خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۸۹, 13th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۱/۲۸ ساعت ۹:۲۰:۲۵

    خانه  > کارگران  >  مسول سابق شورای عالی کارخانه ایران پتو و تهران پتو: بیست و شش ماه است که حقوق دریافت نکرده ایم

مسول سابق شورای عالی کارخانه ایران پتو و تهران پتو: بیست و شش ماه است که حقوق دریافت نکرده ایم

خبرگزاری هرانا – یکی از کارگران کارخانه نیمه تعطیل ایران ترمه و تهران پتو گفت:”کارخانه ای که روزی۳هزارنفرمستقیم و۲۰هزارنفرغیرمستقیم ازآن نان می بردند،باوضعیت فعلی درحال نابودی است و کارگران آن بیست و شش ماه است که حقوق و مزایایی دریافت نکرده اند.”

  به گزارش ایلنا، تقی نصیری در تشریح روند رسیدن کارخانه ایران ترمه قم، به نقطه فعلی گفت: سال ۸۲ که مالک اصلی این کارخانه فوت کرد و متعاقب آن فرزندان ایشان مدیریت کارخانه را در دست گرفتند که مدیریت فرزندان چندان مطلوب نبود ولی بازهم، تا سال ۸۴ هم وضعیت خوب بود.

مسؤول سابق شورای عالی کار کارخانه ایران ترمه قم ادامه داد: یکی از فرزندان مالک اصلی کارخانه، برای به دست گرفتن مدیریت کارخانه اقدام کرد، اما بنابر گفته خود او هر روز از طرف مسؤولین استانی برای او مشکلی را ایجاد کردند.

وی افزود: در سال۸۴، در پی به وجود آمدن یک بحران، ۵۰۰ کارگر این کارخانه توسط شورای تأمین استان قم از کار اخراج شدند، که دیگر برگشت به کاری برای آن ها وجود نداشت.

نصیری ادامه داد: بعد از آن کارخانه با مشکلات عدیده ای روبه رو شد، که از آن جمله می توان به عدم پرداخت حقوق کارگران، عدم تولید به موقع و عدم ارسال مواد اولیه به موقع اشاره کرد، که امروزه بحران را به جایی رسانیده که کارخانه ای که روزی ۳هزار کارگر داشت، امروزه تنها ۲۰۰کارگر آن باقی مانده است که همین ۲۰۰کارگر هم ۲۶ماه است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده اند.

وی خاطرنشان ساخت: سال ۱۳۸۰ حدود یک هزار کارگر این کارخانه بازنشست شدند و نیروهای جایگزین جای آن ها را گرفتند، اما طولی نکشید که این کارگران جایگزین که همه آن ها کارگران قراردادی بودند، در پی یک تصمیم گیری استانی از کار اخراج شدند؛ البته این درخواست مدیریت کارخانه بود که حتی تقاضای اخراج کارگران رسمی را هم داشت که مسؤولین استانی آن را رد کردند ولی بازهم کارگران قراردادی که بالای یک هزار نفر بودند از کار اخراج شدند.

نصیری گفت: در پی تضعیف تشکلات کارگری ، کارگران بی پناه شدند، چرا که نه نماینده دارند و نه شورایی که از حقوق آن ها سخن بگوید و امروزه شاهدیم که ۲۰۰کارگر باقی مانده این کارخانه، ۲۶ماه است که حقوق و دیگر مطالبات خود را دریافت نکرده اند؛ کارگری که امروز فرزندانش دانشجو و در آستانه ازدواج است، در زندگی روزمره خود مانده است.

وی گفت: درست است که بیشتر دستگاه های کارخانه ایران ترمه قم ۳۰سال پیش از ژاپن خریداری شده است، اما امروزه به طور اقساطی فروخته می شود؛ چرا که حمایت های مالی دولتی نیست، و به این دلیل این طور با سرمایه های ملی بازی می شود.

وی افزود: اگر مسؤولین به موضوع سرمایه های خوابیده این کارخانه توجه کنند، باز این کارخانه می تواند، در حال حاضر، حدود۱۵۰۰نفر را به کار مشغول کند.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید