خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  گشت‌های ارشاد و کاسبی تازه برای نیروی انتظامی/ ترانه صفایی

گشت‌های ارشاد و کاسبی تازه برای نیروی انتظامی/ ترانه صفایی

پرداختن به بحث عفاف و حجاب به عنوان قانونی که مصوبه دولت بوده این روزها بیش از هدفمند کردن یارانه ها و دعواهای سیاسی میان جناحهای قدرت در اخبار می‌آید و هر دم گزینه‌ای تازه برای اعمال آن پیشنهاد می‌شود با این حال گویا احمدی نژاد به خوبی از همان آغاز به تبعات ناشی از اجرایی شدن طرح پی برده که به این سرعت به نقد مصوبه خود پرداخته است. این روزها جریمه های انبوهی شامل حال زنانی می شود که در تابستان بالای ۴۰ درجه تهران از مانتوی کوتاه، صندل، لاک ناخن و عینک دودی روی سر استفاده کرده‌اند. جریمه هایی که گاه تا مرز ۴۰۰ و ۵۰۰ هزارتومان هم می رسد.

 

در کوران انتخابات ریاست جمهوری دور دهم میرحسین موسوی و مهدی کروبی از کاندیداهای اصلاح طلب هر دو نسبت به برداشتن گشت ارشاد از خیابان‌های شهر تاکید کردند و میرحسین موسوی حتی پس از بازگشت مجدد گشت های ارشاد به خیابان های تهران در مصاحبه ای اعلام کرد که اگر تمامی خیابان ها پر از گشت ارشاد شود مشکلی حل نخواهد شد. اما به هر صورت  این روزها پدیده گشت ارشاد به شکل متفاوتی در شهرهای ایران به چشم می خورد. در برخی شهرهای بزرگ از جمله تهران حضور این نیروها نه دیگر در ابتدای ورودی و خروجی متروها دیده نمی‌شود بلکه گشت‌های نسبیت یاب و ارشاد دهنده در خروجی نقاط تفریحی و تفرجگاه‌های اطراف تهران در کمین جوان ها نشسته اند.

ون های سبز و سفید نیروی انتظامی مدتی است که به جای حمل و نقل خانم ها و آقایان ،به حمل و نقل گارد ویژه برای ساماندهی وضعیت خیابان های تهران و تظاهرات خیابانی به کار گرفته شده اند و شاید به همین خاطر است که این روزها هنوز در بهت ماموران امنیتی وظیفه تازه‌ای برای گشت‌های ارشاد در نظر گرفته نشده است. با این حال نیروی انتظامی با تغییر نام و نوع سیاستگذاری خود همچنان در پی ایجاد محدودیت برای جوانان است.

البته جریمه ها و توبیخ و تنبیه‌های تابستان تهران تنها شامل حال نسل جوان نمی شود. خانم پزشکی که در خیابان جردن و در چند متری مطب اش از سوی پلیس متوقف شده در این باره می گوید:«‌ آنها به راحتی به من دستور توقف دادند و قتی شیشه ماشین را پایین کشیدم تا از آنها توضیحی بخواهم خانمی به وضع موی سر من اشاره کرد و از رنگ و فرم آن ایراد گرفت و برگه جریمه ای به من داد. به عنوان پزشکی که سه فرزند دارم و هر روز سرم به کارم گرم است هنوز نمی دانستم که پوشیدن شلور سفید و مانتوی نخی و صندل در این تابستان جرم محسوب می شود. جریمه سنگینی برای من نوشتند و خواستند تا برای آموزش کلاس آموزشی عفاف و حجاب هم در دوره آموزشی شرکت کنم و  به همین خاطر خودم پیشنهاد کردم اگر لازم است پول بیشتری بگیرند این کار را بکنند چرا که من فرصت حضور در کلاس های امر به معروف را نداشتم و خلاصه این توقف چند دقیقه ای حدود ۳۰۰ هزارتومان برای من هزینه در برداشت.»

جریمه نقدی تنها تنبیهی نیست که پیش روی خیل افرادی است که با لباس های متنوع و خارج از عرف خواسته دولت لباس می پوشند. دستگیری و عکس برداری وسط خیابان از دیگر سیاست های تازه ای است که نیروی انتظامی برای برخورد با مزاحمان نوامیس و پدیده بدحجابی در تهران در پیش گرفته است.

خیابان تهران پارس از آن دسته خیابان هایی است که فلکه های اصلی آن پاتوق جوانان شده و حضور گشت های نسبیت یاب تا کنون چند بار تصویر های دلخراشی از مبارزه با جوانان را در جلوی چشم مردم به وجود آورده است.

یکی از ساکنان این منطقه می‌گوید:« چند وقت پیش دو پسر جوان را نگه داشتند و بعد به شکل غیرمودبانه ای آنها را از داخل ماشین پیاده کردند و بعد هم روی ماشین آنها پلاکارد بزرگی گذاشتند با عنوان “‌طرح مبارزه با مزاحمان نوامیس” در حالیکه آنها هیچ اقدام نادرستی انجام نداده بودند.»

از سوی دیگر عکاسی از افراد در وسط شهر و به هنگام بازداشت برای تشکیل پرونده از دیگر شگردهایی است که نیروی انتظامی به تازگی برای دستگیری متخلفان عفاف و حجاب در پیش گرفته است.

مریم ۲۳ ساله است و از اینکه باید در تابستان و گرمای تهران مقنعه به سر باشد گله دارد. او می‌گوید:«چند بار در میدان ونک به خاطر حجاب و شلوار کوتاه و لاک و صندل جریمه شده ام. پدرم تهدید کرده که دیگر سراغ کارهای مرا نخواهد گرفت. به جز دانشگاه و کلاس زبان و آموزشگاه ها حالا در خیابان هم نمی شود راحت لباس پوشید.»

مسئولان روابط عمومی نیروی انتظامی در پاسخ به اینکه چه مبالغی در ازای چه جرایمی در طرح عفاف و حجاب پرداخته می شود به کل موضوع جریمه مالی را منکر می شوند.

با این حال در هفته های گذشته چند بار برگ جریمه های مالی افراد از سوی آنها اسکن و درسایت ها قرار داده شده‌است.

 

استانی شدن گشت ارشاد

اگرچه پلیس و نیروی انتظامی علاقه‌ای به ارایه آمار دستگیری ها به ویژه در موضوع گشت ارشاد و اجرای مصوبه دولت در مبحث عفاف و حجاب ندارند، اما آمار منتشر شده نشان می‌دهد که تنها در خرداد ماه بیش از ۱۵۰۰ نفر از سوی گشت ارشاد بازداشت شده و یا مورد تذکر و عکسبرداری و تشکیل پرونده قرار گرفته اند.

در همین حال رییس پلیس تهران به فکر استانی کردن نحوه اجرای طرح عفاف و حجاب است چنانچه در این باره می‌گوید:« فرمول واحدی برای اجرای گشت ارشاد وجود ندارد و در استان‌ها برای نحوه  برخورد، مردم تعیین کننده هستند. توسعه امر عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام و به دولت ابلاغ شد و در این راستا ستادی از طرف رییس جمهور در وزارت کشور تشکیل و فعال شد.»

اسماعیل احمدی مقدم تاکید دارد که تصمیم به اجرای طرح عفاف و حجاب در هر استان به عهده مسوولان استان و همچنین ارزیابی نظرسنجی از مردم استان است.

از سوی دیگر در شرایطی که سخنان احمدی نژاد در نقد مصوبه و قانونی که به امضای خودش رسیده موجی از اعتراض‌ها و انتقادها را در ایران به وجود آورده، شورای فرهنگی اجتماعی زنان از نمایندگان قوای سه گانه را برای بررسی نحوه اجرای طرح توسعه عفاف و حجاب دعوت کرده‌است.

شورای فرهنگی و اجتماعی زنان در جلسه اخیر خود به بازنگری آیین‌نامه شورای زنان، تعیین اولویت‌های برنامه‌ای شورای زنان و ادامه آسیب شناسی نحوه اجرای طرح توسعه عفاف و حجاب در جامعه و دستگاه‌های اجرایی پرداخت.

با این حال اگرچه سخنان و موضعگیری‌های احمدی نژاد درباره نحوه اجرای طرح عفاف و حجاب به ایجاد موجی تازه در پرداختن به این طرح در کشور منجر شد اما فشار از سوی مراجع به ویژه درخواست‌های مطرح شده از سوی علمای قم یک بار دیگر وضعیت اجرای این طرح که شکل قانونی یافته را وارد مرحله تازه‌ای می‌کند.

چنانچه حسینی بوشهری، خطیب نماز جمعه قم در خطبه‌های این هفته خود اعلام کرده که جامعه دینی نمی‌تواند بیگانه از عفاف و حجاب باشد و راهپیمایی‌ها در حمایت از عفاف و حجاب باید ادامه پیدا کند.

در  همین حال مشاور امور بانوان اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران نیز خبر داده که مدرس حجاب و عفاف تربیت می‌شود.

 

ترانه صفایی

منبع: جرس

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید