خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۸۹, 25th of September 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۱/۳۱ ساعت ۶:۱۹:۵۵

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  عبدالله نوری: کاش خود را به جای خانواده زندانیان می گذاشتند

عبدالله نوری: کاش خود را به جای خانواده زندانیان می گذاشتند

خبرگزاری هرانا – علی توکلی، برادر مجید توکلی، دانشجوی دربند دانشگاه پلی تکنیک، در دیدار با عبدالله نوری خبر از وضعیت نامناسب جسمانی برادرش داد.

براساس این گزارش، وی با اعلام اینکه خانواده وی “شرایط بسیار سختی را تجربه می کنند”، از عدم امکان تماس مجید با خانواده گلایه و با این حال، روحیه مجید توکلی را همچنان بالا توصیف کرد.

 

 برادر توکلی همچنین با اشاره به بیماری مادرش، از شرایط  سخت خانواده خود برای پیگیری وضع برادرش خبر داد و اینکه مجبورند هر بار از شیراز به تهران مسافرت کنند.

در این دیدار که عبدالله نوری، وزیر کشور دوران اصلاحات میزبان خانواده مجید توکلی، دانشجوی دربند دانشگاه پلی تکنیک و تعدادی از اعضای انجمن اسلامی این دانشگاه بود، پدر و برادر مجید توکلی با اشاره به محدودیت ها و اعمال فشار های غیر قانونی بر این فعال دانشجویی، از جمله مانع تراشی در دادن وقت ملاقات، نگهداری در سلول انفرادی در حین بازجویی و حتی پس از تشکیل دادگاه، ممانعت از رفتن به هواخوری (از زمان بازداشت تا مدتی قبل)، ممانعت از ورود خانواده و وکیل به دادگاه انقلاب و حتی ممانعت از تماس تلفنی، شجاعت و صراحت مجید توکلی در سخنرانی ۱۶ آذر را عامل اصلی این غرض ورزی ها خواندند. آنها در ادامه فشار های غیر قانونی بر مجید توکلی و خانواده اش را موجب تشدید بیماری پدر و مادر این دانشجوی زندانی دانستند.

خانواده  توکلی با اشاره به بازداشت های قبلی مجید توکلی در سال های ۸۶ و ۸۷ دلیل اصلی بازداشت های پیاپی فرزندشان را فعالیت های نقادانه و آزادیخواهانه ی وی به عنوان یک فعال دانشجویی دانستند.

عبدالله نوری در این دیدار با اشاره به خاطرات خود از زندان، خطاب به خانواده توکلی گفت: “شرایط سختی که بر شما و دیگر خانواده زندانیان می گذرد برای من کم و بیش قابل درک است. ای کاش مسئولین خود و خانواده هایشان را برای دقایقی به جای خانواده زندانیان قرار می دادند و آنچه را در آن شرایط برای خودشان انتظار داشتند برای دیگران هم همان گونه عمل می کردند.”

نوری با اشاره به راهکارهای برون رفت از بحران فعلی گفت: “حکومت با دلجویی از خانواده زندانیان شاید بتواند راه نفوذ و تأثیری بر زندانیان بیابد و بالعکس با سختگیری نسبت به خانواده زندانیان که در بسیاری از موارد هیچ نقشی در موضع گیری های زندانی هم ندارند زندانی و خانواده را نسبت به حکومت به شدت بدبین می کنند.”

نوری همچنین صبر و تحمل در مقابل شداید و سختی ها را تنها راه موجود در وضعیت کنونی دانست.

گفتنی است، مجید توکلی عضو انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر که پس از سخنرانی روز ۱۶ آذر در این دانشگاه بازداشت شده بود، از آن زمان تا کنون در سلول انفرادی به سر می برد. چندی پیش اعلام شد که وی به ۸ سال و ۶ ماه زندان محکوم شده است. این حکم شامل ۲ سال حبس به علت توهین به رهبری و ۶ ماه حبس به دلیل توهین به رییس جمهوری است.

توکلی در این مدت تنها یک بار موفق به ملاقات با خانواده اش شده و اجازه هیچ گونه تماس تلفنی نداشته است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید