خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۰۱ ساعت ۶:۰۱:۴۰

    خانه  > فرهنگی  >  مراسم تدفین مادر سینمای ایران در محاصره ماموران امنیتی

مراسم تدفین مادر سینمای ایران در محاصره ماموران امنیتی

خبرگزاری هرانا –  پیکر حمیده خیرآبادی (نادره)، بازیگر سرشناس سینمای ایران دیروز در محاصره ماموران امنیتی دفن شد. نمایندگان وزارت اطلاعات که بلافاصله بعد از انتقال “مادر سینمای ایران” به بیمارستان در آنجا حضور یافته بودند، مانع از تشییع جنازه شدند و بافشار به خانواده نادره از آنها خواستند او هر چه سریعتر و درسکوت به خاک سپرده شود.

نادره که بیش از ۱۶۰ اثر سینمائی در کارنامه خود دارد، آماده می شد تا روز سه شنبه صبح فعالیت خود را از سر بگیرد و سر صحنه مجموعه تلویزیونی “زمین انسان ها” به کارگردانی ابوالحسن داودی حاضر شود، اما اجل مهلتش نداد و اوساعت ۹ شب بعلت سکته مغزی درگذشت. پیکر نادره بلافاصله به بیمارستان انتقال یافت اما ساعتی بعد ماموران امنیتی در بیمارستان حاضر شدندو از خانواده خانم خیرآبادی، به وِیژه دخترش ثریاقاسمی ـ بازیگر سرشناس سینمای ایران-  خواستند فقط نزدیکترین افراد را مطلع سازند و باسرعت هرچه تمامتر مراسم کفن و دفن را به انجام برسانند.

براساس گزارش روز، وقتی هنرمندانی که ازمرگ وی باخبر شده بودند در ساعت ده و نیم صبح ـ سه شنبه- به قطعه ۶۶ بهشت زهرا رسیدند، آنجا را در محاصره نیروهای بسیجی دیدند.

افراد  یگان ویژه بسیح که برای کنترل بهشت زهرا دراین گورستان مستقر شده  است، لباس فرم پلنگی به تن داشتند؛ همان لباسی که در طول چند ماه پس از انتخابات و در جریان سرکوب اعتراضات مردمی از تن آنها بیرون نیامده است.

مراسم تدفین نادره که در میان تعجب حاضران در قطعه هنرمندان  هم به خاک  سپرده نشد؛در سکوت کامل خبری و تحت مراقبت های شدید امنیتی نیروهای دولتی برگزار شد.

 براساس این گزارش، تعداد ماموران گارد ویژه در خاکسپاری  نادره بیش از آشنایان و بستگان وی بود.ماموران که از حضور دیگر مراجعین  به قطعه جلوگیری به عمل می آوردند، بلافاصله بعد از دفن جنازه خانم خیرآبادی از حاضرین خواستند محل راترک کنند.

تنها بعد از پایان مراسم بود که خبر فوت “مادرسینمای ایران” از طریق رسانه های جمعی جمهوری اسلامی به اطلاع مردم رسانده شد.محدودیت در مراسم تشییع جنازه و دفن هنرمندان از آغاز سال جدید و به عنوان بخشی از “طرح امنیت اجتماعی” در دستور کار قرار گرفته است.

گفتنی است،خانم نادره که مدتها بود به علت اعتراض به وضعیت هنرمندان از حضور در فیلم ها و سریال ها خود داری می  کرد، سه روز قبل به دلیل  نارسائی قلبی به بیمارستان رسالت انتقال یافت.  او که۸۶ سال داشت، ظهر روز دوشنبه بهبودی یافت و به خانه رفت.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید