصیل بهایی و از اعضای جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی  در اصفهان هجوم آورده که پس از ضبط کامپیوتر و تعدادی کتاب بدلیل عدم حضور نامبردگان ، منزل را ترک کردند .

۱۲ اسفند؛ سماء نورانی دانشجوی محروم از تحصیل بهایی در منزل شخصی اش در شیراز بازداشت شد.

۱۲ اسفند؛نوید خانجانی از زندان اصفهان به زندان اوین منتقل شد.همچنین سماء نورانی و ایقان شهیدی هم به زندان اوین تهران منتقل شدند .

۱۲ اسفند؛ شهرام چینیان میاندوآب شهروند بهایی ساکن حسن آباد تهران پس از یک سال بازداشت با ارائه جواز کسب از زندان اوین آزاد شد. .

۱۳ اسفند؛ ماموران امنیتی پدردرسا سبحانی را هنگام خروج از منزل بازداشت و پس از ضرب و شتم و ۴ ساعت بازجویی آزاد کردند و ضمن تهدید از نامبرده خواستند دخترش را روز شنبه تحویل دهد. .

اسفند : درسا سبحانی  چند ساعت پس از ورودش به ساری توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد ۱۵

۱۵ اسفند؛دو دانشجوی بهایی ترم آخر دانشگاه تربیت معلم حصارک کرج به نامهای پرهام فضلعلی و پریسا عمادی که وضعیت تحصیلشان در ۲۸ بهمن به حالت تعلیق درآمده بود در این روز از ورودشان به دانشگاه ممانعت به عمل آمد. به نامبردگان دلیل اخراج شان به صورت شفاهی بهایی بودن اعلام شد.

۱۶اسفند؛ شهرام مودت، زندانی بهایی شهرستان بابلسر پس از حدود ۴۵ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.

۱۷ اسفند؛سیمین مختاری از بازداشت شدگان بهایی ۲۱ بهمن آزاد می شوند .

۱۷ اسفند؛درسا سبحانی طی تماس تلفنی با خانواده اش اعلام کردند که از ساری به زندان اوین منتقل شده است .

۱۷ اسفند؛در  روزهای اخیر رستم بهی فر زندانی بهایی یزد پس از گذراندن دوره محکومیت یک ساله از زندان آزاد شد .

۱۸ اسفند؛هوتن سیستانی ، پدرام سنایی ، بشیر احسانی و ماریا جعفری از بازداشت شدگان ۲۱ بهمن ماه تهران به قید وثیقه از زندان اوین آزاد شد. .

۱۹ اسفند؛ رومینا ذبیحیان و اشکان بصاری از دستگیر شدگان ۲۱ دی ماه تهران به قید وثیقه آزاد شد. .

و ۱۹ اسفند؛حکم سامان ثابتی شهروند بهایی ساکن قائمشهر که پیش از این به اتهام تبلیغ علیه نظام وتبلیغ بهائیت به ۶ ماه محکوم شده بود در دادگاه تجدید نظر تائید گردید.

۱۹ اسفند؛همچنین مسعود عطائیان شهروند بهایی دیگر قائمشهر نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبلیغ بهائیت به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شد .

۱۹ اسفند؛در روزهای اخیر منیژه منزویان زندانی بهایی شهرستان سمنان برای گذراندن محکومیت ۳ ساله خود از سمنان به اوین منتقل شد .

۲۲ اسفند؛ بابک مبشر و مهران روحانی که از ۱۳ دی ماه در بازداشت بودند به قید وثیقه ( جواز کسب ) آزاد شدند .

۲۲ اسفند؛پویا تبیانیان؛ زندانی بهایی شهرستان سمنان که در حال سپری کردن  محکومیت دو ساله خود در زندان شهر مذکور می باشد پس از گذراندن یک هفته مرخصی به زندان بازگشت .

۲۳ اسفند؛ اولین جلسه طرح تربیت خطیب اداره کل تبلیغات اسلامی اصفهان با موضوع  ( مبارزه با ) بهائیت با حضور ۵۰ نفر از طلاب برگزار شد .

۲۴اسفند؛ چهار شهروند بهایی ساکن مشهد به نامهای ناهید قدیری ، رزیتا واثقی ، شهاب طائفی و افشین نیک آئین توسط ماموران امنیتی پس از تفتیش منازلشان بازداشت و به زندان اداره اطلاعات منتقل شدند .

اسفند؛ علاء الدین خانجانی پس از حدود ۵۰ روز بازداشت به قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومان آزاد شد ۲۵

۲۹ اسفند؛ شهاب طائفی و افشین نیک آئین دونفر از چهار بازداشت شده مشهد پس از ۵ روز آزاد شدند

 

اسامی زندانیان بهایی در پایان سال ۱۳۸۸

تهران : ۱– مهوش ثابت ۲– فریبا کمال آبادی ۳– جمال الدین خانجانی ۴ – بهروز توکلی ۵– صهبا رضوانی ( منتقل شده از زندان سمنان ) ۶ – منیژه منزویان ( منتقل شده از زندان سمنان ) ۷– عفیف نعیمی ۸– سعید رضایی ۹- پیام فنائیان ۱۰ – نوید خانجانی ( منتقل شده از اطلاعات اصفهان ) ۱۱- آرتین غضنفری ۱۲- وحید تیزفهم ۱۳- درسا سبحانی ( منتقل شده از اطلاعات ساری ) ۱۴- سماء نورانی ( منتقل شده از اطلاعات شیراز ) ۱۵- ایقان شهیدی ( منتقل شده از کرمانشاه )

شیراز : ۱ – رها ثابت ۲- هاله روحی ۳- ساسان تقوا ۴- طیبه فلاح ۵- فرحنازآشنایی ۶- نوذر فلاح ۷- جهان بخش بذر افکن

یاسوج : ۱- زلیخا موسوی ۲- روحیه یزدانی ۳- علی عسگر روانبخش ۴ – علی بخش بذر افکن

مشهد : ۱- ناهید قدیری ۲- رزیتا واثقی

همدان : ۱- نسرین رحیمی ۲- مهرانگیز حسینی

کرج : ۱- پیمان کشفی ۲- پیام ولی

سمنان : ۱- گودرز بیدقی ۲- پویا تبیانیان

یزد : ۱- مهران بندی

اسامی تبعید شدگان بهایی در پایان سال ۱۳۸۸

تنکابن : سیامک ابراهیمی ( تبعید به زابل )

ساری : فواد نعیمی ( تبعید به اقلید )

همدان : مظفر ایوبی ( تبعید به خاش )

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید