خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۹, 14th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۲/۰۱ ساعت ۵:۵۳:۱۲

    خانه  > اقلیت های ملی  >  دادگاه چهار فعال فرهنگی آذربایجانی در تبریز برگزارشد

دادگاه چهار فعال فرهنگی آذربایجانی در تبریز برگزارشد

خبرگزاری هرانا – جلسه رسیدگی به اتهامات سعید چلبیانی، رضا گردانی، بهرام بهیمی و جمال تسوجیان مسئولان گروه فرهنگی کودکان وارلیق و از فعالان فرهنگی آذربایجانی در تبریز روز سه شنبه ۳۱ فروردین ۸۹ در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز برگزار شد..

به گزارش ساوالان سس،اتهام رضا گردانی و بهرام بهیمی اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم جهت بر هم زدن امنیت کشور و عضویت در گروههای غیر قانونی قوم گرا عنوان شده است. سعید چلبیانی و جمال تسوجیان دیگر متهمان این پرونده علاوه بر این دو اتهام به فعالیت تبلیغی علیه نظام نیز متهم شده اند.

 

دادگاه این فعالان مدنی  به صورت غیر علنی برگزار شده و نقی محمودی وکیل دادگستری در تبریز وکالت این افراد را بر عهده داشته است. این فعالان در مرحله تحقیقات از حق ملاقات با وکیل و خانواده محروم بوده اند.

مستندات قاضی بیات جهت طرح این اتهامات تشکیل گروه فرهنگی و شعر کودکان با نام وارلیق و اجرای برنامه سرود کودکان به زبان ترکی در جریان مراسم خصوصی روز ۱۹ آذر ۸۸ در منزل است..

این افراد ۱۹ آذر ۸۸ در جریان برگزاری مراسم جشن خصوصی سالروز رسمیت زبان ترکی در منزل جمال تسوجیان بازداشت و پس از ۲۴ روز بازداشت موقت به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بودند.

طرح این اتهامات برای مربیان و فعالین فرهنگی گروه فرهنگی کودکان وارلیق در حالی صورت می پذیرد که این فعالین چند ماه پیش از بازداشت با مراجعه به اداره ارشاد و ارئه اساسنامه خواهان صدور مجوز برای این سازمان فرهنگی و غیر دولتی شده بودند اما مسئولین ارشاد تا کنون پاسخی به این درخواست آنها نداده اند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید