خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, 14th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۰۱ ساعت ۸:۰۶:۰۱

    خانه  > کارگران  >  امتناع دولت ایران از اعلام نرخ بیکاری

امتناع دولت ایران از اعلام نرخ بیکاری

خبرگزاری هرانا – همزمان با بالاگرفتن بحران تولید و تشدید معضل بیکاری، دولت نیز از اعلام نرخ بیکاری خودداری می‌کند. در همین حال، ابعاد گسترده‌ی رکود در صنایع ایران حتی در رسانه‌های رسمی نیز بی‌بازتاب نمانده است.

 

به گزارش رایو آلمان، یکی از انتقادهای پررنگی که گه گاه حتی از زبان اصول‌گرایان شنیده می‌شود، ارائه آمار و اطلاعات غلط در باره شاخص‌های وضعیت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور از سوی دولت است. اینک اما این انتقاد مطرح است که دولت در برخی از عرصه‌ها به سکوت آماری و اطلاعاتی روی آورده است تا عدم کارآیی‌اش در زمینه‌های مختلف آشکار نشود

براساس این گزارش، روزنامه اصول‌گرای “تهران امروز” در شماره روز سه‌شنبه (۳۱ فروردین) خود از عدم اطلاع‌رسانی دولت در باره‌ی نرخ بیکاری در فصل زمستان ۱۳۸۸ و برای کل این سال خبر داده است. تا کنون رسم بر این بوده است که نرخ بیکاری هر فصل سال دو هفته پس از آن فصل اعلام می‌شده است. حال ماه اول سال جدید هم پایان یافته، اما خبری از اعلام نرخ بیکاری در فصل آخر سال گذشته نیست.

معضل بیکاری، بحران تولید ناشی از تحریم، سیاست‌گذاری‌های نادرست بانکی و وارداتی و معوق ماندن حقوق بسیاری از کارکنان واحدهای تولیدی روز به روز بخش‌های گسترده‌تری از جامعه‌ی شاغلان ایران را به ورطه خود می‌کشد. شاید دولت با توجه به چنین شرایطی است که همچنان به برگزاری مراسم روز کارگر در اول ماه مه روی خوش نشان نمی‌دهد. در سال‌های گذشته مراسم رسمی برگزاری این روز از سوی نهادهای کارگری نزدیک به حکومت امری عادی و معمولی بود. امسال اما دولت ظاهراَ نگران از بروز اعتراض گسترده به شرایط یادشده، با برگزاری این مراسم چندان موافقتی ندارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید